Designteka

wydarzenia

Szkło jest eko

23.11.2012

„Szkło jest eko” – to temat konferencji prasowej przygotowanej przez firmę Saint-Gobain Glass we współpracy z Glassolutions, która odbyła się w 21 listopada 2012 roku w Pruszkowie. Saint-Gobain Glass jako pierwszy i jedyny w branży, zbadał i ocenił swój wpływ na środowisko. Przy pomocy precyzyjnego narzędzia badawczego, jakim jest metoda LCA (Life Cycle Assessment) ocenił ślad ekologiczny swoich produktów.

Każdy proces produkcyjny, w tym również produkcja szkła, jest ingerencją w środowisko naturalne. Pobór surowców, ich transport, późniejsze przetworzenie, dystrybucja wyrobów gotowych – wszystko to nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Aby ten wpływ był jak najmniejszy firma Saint-Gobain Glass, lider w produkcji szkła płaskiego, przeprowadziła specjalistyczne badanie.

Analiza LCA (Life Cycle Assessment), oparta na normach międzynarodowych (ISO 14025, 14040 i 14044), służy ocenie śladu ekologicznego produktu na każdym etapie jego istnienia: od wydobycia surowca, przez wszystkie etapy produkcji, po wycofanie z eksploatacji. Za pomocą tej metody analizowane są wszystkie aspekty wpływu produktu na środowisko: emisje CO2, zużycie energii, zużycie wody, zanieczyszczenie powietrza i wody, i in. Uzyskiwane wyniki dają wiedzę na temat oceny śladu ekologicznego produkowanego szkła, pozwalają także zmniejszać ten ślad poprzez wprowadzanie ekoinnowacji od pozyskania materiałów, poprzez proces produkcyjny, transport dystrybucję, współpracę z dostawcami i in.

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 21 listopada br. w zakładzie przetwórstwa szkła Glassolutions w Pruszkowie należącego do Grupy Saint-Gobain, producent szkła zaprezentował dziennikarzom swoje proekologiczne działania. Przedstawicieli prasy oraz środowiska architektów powitał Pan Daniel Condotta, Dyrektor Generalny Saint-Gobain Glass. Następnie wystąpiła Pani Ewa Świderska, Dyrektor ds. Komunikacji Saint-Gobain, która przedstawiła zaproszonym gościom Grupę Saint-Gobain, jej strukturę oraz działania, ze szczególnym uwzględnieniem projektu Habitat. Metodę LCA szczegółowo omówił Pan Henryk Kwapisz, Public Affairs Manager Saint-Gobain. Katarzyna Kordus, Koordynator ds. Ochrony Środowiska w Saint-Gobain Glass na konkretnych przykładach zaprezentowała proekologiczne działania wdrażane w fabryce firmy w Dąbrowie Górniczej, natomiast o ekoinnowacjach w zakładzie przetwórstwa szkła w Pruszkowie opowiedział Rafał Adydan, Koordynator ds. BHP i Ochrony Środowiska w firmie Glassolutions.

Po bloku prezentacyjnym dziennikarze zostali zaproszeni do obejrzenia zakładu przetwórstwa szkła, gdzie mogli zobaczyć proces produkcji szkła laminowanego oraz jedyną w Polsce linię do produkcji szkła laminowanego SGG PRIVA-LITE. To nowatorski produkt, który łączy funkcje szkła przeziernego i matowego. Zmiana przezierności szkła następuje pod wpływem działania pola elektrycznego, które porządkuje ciekłe kryształy (LC) znajdujące się pomiędzy dwiema taflami szkła na specjalnej folii.

Po powrocie z fabryki na gości czekał pyszny, ekologiczny lunch oraz wystawa ekodesignu przygotowana przez Olgę Kisiel-Konopkę. Zostały na niej zaprezentowane prace młodych polskich projektantów m.in. Marty Niemywskiej, Dawida Grynasza, Jeremiego Nagrabeckiego, OOdesign, CablePower, Aze design i Macieja Kukurby.

Zwieńczeniem konferencji „Szkło jest eko” był oryginalny tort w kształcie kuli ziemskiej.

Zapraszamy na stronę internetową: www.saint-gobain-glass.com

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas