Designteka

wydarzenia

Wystawa Alaina Le Querneca

21.09.2009

W dniach od 9 sierpnia do 27 września 2009 w Muzeum Narodowym w Poznaniu, ma miejsce wystawa plakatów Alaina Le Querneca.

muzeum

Wystawa prezentuje sylwetkę artystyczną Alaina Le Querneca, jednego z czołowych projektantów współczesnego plakatu, laureata trzeciej edycji Nagrody im. Jana Lenicy przyznawanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Alain Le Quernec – rodowity Bretończyk, to postać intrygująca. W dziedzinie plakatu uważa się za samouka. Krokiem decydującym, który określił całą jego dalszą karierę jako plakacisty, okazał się przyjazd do Polski na początku lat 70. i kilkumiesięczny staż w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Henryka Tomaszewskiego.

Obecnie, po kilkudziesięciu latach aktywności zawodowej, z bagażem doświadczeń i bogatym dorobkiem w dziedzinie grafiki użytkowej, a plakatu w szczególności, wciąż poszukując nowych rozwiązań, gotów do przyjmowania nowych wyzwań, Le Quernec próbuje odnaleźć istotę obranej niegdyś drogi twórczej:

Mój zawód?

Plakacista? Słowo jest już nieaktualne.

Grafik? Zbyt techniczne.

Artysta? Zbyt pretensjonalne.

Specjalista w zakresie reklamy? Bez zniewagi, proszę.

Nie jestem pewny, czy istnieje słowo, które by określało ten zawód.

Nie jestem pewien, czy ten zawód istnieje.

(Alain Le Quernec)

Plakaty eksponowane na wystawie powstały w ciągu 30 lat pracy artysty, jednak szczególny nacisk położono na prace najnowsze. Projektowane przede wszystkim na zamówienie lokalnych zleceniodawców, jak Scène Nationale w Tarbes, Opéra de Rennes, Musée Château des Ducs de Bretagne w Nantes, władze miasta Quimper, koncentrują się na tematach politycznych, społecznych i kulturalnych. W przeważającej mierze są to druki wielkoformatowe, a także billboardy.

Do najbardziej znanych należą: „La Pub Tue” (Reklama zabija), „Bosnie” (Bośnia), „Henri” (plakat upamiętniający H. de Toulouse-Lautreca), „They are Just People Only with Down Syndrome” (Oni są tylko ludźmi z zespołem Downa).

Jego obrazy są czasem brutalne i szorstkie, mogą być obraźliwe. Ale są też bardzo zmysłowe i poruszające. On zawsze coś sugeruje. Jeżeli formy nieco osłabiają ten przekaz, pozostawiają wolną przestrzeń do interpretacji…

Pierre Bernard (cyt.za : Brigitte Davis, A thinking hand, “Graphis” 2003 nr 346 )

Kuratorem wystawy jest Irena Przymus, natomiast za aranżacje wystawy odpowiedzialna jest Klaudyna Jasiewicz.

Źródło: www.mnp.art.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas