Designteka

wydarzenia

Laureaci „Młodzi na Start”

05.07.2016

Znamy nazwiska laureatów piątej jubileuszowej edycji konkursu MŁODZI NA START.

Konkurs organizowany jest przez redakcję magazynu ELLE Decoration, a jego głównym celem jest wspieranie młodych adeptów wzornictwa. Tegoroczna edycja, której tematem był „Minimalizm”, wzbudziła ogromne zainteresowanie debiutujących projektantów. Do konkursu zgłoszono 163 projekty, z których jury wytypowało 87.

Jury przyznało jedną nagrodę główną, trzy wyróżnienia oraz trzy zauważenia.

NAGRODA GŁÓWNA:

Nazwa projektu: „Dashes”, Marta Morawska-Omalecka

„Projekt kolekcji Dashes powstał z przekonania, że obiekty codziennego użytku powinny być tworzone w dialogu z rzeczywistością w taki sposób, by nie powtarzać istniejących form, lecz znaleźć nowe. Kolekcja składa się z koziołka, stołka, wieszaka oraz stolika. Minimalistyczne w konstrukcji meble wyróżniają się lekką i świeżą formą oraz wartością dodaną w zakresie funkcjonalności i komfortu. Kluczowe dla projektu były potrzeby i obserwacje domowników. Projekt koziołka jest rozwiązaniem dla nawyku odwieszania ubrań pół brudnych, pół czystych na krzesło czy fotel, stołek zaś wyposażony został w podnóżek wygodny dla dzieci oraz uchwyt do przenoszenia. Wieszak pełni funkcję otwartej szafy, wymuszającej ład w ubraniach, dolne poprzeczki przeznaczone są do przechowywania obuwia. Natomiast stolik można podsunąć pod sofę czy łóżko tak, aby móc wygodniej odłożyć kawę czy książkę. W blacie znajduje się otwór, który służy do łatwiejszego przenoszenia oraz pomaga utrzymać porządek w kablach.

Projekt jest wynikiem mojej ciągłej obserwacji i rozmów z ludźmi w ich domach. Zbierane w głowie i notatniku spostrzeżenia dały początek pomysłowi na stworzenie inkluzywnych (znaczy niewykluczających, uniwersalnych, funkcjonalnych i przyjaznych użytkownikowi) mebli i akcesoriów do przestrzeni domowej. Obiekty zaprojektowane w ramach kolekcji Dashes są tego początkiem. Projektowanie kolekcji polegało na szukaniu lekkości i wizualnego ładu, odnalezieniu maksymalnej funkcjonalności przy minimalnej, a wciąż atrakcyjnej formie. Decyzja o jednym rodzaju przekroju dla wszystkich elementów spowodowała uproszczenie formy i naturalnie wymusiła dalsze kroki projektowe. We współpracy ze stolarzem Kubą Omaleckim powstały prototypy, które pomogły nam przetestować pierwsze pomysły pod względem stabilności i ergonomii. Ostatecznie wszystkie meble zostały wykonane z jesionu o średnicy 35mm. Kolekcja będzie poszerzana o kolejne elementy.”

WYRÓŻNIENIA:

Nazwa projektu: „Lampa V”, Konrad Dybicki

„Minimalistyczna lampa wykonana z drewna sosnowego. Źródłem światła są dwa paski LED przykryte tworzywem sztucznym rozpraszającym światło. Lampa jest składana, co umożliwia regulację natężenia światła oraz ułatwia transport. Prototyp zasilacza został wydrukowany z ABSu oraz zawiera wyjmowaną, drewnianą ściankę.

Lampa została wykonana podczas zajęć z podstaw projektowania na wydziale wzornictwa ASP w Warszawie. Założeniem projektu było wykorzystanie dwóch materiałów – drewna oraz tworzywa sztucznego przy stworzeniu funkcjonalnej lampy. Kolejnym założeniem była mobilność lampy – dzięki jej prostej konstrukcji, można ją złożyć. Po złożeniu lampy nadal widoczne jest jej światło w postaci świecącej szczeliny.”

Nazwa projektu: „Pestkownik, grzejnik miejski”, Renata Piołunkowska

„Efektywne wykorzystywanie ciepła, bezpieczeństwo użytkowania, intuicyjna obsługa i wpisanie się w przestrzeń miejską to najważniejsze cechy projektu. Bryłę tworzy przede wszystkim charakterna osłona, która buduje bezpieczny dystans użytkownika od paleniska. Wysoka temperatura panująca wewnątrz ogrzewa powietrze zasysane do osłony. Wprawione w ruch znajduje ujście w jej górnej części, kierowanej w zmarzniętych ludzi. Złączenie osłon tworzy kosz, w którym spalane są pestki wiśni. Podpalanie odbywa się od podstawy, którą stanowi perforowany ruszt. Spód zasuwany jest popielnikiem, ograniczającym dopływ powietrza, tworzącym optymalny ciąg dla spalania. Wnętrze grzejnika wzmocnione jest rzędem płaskowników, pełniących rolę radiatorów ciepła. Całość wykonana z stali żaroodpornej. Nie zanieczyszcza terenu, na którym stoi. Brak poziomych płaszczyzn uniemożliwia zaleganiu śmieci / bryła nie zachęca do zaśmiecania. Powstały projekt jest sumą logicznych decyzji podjętych podczas projektowania.

Jedyną formą miejskiego grzejnika obecnie stosowaną przy niskich temperaturach jest koksownik. Obiekt ten nie tylko nie zmienił swojej formy od lat – nie spełnia wielu potrzeb swoich użytkowników, jest niebezpieczny i nie ekologiczny. Aktualny stan sytuacji zmobilizował do podjęcia tematu i znalezieniu odpowiedzi w formie nowego obiektu grzewczego. Głównym celem było wyeliminowanie wad poprzednika i skupienie się na lepszym wykorzystywaniu energii cieplnej oraz potrzebach i bezpieczeństwie użytkownika. Po wielu analizach zamiennych surowców wybrałam pestki wiśni, które są wysokoenergetyczne (porównywalnie z peletem drzewnym) i idealnie nadają się jako samodzielny opał. Dzięki temu, iż jest to 100% odpad z przetwórstwa owoców, są bardzo tanie. Pod ten surowiec zostało zaprojektowane palenisko, a do niego reszta formy, która wynika całkowicie z funkcji – kieruje ciepło do ludzi, stawia bezpieczny dystans od centrum, a jednocześnie jest łatwa w montażu.”

Nazwa projektu: „Ell”, Magda Falkiewicz

„Ell to rodzina stolików, dzięki którym książki i różne drobne rzeczy zawsze są pod ręką. Stoliki zaprojektowane zostały tak, aby pozwalały się łatwo dostawiać do sof, foteli, łóżek i ścian. Mają asymetryczny blat, którego wygięcie można wykorzystać, jako podręczną zakładkę – miejsca, na które odkłada się aktualnie czytaną książkę. Ten nietypowy blat również zabezpiecza, przed strąceniem znajdujące się na nim rzeczy i chroni, przed zabrudzeniem i uszkodzeniem, ścianę lub mebel, do którego jest dostawiony. Ell to projekt, który powstał w myśl zasady minimum materiału, maksimum funkcji.

Praca nad Ell wzięła swój początek od potrzeby posiadania stolika, który wpasowałby się w przestrzeń małego mieszkania, nie zabierał dużo miejsca i nie epatował swoją wybujałą formą. Po nieudanych poszukiwaniach takiego mebla zapadła decyzja o zmierzeniu się samej z tym tematem. Powstały więc założenia do projektu, który miał być lekki i oszczędny w formie, neutralny w stosunku do innych mebli, o powierzchni blatu, który pomieściłby np. filiżankę i kilka książek, z jednego typu materiału, prosty w konstrukcji i możliwy do wykonania przez mały zakład produkcyjny. Długie poszukiwania w formie szkiców, modeli, konsultacji konstruktorskich i technologicznych doprowadziły do wykonania tych prototypów. W najbliższej przyszłości planowane jest poszerzenie rodziny stolików Ell o kolejny model.”

ZAUWAŻENIA:

Nazwa projektu: „Metrum zestaw wieszaków, uchwytów meblowych”, Jacek Bednarek

Nazwa projektu: „avo-table”, Adam Majewski

Nazwa projektu: „Lampa”, Ewa Hiller

AUTORZY PRAC ZAKWALIFIKOWANYCH DO WYSTAWY POKONKURSOWEJ:

Zuzanna Badowska, Aldona Banasiuk, Kalina Bańka, Łukasz Bentka, Dominika Błażek, Magdalena Brzozowska, Maja Budzisz, Agata Ciechomska, Zuzanna Czerczak, Julia Demkowicz-Dobrzańska, Aleksandra Duk, Magdalena Falkiewicz, Agnieszka Fornalewska, Anna Gawron, Justyna Głowacka, Adam Głowacz, Katarzyna Głowacz, Katarzyna Anna Gołuszka, Paweł Górecki, Dominika Graboś, Szymon Grochowski, Maria Guariglia, Aleksandra Hajdon, Karolina Hołdys, Marzena Hołysz, Dominika Jankowska, Marcelina Kakowska, Karolina Kamoda, Justyna Kasolik, Joanna Kasperkiewicz, Magdalena Katana, Gabriela Kawińska, Marta Kincel, Aga Kluczek, Olga Kobylańska, Natalia Komorowska, Daria Kondracka, Marta Kondratowska, Kamil Seweryn Kowalski, Marzena Krupa, Marta Kruszewska-Dudek, Izabella Lachowicz, Elena i Janek Lewczukowie, Łukasz Ligas, Karina Ławrynowicz, Krzysztof Łobczowski, Rafał Łoziczonek, Jarosław Markowicz, Olga Milczyńska, Adam Milewczyk, Paulina Miracka, Piotr Misiorny, Katarzyna Moszara, Jagoda Nowakowska, Wojtek Ogorzałek, Antoni Olejnicki, Paula Orlik, Julia Owczarczak, Monika Pacek, Agnieszka Pasek, Magdalena Paszkiewicz, Magdalena Pawelec, Monika Pietras, Justyna Marta Pikulska, Sylwia Piwońska, Karolina Plac, Anna Plutowska, Daria Stanclik, Barbara Stelmachowska, Krzysztof Swół, Aleksandra Szewc, Anna Szuflicka, Anna Szydłowska, Szymon Szymankiewicz, Magdalena Tekieli, Dorota Tomaszewska, Natalia Turczyńska-Schmidt, Michalina Walusiak, Sebastian Warszawa, Aleksandra Witaszczyk, Malwina Wysińska, Michał Andrzej Załuski, Ewa Zybała, Justyna Żak, Klaudia Żmuda.

Wszystkim laureatom oraz autorom prac zakwalifikowanych do wystawy serdecznie gratulujemy!

Wystawa prezentowana jest podczas Gdynia Design Days w dniach 1-10 lipca 2016 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia, budynek III, sala E, I piętro (numer 12 na mapie festiwalu Gdynia Design Days).

Mecenas wystawy: Miasto Gdynia | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Centrum Designu Gdynia

{designteka.pl} objęła patronat nad wydarzeniem!

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas