wydarzenia
Wystawa Śląskiego Klastra Dizajnu
Wystawa Śląskiego Klastra Dizajnu w Mediolanie.
Od 14 do 19 kwietnie w Mediolanie odbędzie się wystawa polskiego wzornictwa zorganizowana przez Śląski Klaster Dizajnu. 13 marek zaprezentuje swoje projekty w ramach festiwalu Ventura Lambrate.
Już po raz drugi w Mediolanie zobaczymy projekty firm skupionych w Śląskim Klastrze Dizajnu. Rozpoczynający się w kwietniu mediolański tydzień dizajnu to jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie, podczas której swoje produkty prezentują marki oraz czołowi projektanci wzornictwa przemysłowego. Koordynatorem wystawy Klastra jest Zamek Cieszyn – instytucja, na co dzień między innymi promująca dizajn w Polsce, do współpracy kuratorskiej zaprosiła Marcina Mońkę i Grupę Wzorro. Wystawa prezentowana będzie w przestrzeniach festiwalu Ventura Lambrate uznawanego za część kuratorską tygodnia dizajnu. Ekspozycja Śląskiego Klastra będzie jedną z nielicznych zbiorowych wystaw z naszego kraju.
Śląsk to region, który nie tylko węglem stoi. To kraina różnorodności: społecznej, kulturowej i gospodarczej. Coraz ważniejszą rolę odgrywają w niej nowe technologie i sektor kreatywny. Ekspozycja ma zaprezentować kilka kluczowych elementów, charakterystycznych dla firm, instytucji i projektantów zrzeszonych w Śląskim Klastrze Dizajnu. Główna narracja wystawy skupiona będzie wokół tematów produkcyjnych i technologicznych. Na Śląsku doświadczenia z przemysłem są bardzo bogate – a uczestnicy klastra są spadkobiercami różnorodnych procesów, technologii wynalazków, poszukiwań i zastosowań. Właściwością wielu z nich jest dziedzictwo rzemieślnicze, wciąż wspierające się o pracę ludzkich rąk. Ekspozycja zaprezentuje zarówno surowce, procesy jak i nowe, gotowe produkty. Zmierzy się również z tradycyjnymi materiałami, które mogą znaleźć nowe zastosowanie we wzornictwie.
„Na Śląsku nadal mamy mistrzów rzemiosła i małe zakłady produkcyjne, w których najcenniejszą wartością jest praca rąk. W takich miejscach czerpie się z doświadczeń pokoleń i korzysta z lokalnych zasobów. W takich miejscach jest też otwartość na eksperymenty z technikami, materiałami… A przedmioty mają swoją historię, nie są masowymi wytworami anonimowych wykonawców, pracujących gdzieś na drugim końcu świata. Nasza wystawa pokazuje nie tylko finalne produkty, ale opowiada też o tym, jak i z czego one powstają, kto i gdzie je robi. Bo w tym tkwi siła regionu, to nas wyróżnia i tym chcemy się chwalić!” – mówi Marcin Mońka, kurator wystawy Śląskiego Klastra Dizajnu.
Wystawa Śląskiego Klastra Dizajnu
Ventura Lambrate
Via Ventura 14
14–19 Kwietnia 2015
Więcej na:
ŚLĄSKI KLASTER DIZAJNU
Śląski Klaster Dizajnu skupia innowacyjne firmy, instytuty badawcze, uczelnie i projektantów. Łącznikiem jest design jako narzędzie, które pomaga wyróżnić się na rynku, zrozumieć potrzeby klienta, poprawić zarządzanie czy obniżyć koszty.
Śląski Klaster Dizajnu to grono ekspertów, którzy pomagają firmom w opracowaniu i wdrożeniu nowych produktów i usług, a miastom i regionom w projektowaniu przestrzeni publicznej. Zajmuje się promocją i rewitalizacją przestrzeni, projektowaniem architektury, mebli miejskich, systemów informacji i usług publicznych. Diagnozuje rzeczywiste potrzeby mieszkańców i znajduje indywidualne rozwiązania. Służy pomocą w przygotowaniu projektu i wsparciem na każdym etapie realizacji.
MARKI BIORĄCE UDZIAŁ W WYSTAWIE:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach przygotowuje studentów do samodzielnej oraz zespołowej pracy projektowej. Uczelnia od początku swojej działalności uczy współpracy z przemysłem, przedsiębiorcami, samorządami oraz organizacjami pożytku społecznego. Współpracuje z 27 uczelniami zagranicznymi w 15 krajach. Realizuje programy wymiany studentów i pedagogów. Kształci wykorzystując najnowocześniejsze komputerowe systemy projektowania, modelowania i produkcji. Kształcenie obejmuje tradycyjne specjalizacje: projektowania produktu, komunikacji wizualnej, komunikacji społecznej i projektowania usług.
Brambla
Marka, oferująca młodą, polską grafikę i wzornictwo w limitowanych seriach. Jej nadrzędną ideą jest tworzenie inkubatora kreatywności, dzięki któremu zdolni studenci i absolwenci wydziałów projektowych ASP mają szansę wdrożyć swoje projekty. Brambla stawia na dobry design, na co dzień współpracując z projektantami grafiki i przedmiotów użytkowych. Dotychczas powstały produkty w trzech seriach: Bawełna, Dom, Papier, dostępne zarówno w sklepie internetowym marki, jak i concept storeach w całej Polsce.
Bruk
Bruk, to producent z dwudziestoletnim doświadczeniem, specjalizujący się w tworzeniu produktów nawierzchniowych takich jak: kostki brukowe, płyty tarasowe i galanteria betonowa. Twórca marki Modern Line, skierowanej do wielbicieli nowoczesnego dizajnu. Modern Line to meble betonowe, łączące w sobie innowacyjne rozwiązania technologiczne z minimalistyczną formą. Kolekcja odpowiada na wyzwania nowoczesnego projektowania i dostarcza produktów, które zostały stworzone w technologii ręcznego odlewania. Beton architektoniczny wyróżnia się niezwykle gładką w dotyku, satynową fakturą. W połączeniu z wyważonymi kompozycjami i mocnym, oszczędnym designem w skandynawskim stylu stanowi esencję awangardowego myślenia o przestrzeni.
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” prowadzi wielobranżowe przedsiębiorstwo społeczne, realizuje projekty ukierunkowane na aktywizację poprzez pracę i edukację osób długotrwale bezrobotnych. Pomaga w tworzeniu nowych miejsc pracy, wspiera powrót do społeczeństwa osób zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Produkty WellDone® wytwarzane przez Fundację „Być Razem” to wykonane z naturalnych materiałów, proste, dowcipne, inteligentne i użyteczne przedmioty, doskonałe na prezenty. Zaprojektowane zostały przez młodych projektantów, a wytwarzane są przez osoby powracające na rynek pracy, wspierane przez Fundację. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży WellDone® przeznaczane są na cele statutowe Fundacji – miedzy innymi wspieranie spółdzielni socjalnych. Na każdym produkcie umieszczona jest informacja o autorze projektu.
FULLOUTDOORPRINTSERVICE
Firma FULLOUTDOORPRINTSERVICE to firma produkcyjna działająca głównie w sektorze B2B. Klienci korporacyjni, biznesowi i instytucjonalni obsługiwani są w szerokim zakresie związanym z drukiem wielkoformatowym oraz technologiami pokrewnymi. Firma oferuje nie tylko produkty gotowe lub „szyte na miarę”, ale również wsparcie przed i po sprzedażowe. Dodatkowo, kilka lat temu, widząc zapotrzebowanie na rynku, firma rozszerzyła zakres swojej działalności o produkcję wybranych elementów dekoracji wnętrz. Powstały marki DECORSHOP (fototapety i fotoobrazy) oraz GLASSICCO (laminowane warstwowe fotoszyby). Produkt Glassicco, szklany stół, został pokazany na targach w Mediolanie w 2013 roku. Firma otwiera się na nowe wzywania w branży designu poprzez współpracę projektową z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Wspólnie stworzono kolekcję lamp z polipropylenu oraz filcu z użyciem bezpośredniego druku UV oraz cięcia przy użyciu plotera CNC.
KAFTI
Kafti zajmuje się projektowaniem oświetlenia i akcesoriów wystroju wnętrz. Model biznesowy KAFTI opiera się na transformacji z wymiaru 2D do 3D. Ich produkty, do samodzielnego składania, po złożeniu zmieniają się z płaskich w przestrzenne formy. W wersji płaskiej są niewymagające logistycznie, co ułatwia transport i magazynowanie produktów, a tym samym pozwala łatwiej wchodzić na nowe rynki.
Design: Monika Brauntsch, Sonia Słaboń.
Kotulinskiego 6
K6 to Przestrzeń Kreatywna na Śląsku, tworzona przez Dorotę i Aleksandra Proske w budynku starej, autentycznej gorzelni. Jest inspirującym miejscem z duszą, swobodną atmosferą i prostym, bezpretensjonalnym dizajnem. Właścicielom przyświeca idei nadania nowego życia zarówno samemu miejscu, jak i przedmiotom, które zaczynają pełnić tutaj nowe funkcje, jak np. warsztat stolarski, industrialne lampy, czy stare drewno z odzysku. K6 daje możliwości organizacji wydarzeń o bardzo różnym charakterze – zarówno szkoleń i konferencji, jak i warsztatów kulinarnych, slow eventów, sesji fotograficznych czy prezentacji produktowych. To miejsce, które łamie stereotypy i buduje relacje.
Modelarnia Ceramiczna Bogdan Kosak
Założona w 1995 roku w Dąbrowie Górniczej, zajmuje się projektowaniem, opracowaniami technicznymi i kompleksowym przygotowaniem do seryjnej produkcji wyrobów ceramiki szlachetnej, od prototypów do narzędzi. Od 2000 roku Modelarnia realizuje w krótkich seriach, własne projekty w twardej porcelanie i biskwicie, kreując nowe potrzeby w zastosowaniu i estetyce naczyń porcelanowych.
Paged
Paged jest jedną z najbardziej doświadczonych firm meblarskich w Polsce. Historia przedsiębiorstwa sięga 1881 roku. Od ponad stu trzydziestu lat Paged nieprzerwanie kontynuuje i rozwija swoją działalność. Dziś firma jest jednym z czołowych europejskich producentów mebli. Z trzech zakładów zlokalizowanych w Jasienicy, Sędziszowie Małopolskim i Jarocinie pochodzą kolekcje, które trafiają na rynek polski oraz do ponad 50 krajów na niemal wszystkich kontynentach. Meble cechuje unikalne i zaawansowane wzornictwo, różnorodność wykończenia oraz duży udział starannie wyselekcjonowanego litego drewna i naturalnych fornirów.
PAJAK SPORT
PAJAK to firma z ponad trzydziestoletnią tradycją, specjalizująca się w produkcji odzieży puchowej, śpiworów i plecaków. Dbając o komfort użytkowników, tworzy ekwipunek, który sprawdza się w nawet najtrudniejszych warunkach. Produkty powstają w Polsce, w pracowni w Bielsku- Białej, u podnóża Beskidów, mieście usytuowanym 100 km od Krakowa i TATR. Pajak jest firmą rodzinną, która pracuje wraz z zespołem młodych zaangażowanych ludzi, łączących swoje pasje: wspinaczkę, sporty extremalne, z pracą przy tworzeniu coraz lepszego ekwipunku dla osób kochających góry i podróże.
PILCH
Firma Pilch powstała w 1991 roku. Od początku swojej działalności specjalizuje się w wytwarzaniu drewnianych zabawek, gier i pomocy dydaktycznych. Głównym surowcem, na jakim bazuje jest buk, sosna i świerk. Cechą charakterystyczną tych wyrobów jest jakość, estetyka, trwałość i ekologia. Oferta firmy ukierunkowana jest głównie do przedszkoli, szkół i rodziców. Wszystkie zabawki mają przyznany znak bezpieczeństwa CE a materiały użyte do ich produkcji posiadają wymagane atesty i spełniają wymogi określone przez Unię Europejską.
Studio Ganszyniec
Studio założone zostało przez projektantkę Maję Ganszyniec, absolwentkę wydziału Design Product londyńskiego Royal College of Art oraz krakowskiej ASP. Praktykuje kompleksowe podejście do procesu projektowego. Jej doświadczenie obejmuje projekty mebli i produktów, ale też design consulting, tworzenie marek i strategii design. Przez ostatnie dziesięć lat pracowała m. in. dla IKEA, Leroy Merlin, Mothercare, Orange, Dupont. Aktualnie zespół STUDIO GANSZYNIEC skupia się na projektach z zakresu mebli i wzornictwa poszukując innowacyjnych, pięknych I intuicyjnych produktów. Praktykują design, który jest jednocześnie odpowiedzialny i wizjonerski – otwarci na nowe rozwiązania pracują zawsze w ramach myślenia strategicznego.
Wzorro Design S.C.
Firma projektowa tworząca ekspozycje, wnętrza, produkty, aranżacje wydarzeń. Zajmuje się marketingiem ambientowym. Współpracuje z firmami i instytucjami: HiMountain, ING Bank Śląski, Silesia Film, Zamek Cieszyn, Tyskie Browarium, ASP w Katowicach, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Pracuje w interdyscyplinarnych zespołach.