Designteka

Kolejna odsłona Kina Architektek

09.04.2024

Kolejny wieczór w ramach Kina Architektek dostarczył uczestniczkom wydarzenia niezapomnianych wrażeń i inspiracji. Te pierwsze były pokłosiem pokazu filmowego, zaś drugie – towarzyszących mu rozmów o designie i projektowaniu wnętrz. Tym razem, 26 marca br. do wizyty w KinoGramie, w Fabryce Norblina skłonił znakomity film „Biedne istoty” w reżyserii YórgosaLánthimosa. Ale nie tylko – gościem specjalnym spotkania była bowiem Maja Ganszyniec, jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych polskich projektantek.

Czy kino na najwyższym poziomie i rozmowy o wzornictwie oraz projektowaniu wnętrz tworzą udane połączenie? Czy można wskazać wspólny mianownik dla tak – zdawałoby się – różnych światów? Okazuje się, że jak najbardziej, co raz za razem udowadnia Kino Architektek – autorska inicjatywa agencji OKK! PR, która w swoich działaniach często łączy sztukę z architekturą i wysmakowanym designem, tworząc tym samym nową wartość poznawczą i otwierając nieoczekiwane perspektywy. Cykl spotkań, który został zainaugurowany w lipcu 2023 roku, daje możliwość poznania światowej kinematografii, ale również budowania nowych, cennych relacji między uczestnikami rynku projektowego – markami, producentami i architektkami.

W KinoGramie o designie

Spotkanie w KinoGramie rozpoczęło się od rozmowy z Mają Ganszyniec, poprowadzonej przez Olgę Kisiel-Konopkę, właścicielkę agencji OKK! PR. Wybór gościa specjalnego nie był dziełem przypadku. Maja Ganszyniec jest bowiem jedną z najbardziej rozpoznawalnych i interesujących polskich projektantek. Studiowała architekturę wnętrz na krakowskiej ASP, a potem design – na Politechnice w Mediolanie oraz w londyńskim Royal College of Art. Doświadczenia zawodowe zdobywała między innymi w słynnym Atelier Mendini, a w jej portfolio projektowym znajdują się produkty tworzone zarówno dla światowych gigantów, typu IKEA, jak również rodzimych marek stawiających duży nacisk na wzornictwo – wśród nich między innymi Comforty, Marbet czy Noti.

Projektantka opowiadała o swoim rozumieniu wzornictwa, potrzebie zrównoważonego designu i roli ekologii nie tylko w procesie projektowym, ale również w naszej codzienności.

Warto dodać, że w spotkaniu uczestniczyła również – jako gość honorowy – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”, Anna Grużewska.

Oscarowy wieczór

Zwieńczeniem wieczoru w KinoGramie była projekcja filmu „Biedne istoty” – obrazu niezwykłego, wielopłaszczyznowego i poruszającego. Zmuszającego do refleksji i na długo pozostającego w pamięci. Nic dziwnego, że podczas tegorocznej gali wręczenia filmowych Oscarów jego twórcy aż czterokrotnie wchodzili na scenę, by odebrać prestiżowe statuetki. Byli wśród nich: niezrównana Emma Stone (najlepsza aktorka pierwszoplanowa), Holly Waddington (najlepsze kostiumy) oraz James Price, Shona Heath i Zsuzsa Mihalek (najlepsza scenografia). Doceniono również pracę ekip odpowiedzialnych za charakteryzację i fryzury. Warto dodać, że dzieło Yórgosa Lánthimosa otrzymało aż 11 nominacji.

A sam film… To przede wszystkim misterna opowieść o przemianie – jej  potrzebie, ale też sile. Młoda kobieta, Bella Baxter, zostaje ożywiona przez ekscentrycznego doktora Godwina Baxtera (świetnie zagranego przez Willema Dafoe), który otacza ją opieką i od nowa wszystkiego uczy. Ta zaczyna smakować życie i potrzebuje go coraz więcej, pragnie doświadczać je w całej szerokiej gamie dostępnych ludzkiej istocie wrażeń i emocji. Jest tu szczypta filmowego „Frankensteina” i odrobina „Pigmaliona”, a operator, Robbie Ryan, wspominał o wyraźnym wpływie „Drakuli” Coppoli. Zresztą obraz Lánthimosa to prawdziwa kopalnia skarbów dla poszukiwaczy literackich i filmowych tropów. Wraz z wieloma niezwykłymi autorskimi pomysłami czynią one ten film pasjonującym dziełem.

W poszukiwaniu nowych doznań bohaterka filmu wyrusza w ekscytującą, pełną przygód podróż w towarzystwie prawnika, Duncana Wedderburna (w tej roli Mark Ruffalo). Nie jest to zwykła podróż, lecz metafora obrazująca przemianę młodej dziewczyny w dojrzałą kobietę. Jej celem jest zdobycie niezależności – zarówno w sensie społecznym, jak i duchowym, zrzucenie gorsetu ograniczeń i oczekiwań. Jednocześnie w przewrotny sposób grecki reżyser przemyca pytanie o miarę normalności w świecie, który tak chętnie już z góry przypisuje określone role.

Film wyreżyserowany przez Yórgosa Lánthimosa, którego kanwą stała się książka Alasdaira Graya, wywołał olbrzymie emocje wśród uczestniczek spotkania. Jeszcze długo po zakończonym seansie w kuluarach trwały ożywione dyskusje i rozmowy. Nie zabrakło także pytań o kolejne wydarzenia z cyklu Kino Architektek. Na pewno będą, dlatego warto na bieżąco śledzić media społecznościowe agencji OKK! PR.

Partnerami wydarzenia, które odbyło się w KinoGramie, w warszawskiej Fabryce Norblina 26 marca br., były marki: Rockfon, Kontakt-Simon, Technistone, Leo oraz Studio Ablux. Natomiast partnerem, który obdarował uczestniczki efektownymi prezentami – zestawami świec zapachowych i kosmetyków – była firma Vogue Polska.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas