wnętrza
Krzesła PROP
Krzesła PROP na wystawie polskiego designu.
Piękno i pragmatyzm |Pragmatyzm i piękno pod takim hasłem odbywa się w Mediolanie wystawa polskiego designu. Wśród najciekawszych przedmiotów użytkowych z Polski znalazła się kolekcja krzeseł PROP, zaprojektowana przez Nikodema Szpunara dla Pagedu.
Siła projektu PROP wynika z pogodzenia klasycznego stylu z minimalizmem. Konstrukcję mebli tworzą toczone z drewna nogi oraz sklejkowe siedzisko i oparcie. Dodatkowym akcesorium stanowi tapicerowanie, które dodaje modelom miękkości, podkreśla jego unikalny charakter i sprawia, że staję się on komfortowym meblem do wyposażenia przestrzeni publicznych, takich jak hotele, restauracje czy nawet biura. W skład spójnej estetycznie kolekcji wchodzą cztery wersje fotela, krzesło oraz dwie wersje stołka barowego. Meble z tej linii produkowane przez Paged dostępne są w kolorze czarnym lub w wybarwieniu naturalnym.
Wystawa Piękno i pragmatyzm |Pragmatyzm i piękni, ukazuje obiekty przez pryzmat dwóch podstawowych kryteriów projektowania: estetyki i użyteczności. Dwuczłonowy tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Kuratorzy zorganizowali ją tak, aby każdy widz mógł wybrać ścieżkę jej zwiedzania zaczynającą się od wejścia „Piękno” lub „Pragmatyzm”. Niezależnie jaką ścieżkę zwiedzania wybiera widz, odkrywa on, że polskie projektowanie jest zarówno piękne, jak i użyteczne. Projekt Nikodema Szpunara dla Pagedu włączony został do części „Pragmatyzm”.
Wystawa wpisuje się w hasło przewodnie tegorocznego Triennale: 21 Design. Potrwa ona od 2 kwietnia do 12 września, a jej miejscem będzie Museo della Permanente (Via Turati, 34, 20100 Mediolan). Kuratorzy Triennale w swojej koncepcji zwracają uwagę na wiele kontekstów designu oraz często pomijany fakt, iż każdy z otaczających nas przedmiotów „jest zaprojektowany”. Wystawa odbywa się w ramach programu promocji polskiego designu na świecie koordynowanego przez Culture.pl.
Więcej na www.paged.pl