wydarzenia
Wystawa Mróz i Lem
Do 11 października 2012 roku Centrum Designu Gdynia zaprasza na wystawę Mróz i Lem pod kuratorstwem prof. Janusza Górskiego z gdańskiej ASP, na której zaprezentowane zostaną ilustracje Daniela Mroza do książek Stanisława Lema. Wystawa Mróz i Lem prezentuje prace Daniela Mroza stworzone do książek Stanisława Lema. Mróz najlepiej spośród wszystkich ilustratorów twórczości Lema uchwycił ducha jego opowieści, przełożył jego literaturę, bogatą zarówno pod względem literackim, jak i filozoficznym, na świat niepokojących i tajemniczych obrazów. Daniel Mróz bawi się obrazami obcych i robotów utrwalonymi przez kino i literaturę science fiction, średniowiecznymi wyobrażeniami demonów i diabłów, postaciami z monstruariów, rycinami z dziewiętnastowiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi deformacjami, ilustracjami z powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dziełami dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa, tworząc – podobnie jak Lem – świat kosmitów zadziwiająco podobny do świata, który nas otacza.
Wystawa została zaaranżowana w oryginalny, happeningowy sposób. Jej centrum stanowi kilkadziesiąt ilustracji Mroza do książek Lema z kolekcji córki artysty. Elementy tych ilustracji, a zwłaszcza postacie robotów, zostały powiększone do wielkości człowieka – w której odsłania się bogactwo misternych i dowcipnych detali. Punktowe oświetlenie wydobywające z mroku rysunki oraz ciężka, industrialna muzyka potęgują tajemniczy nastrój twórczości Daniela Mroza.
Wystawie towarzyszy publikacja książki-katalogu Bestiariusz Lema według Mroza. Książka wzorowana na średniowiecznym bestiariuszu opowiada o relacjach łączących obu twórców, odsłania tajniki twórczości Mroza i jego inspiracje, zestawia fragmenty opowiadań Lema z odnoszącymi się do nich ilustracjami, tworząc pełny obraz świata stworzonego przez wybitnego pisarza i jego ulubionego ilustratora. Książka ta jest pierwszym tomem serii Biblioteka Centrum Designu Gdynia, poświęconej najciekawszym zjawiskom w polskiej i światowej branży kreatywnej.
Wystawie będzie również towarzyszyć cykl wykładów poświęconych życiu i twórczości Daniela Mroza. Piotr Sitkiewicz wygłosi wykład „Kosmiczne pierdoły” – Daniel Mróz i fantastyka (4 września), dr Piotr Rypson w wykładzie „Latem o Mrozie” przybliży twórczość ilustracyjną Daniela Mroza i jej genealogię artystyczną (11 września), prof. Janusz Górski w wykładzie „O wszystkim, co wywarło prawdziwe wrażenie na Danielu Mrozie” opowie o jego inspiracjach (25 września), a dr Jacek Friedrich odpowie na pytanie zawarte w tytule swojego wystąpienia: „Czy Daniel Mróz należy do polskiej szkoły ilustracji?” (9 października). Wszystkie wykłady odbędą się we wtorki, o godzinie 18 w Sali Koralowej, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
Wystawę można obejrzeć w Centrum Designu Gdynia w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy Alei Zwycięstwa 96/98 w Gdyni od 23 sierpnia do 11 października 2012 roku codziennie w godzinach 10-18. Jej kuratorem jest prof. Janusz Górski, kierujący Pracownią Projektowania Graficznego gdańskiej ASP.
Daniel Mróz (1917–1993) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich grafików, twórcą ilustracji książkowych, scenografii teatralnych, okładek i rysunków prasowych. Przez wiele lat by¬¬ł stałym ilustratorem „Przekroju” i twórcą charakterystycznej, oryginalnej i nowoczesnej szaty graficznej tego czasopisma. Jego wyjątkowy styl, surrealistyczny i groteskowy, wpłynął na kilka pokoleń polskich grafików.
Z kolei Stanisław Lem (1921–2006) należy do najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Można też zaliczyć go w poczet najwybitniejszych twórców literatury science-fiction XX wieku. Jego książki przetłumaczono na 40 języków i wydano na całym świecie w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Poznali się prawdopodobnie w redakcji „Przekroju”. I choć Daniel Mróz nie przepadał za fantastyką naukową, zauroczony poczuciem humoru pisarza zdecydował się zilustrować jego opowiadania. Tak zawiązała się jedna z najbardziej owocnych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury.