wydarzenia
Spotkania w Bibliotece Sztuki
Spotkania w Bibliotece Sztuki Małopolskiego Instytutu Kultury są poświęcone istotnym dla kultury i sztuki tematom, zjawiskom, trendom. Spotkania mają charakter otwarty, zachęcają do dyskusji i aktywnego uczestnictwa
W październiku zapraszamy na:
27 października, godz. 18.30
„TRENDOWACI . Co jest ponadczasowe, a co tylko modne we współczesnym dizajnie?”
Spotkanie z Kubą Sowińskim – krakowskim projektantem grafiki, współtwórcą kwartalnika „2+3D” rozpoczynające cykl „O PROJEKTOWANIU”. Podczas pierwszego spotkania, które poprowadzi Przemek Dębowski postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co to jest modny projekt i jakie ma szanse stać się ponadczasowym? Czy lepiej być twórcą klasycyzującym, czy raczej TRENDOWATYM?
Do udziału w kolejnych spotkaniach cyklu (organizowanych średnio raz w miesiącu) zaproszeni zostaną uznani projektanci i teoretycy dizajnu, którzy będą rozmawiać na te¬maty związane z szeroko rozumianym pojęciem projektowania graficznego. Zadaniem gości będzie również wykonanie plakatów do hasła MIK – KULTURA JEST JAK TLEN.
Cykl spotkań „O PROJEKTOWANIU” jest organizowany we współpracy z wydawnictwem Karakter.
28 października, godz. 18.00
Street art a komercjalizacja
O wykorzystywaniu technik sztuki ulicznej w marketingu oraz o kształtowaniu wizerunku miast i ich promocji poprzez dzieła artystów ulicznych opowiedzą Artur Wabik (historyk sztuki i wydawca) i Paweł Kubicki (socjolog). Spotkanie moderuje Stefania Hrycyk.
Street art stereotypowo postrzegany jest jako sztuka niezależna. Swoimi korzeniami wyrasta z nielegalnych działań podejmowanych przez mieszkańców ubogich dzielnic wielkich miast w Stanach Zjednoczonych. Współcześnie jednak techniki używane przez ulicznych artystów coraz częściej wykorzystywane są w marketingu. Imitując spontaniczne działania tzw. kreatywna reklama wdziera się w kolejne przestrzenie miasta. Także władze miejskie coraz chętniej sięgają po nowatorskie zabiegi artystyczne do rewitalizacji przestrzeni zaniedbanych. Na ile flirt z władzami miejskimi wpływa na kondycję ulicznej sztuki? Czy komercyjny street art szkodzi czy poprawia przestrzeń wokół nas i gdzie w tym wszystkim pozostaje sztuka?
Spotkanie we współpracy z Fundacją Wschód Sztuki w ramach cyklu „Projekt miejski”.
Wstęp wolny!
Małopolski Instytut Kultury
Kraków, ul. Karmelicka 27, III p.