wydarzenia
Nie zapomnij o mnie!
Już za tydzień – nowa, wakacyjna wystawa w toruńskim Centrum Sztuki! 16 lipca rozpoczyna się wystawa NIE ZAPOMNIJ O MNIE, prezentująca niebanalne pamiątki z Polski, zaprojektowane przez młodych designerów. Wystawa potrwa do 29 sierpnia 2010 roku.
Projektanci: Katarzyna Molicka, Michał Sowa, FONTARTE, Robert Pludra, Matylda Sałajewska, Jan Jaworski, Magda Kryńska, Grzegorz Sławiński, Joanna Sowula, Paweł Dadok, Joanna Madej, Magdalena Łapińska, Klara Jankiewicz, Helena Czernek, Michał Jońca, Sebastian Bałut, Ola Mirecka, AZE design.
Kuratorka wystawy: Marta Kołacz
Potrzeba gromadzenia przedmiotów, które w naszej pamięci przywołują wspomnienie konkretnego miejsca jest wspólna dla wszystkich współczesnych podróżników. Pamiątka to smak kultury regionalnej w miniaturze. Pamiątka to nośnik znaczeń o etnicznych i geograficznych konotacjach, element budowania naszej własnej, globalnej tożsamości.
Regionalne inspiracje w designie podkreślają różnorodność i wyjątkowość lokalnych produktów, stanowią o ich unikatowości w skali globalnej. Choć tradycyjne, ludowe pamiątki nadal mają się dobrze, coraz częściej również młodzi projektanci sięgają po tematykę związaną z segmentem turystycznych souvenirów, tworząc obiekty o zupełnie nowych jakościach wizualnych i sentymentalnych.
Przez wiele lat rolę sztandarowej pamiątki made in Poland pełniło ludowe rękodzieło, sprzedawane w Cepelii. Później, po transformacji ustrojowej, alternatywą stały się importowane w dużych ilościach pluszaki, ceramiczne figurki, a także akcesoria rycerskie. Współcześni projektanci temat regionalnej tożsamości podejmują nieco inaczej.
Zorganizowane w ostatnim czasie konkursy na gadżety i pamiątki z Polski przyniosły rozwiązania w postaci nowych, często bardzo świeżych pomysłów na promocję polskiej kultury. Te szczególne przedmioty, projektowane przez młodych ludzi, często studentów, wprowadzają ferment w tradycyjny rynek pamiątkarski.
Pokazane na wystawie projekty – pamiątki oraz przedmioty mogące pełnić rolę tradycyjnych souvenirów – w nowoczesny sposób rozprawiają się z kontekstem lokalności, promują małe i duże ojczyzny bez patosu, dekonstruując narodowy etos. To często meta-pamiątki – autoironiczne, wchodzące w dyskurs z najnowszą historią. Ukazują to, co my, lokalni, chcemy opowiedzieć o nas samych, z czego w naszym dorobku kulturowym jesteśmy szczególnie dumni, jednym słowem – co chcemy uwiecznić na pamiątkę.
Więcej na www.csw.torun.pl