Designteka

wydarzenia

Make your city a better place to live

06.11.2010

„Na pierwszy rzut oka, powiedzenie »ekologiczne miasta« wydawać się może oksymoronem” – pisał Michael Woo we wstępie do książki Sustainable Cities1. „Trudno sobie wyobrazić jak miasto może być ekologiczne. Warunki życia w miastach kojarzą nam się z czymś nieekologicznym, niezdrowym i być może nawet nienaturalnym”.

Dzięki wsparciu Funduszu Francusko-Niemieckiego, działającego w ramach Traktatu Elizejskiego, Goethe-Institut oraz Instytutu Francuskiego w Krakowie, studenci pięciu szkół – Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Krakowie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Ecole Supérieure d’Art et Design w Saint-Etienne oraz Bauhaus-Universitaet w Weimarze, mieli możliwość zmierzyć się z zagadnieniami projektowania proekologicznego i prospołecznego.

Świadomość projektowania odpowiedzialnego nie jest zbyt duża wśród Polaków. Upowszechnienie wiedzy na ten temat to pierwsze zadanie tej wspólnej inicjatywy. Drugim celem, równie ważnym, jest współdziałanie szkół projektowych z Polski, Niemiec i Francji. Wspólne warsztaty zorganizowane w trakcie trwania wystawy, które poprowadzą Piotr Bożyk (ASP w Krakowie), Bartosz Mucha (POOR Design), Markus Schlaffke (Bauhaus-Universitaet) oraz Baptiste Menu i Fabien Combe (Ecole Supérieure d’Art et Design ), to okazja do podjęcia dyskusji młodych twórców na temat współczesnego rozumienia projektowania zrównoważonego w kontekście miast, w których żyją i pracują. Każde z tych miejsc jest inne – z różnym bagażem doświadczeń, z odmiennymi problemami, jaką niesie współczesność i inną wizją przyszłości.

Studenci spróbowali odpowiedzieć na pytanie, co chcieliby zmienić w swoim mieście. Okazało się, że problemów jest bardzo dużo. Wśród projektów znalazły się zarówno modele produktów wzorniczych – lekkie, mobilne schody wykonane z tkaniny czy ekologiczny kosz na gumy do żucia, prace z zakresu projektowania graficznego jak np. Kampania Przeciwko Przeklinaniu, eksperymentalne, jak również czysto koncepcyjne scenariusze projektowe takie jak projekt “C’mmon Energy” – polegający na zainstalowaniu w wyznaczonych miejscach miasta stacjonarnych urządzeń, z pomocą których możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej czy „Grid for street” mający na celu uporządkowanie komunikatów wizualnych w przestrzeni miejskiej. Każdy z nich, poprzedzony analizą, porusza ważki dla miasta problem. W lipcu 2010 jury składające się z przedstawicieli biorących w projekcie udział szkół dokonało wyboru osiemnastu projektów, które od 5 do 30 listopada wystawione zostaną w Galerii Rondo Sztuki.

Architectural Melodies, Aurélien Bartolucci, Ecole d’Art et de Design Saint-Etienne

Grid_for_street, Koło Naukowe Projektowania Graficznego "Kilo", ASP Katowice

Kampania przeciwko przeklinaniu, Agata Cikowska, Mateusz Papée, Kamil Gołuchowski, ASP Kraków

gum picking, Joanna Pszczółka, Anna Węgrzyniak ASP Kraków

Landscape personal experiences reflection, Salomon Thomas Ecole d’Art et de Design Saint-Etienne

Kuratorem wystawy jest Agata Korzeńska.

Galeria Rondo Sztuki, Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1

www.rondosztuki.pl

www.myspace.com/rondosztuki

{designteka.pl} objęła patronat nad wystawą!

Zapraszamy!

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas