wydarzenia
Współczesny Nomada
Zwycięski projekt konkursu H&M Home zrealizowany w Warszawie.
14. listopada, w Pasażu Wiecha w Warszawie zakończyła się budowa instalacji architektonicznej – zwycięskiej pracy w konkursie „Współczesny Nomada/Współczesny Osadnik”, zorganizowanego z okazji premiery marki H&M Home w Polsce.
Zaprojektowana przez Malwinę Mąkę instalacja złożona ze 187 drewnianych listew o różnych długościach będzie obecna w przestrzeni Pasażu do końca listopada 2013. Przewodniczący Jury, Tomek Rygalik argumentował wybór zwycięzcy następująco: „Ten projekt wybraliśmy ze względu na minimum użytych środków i maksimum uzyskanego tymi środkami efektu. Konstrukcja przywołuje archetyp bryły domu, traktując ją jednak w sposób niedopowiedziany, niedosłowny. Dom jest niedokończony, tymczasowy, jest w ciągłym procesie powstawania i przekształcania się – tak, jak życie Nomady. Z kolei użycie drewnianych kantówek i sposób ich łączenia odnosi się do technologii budowania domów szkieletowych, co przywołuje na myśl osiedlanie się. Podoba nam się ten subtelny sposób, w jaki autor nawiązuje do tematu konkursu.”
Linia H&M Home powstała w 2009 roku jako odpowiedź na potrzeby klientów marki, zainteresowanych skandynawskim designem. Jesienią 2013 roku H&M Home otwiera swoje pierwsze salony w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdyni i Nowym Sączu. W związku z tym wydarzeniem, firma H&M wraz z magazynem „Elle” zorganizowała konkurs „Współczesny Nomada / Współczesny Osadnik”, do Jury którego zaprosiła najlepszych specjalistów zajmujących się wzornictwem w praktyce i teorii.
Zadaniem było zaprojektowanie instalacji inspirowanej tematem Nomady i Osadnika – powstałym w odpowiedzi na jeden z najmocniejszych obecnie światowych trendów, wynikający z szybkiego rozwoju technologii mobilnych, rozwoju kanałów komunikacji i łatwości podróżowania. Nagrodą w konkursie była realizacja zwycięskiego projektu w Warszawie oraz 10 000 złotych.
Malwina Mąka, zwyciężczyni konkursu H&M, jest studentką IV roku na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się designem, grafiką komputerową i malarstwem akwarelowym.
Jury:
Gosia Rygalik Tomek Rygalik | Studio Rygalik
Edgar Bąk | grafik
Agnieszka Jacobson-Cielecka | School of Form
Katarzyna Rzehak | Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Małgorzata Szczepańska | Elle Decoration
Ewa Trzcionka | Design Alive