Designteka

wydarzenia

Wyjaśniamy zagadkę Kotojelenia!

25.08.2010

Ponad 50 000 osób zastanawia się nad istnieniem tajemniczego Kotojelenia. Znamy rozwiązanie tej zagadki.

W drugim tygodniu sierpnia Internet obiegła informacja o tajemniczym Kotojeleniu grasującym w Parku Piłsudskiego w Łodzi. Historia ta szybko stała się hitem w polskim Internecie. W dniu dzisiejszym organizatorzy Festiwalu Designu potwierdzili doniesienia o istnieniu Kotojelenia. Co więcej, wyjaśnili także pochodzenie tej dziwnej hybrydy.

Informacje o pojawieniu się Kotojelenia wywołały niezliczoną ilość komentarzy, poddających w wątpliwość istnienie tak niezwykłego stworzenia. Artykuł na temat Kotojelenia pojawił się na głównych stronach takich portali jak: Wykop, Facebook, Joemonster czy Demotywatory. Dzięki temu w ciągu tylko pierwszych dwóch dni zobaczyło go około 50 tysięcy internautów. Jak się okazuje informacja o tym dziwacznym zwierzęciu nie jest zmyślona.

Kot z porożem faktycznie istnieje i występuje w Łodzi! Informacje tę potwierdziło dzisiaj Łódź Art Center, tym samym prezentując grafikę 4. Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi, który odbędzie się w październiku.

Aleksandra Kietla, rzecznik prasowy Łódź Design 2010 – „Artykuł, który obiegł Internet został zrealizowany na nasze zamówienie przez łódzką agencję Social Pulse, aby przygotować grunt pod oficjalną premierę identyfikacji wizualnej oraz strony internetowej Festiwalu Łódź Design 2010. Dzięki tej akcji cała Polska usłyszała o Łodzi i naszym niezwykłym „stworze“. Teraz chcemy rozwiać wątpliwości i potwierdzić, że Kotojeleń faktycznie istnieje!“

„Główny motyw graficzny, który zaprojektowałem jest tak niezwykły i zaskakujący jak obiekty i wydarzenia, prezentowane podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival.“ – zdradził Piotr Okrasa, który wraz z BDSN & PROGRESSIVO jest odpowiedzialny za koncepcję i projekty graficzne tegorocznego festiwalu.

Jak zapowiada przedstawiciel Łódź Art Center, to jeszcze nie koniec sprawy Kotojelenia: „W połowie września planujemy udostępnić w sieci krótki film opowiadający o Kotojeleniu. Jego atrakcyjność podniesie znany wszystkim głos.“

Informacje o Festiwalu Łódź Design 2010

Krajobraz po bitwie i sprężone powietrze!

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi potrwa od 14 do 30 października 2010 roku. Tematem przewodnim jest AMAZING LIFE – niezwykłe życie. Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka z wystawą Crumple Zone oraz Oskar Zięta prezentujący Under Pressure. Obie wystawy prezentują różne procesy projektowania, inspiracje, nietypowe materiały oraz sposoby w jakich artyści poszukują i gromadzą pomysły.

Na wystawie Crumple Zone zobaczymy zdeformowane przedmioty, które wydają się pozbawione swej funkcji, urody i energii. Mają powyginane nogi lub całe „ciała”. Są rachityczne (Gazelle Serhna Gurkana). Czasem dla obrony zbijają się w stada, tworząc nową formę (Kraud). Niektóre wyglądają jakby nie zostały ukończone – trwają w bezruchu, czekając na wyrok. Ale są też przedmioty będące ich zupełnym przeciwieństwem. Uginają się, otaczając nas swoją formą. Wciśnięte, spięte gumkami (Aze design i Frank Willems) wyglądają na zaprojektowane po to, by przeciwdziałać siłom nacisku, chronić i zabezpieczać.

Crumple Zone, Serhan Gürkan, Gazelle, Baby Gazelle

Crumple Zone, Frank Willems, The Goldilocks collectionCrumple Zone, AZE design, OXO seats

Under Pressure przełamuje stereotypy związane z dmuchanymi przedmiotami, które większość z nas kojarzy z plażowymi akcesoriami i odpustowymi zamkami. Jednak stary sposób nadmuchiwania miękkich form ma też zastosowanie w innych przedmiotach. Na wystawie zobaczymy więc nadmuchiwane sofy (Blow Sofa, Malafor), fotele (Fotel Blow, Zanotta), lampy (Inflating Lights, Erik Stehmann), powietrzne sanki (Airboard, proj. Joe Steiner), a nawet dmuchane godło (Godło, Bartek Mucha).

Under Pressure, Bartosz Mucha, Godło

Under Pressure, Erik Stehmann, Inflating Lights

Under Pressure, Joe Steiner, Airboard

Under Pressure, Malafor, Blow Sofa

Under Pressure, Zanotta, Fotel Blow

Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną Wystawy Specjalne, które w sposób szczególny interpretują hasło AMAZING LIFE. Wśród nich designerskie rowery zaprojektowane przez czołowych projektantów mody, takich jak na przykład Kenzo Takada czy Agatha Ruiz de la Prada. Nowym wydarzeniem w ramach festiwalu jest także Przegląd Portfolio – konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami.

Ale to nie wszystko! Od 14 października dzięki wsparciu Mecenasa – Ceramiki Paradyż, cała Łódź zostanie naszpikowana designem. Przygotowane zostaną Wystawy Towarzyszące (ponad 35!), Przegląd Szkół (7 polskich i 8 zagranicznych), finał konkursu make me! (o 20000 zł walczyło ponad 250 osób), warsztaty, wykłady oraz… wieczorne imprezy w łódzkich klubach.

Więcej na www.lodzdesign.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas