Designteka

architektura

10 faktów na temat rekuperacji w domu

07.10.2022

Rekuperacja w domu będzie świetnym sposobem na to, aby zwiększyć funkcjonalność i oszczędność budynku. Przed podjęciem decyzji zakupowej może pojawić się jednak wiele niejasnych kwestii. Specjaliści VASCO dobrze wiedzą, jak wykorzystać potencjał tych rozwiązań. Zebrali oni dla was najważniejsze informacje, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Rekuperacja w domu. Co z otwieraniem okien?

Rekuperacja w domu sprawia, że mieszkańcy nie muszą pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. To do zadań wentylacji mechanicznej należy dbanie o świeże powietrze. Otwieranie okien nie jest więc potrzebne. Minimalizujemy przez to prawdopodobieństwo pojawienia się uciążliwych drobin, smogu czy niemile widzianych owadów. Fani wiatru we włosach i czucia wiatru na skórze niczego jednak nie tracą. Okna można otworzyć i nie zakłuci to pracy rekuperacji. Trzeba jednak wiedzieć, że wentylacja nie może być wtedy wyłączona, bo zajmuje się ona wywiewem powietrza z łazienek oraz kuchni.

Ogrzewanie budynku z systemem rekuperacji

Rekuperacja znacznie wpłynie na efektywność ogrzewania w domu oraz jego koszty. Odpowiednio wyizolowany budynek i nowoczesny systemem rekuperacji mechanicznej to zestawienie, które znacząco obniży rachunki. W porównaniu do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej zmniejszy je nawet dwukrotnie. Inwestowanie w rekuperacje jest perspektywą sporych oszczędności w przyszłości.

Działanie klimatyzacji i rekuperacji w twoim domu

Klimatyzator zajmuje się obiegiem powietrza w pomieszczeniu. Nie jest on jednak odpowiedzialny za dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Rekuperacja będzie więc w waszym domu niezastąpiona. System wentylacji nie tylko będzie cyrkulował powietrze, ale jednocześnie zapewni świeżego powietrze z niskim poziomem CO2, pozbawione brzydkich zapachów i alergenów.

Ustawienia rekuperacji a brak prądu

Warto również wiedzieć, jak rekuperacja poradzi sobie w przypadku utrudnień z dostępem do prądu. Przerwa w dostawie energii elektrycznej nie będzie impulsem, który mógłby zmienić wcześniejsze ustawienia urządzeń. Gdy system wróci do stałego działania, jego parametry będą takie same. Co ważne, wyłączenie mechanizmu nie oznacza braku powietrza. Rozwiązaniem w tym przypadku będzie otworzenie okna. Brak prądu będzie bardziej problematyczne, jeżeli chodzi o zamrażarkę.

Rekuperacja w domu chroni przed smogiem

Rekuperacja może zostać zamontowana, jeżeli w domu zadbano o uszczelnienie i izolację. Umożliwi to dostarczanie powietrza do  wnętrza jedynie poprzez system wentylacji. Poza wymianą ciepła w rekuperatorze dzięki specjalnym filtrom powietrze zostanie oczyszczone, zanim trafi do budynku. Filtry stosowane przez firmę VASCO zmniejszają ilości wszystkich frakcji smogu.

Sposoby sterowania rekuperacją

Producent systemu VASCO SILENT VENTILATION udostępnia swoim klientom szeroki wybór opcji sterowania tak, aby rekuperacja była kontrolowana zgodnie z upodobaniami użytkowników domu. Dla osób, które wolą najprostsze rozwiązania, firma proponuje bezprzewodowy przełącznik biegów dołączony do rekuperatora. Każdy nabywca systemu wentylacji otrzymuje również moduł przyłączeniowy do internetu. Dzięki zainstalowanej na smartfonie aplikacji CLIMATE CONTROL może zaplanować kalendarz tygodniowy intensywności wentylacji lub po prostu zmienić ustawienia. Najbardziej wymagający mogą jeszcze dołożyć czujniki CO2 i wilgotności, które będą sterować rekuperatorem automatycznie.

Czyste filtry w rekuperatorze

Stan filtrów ma wpływa na to, jak rekuperacja przyczynia się do jakości powietrza w domu. Istotnym warunkiem 6-letniej gwarancji oferowanej przez VASCO Group jest wymiana filtrów przynajmniej dwa razy w roku w połączeniu z podstawową konserwacją rekuperatora. Co więcej, warto co dwa, trzy miesiące przy większych porządkach w mieszkaniu odkurzyć filtry z zewnętrznej strony. Najlepiej wyczyścimy rekuperator przy pomocy odkurzacza z nałożoną szczotką. Niestety w wielu regionach Polski poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki, co sprawia, że konieczne może być zamontowanie nowych filtrów częściej. W ofercie VASCO jest również dodatkowy filtr elektrostatyczny Cristall Round z bardzo wysokim poziomem filtracji dla cząsteczek smogu, zapachu dymu i spalin. 

Rekuperacja a estetyczne wnętrza w domu

Montaż systemu wentylacji z odzyskiwaniem ciepła w żadne sposób nie zaburzy stylowej aranżacji pomieszczeń. Rekuperacja nie wymaga podwieszanych  sufitów ani wykonywania zbędnej zabudowy w narożnikach ścian czy pod sufitem. Wygląd wentylacji VASCO został dopracowany w każdym szczególe. Wszystkie rury doprowadzające powietrze do pomieszczeń zostają ukryte w warstwach podłogowych poddasza i piętra. Anemostaty nawiewów i wywiewów są zasłonięte minimalistycznymi i bardzo dyskretnymi osłonami.

Co wybrać przy budowie domu – rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?

Przed rozpoczęciem budowy należy podjąć kluczową decyzję związaną z oszczędnością energii na ogrzewania. Możemy postawić na przestarzałą wentylację grawitacyjną z tradycyjnymi kominami, która jest źródłem olbrzymich strat energii, lub na nowoczesny i energooszczędny systemy rekuperacji zapewniającego najwyższy komfort funkcjonowania w domu. Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła charakteryzuje się mniej skomplikowaną konstrukcją. W przypadku tego systemu nie musimy budować kominów i stosować mikrowentylacji w oknach. System rekuperacyjny stanowi pod tym względem oszczędność. Przyczynia się on również do mniejszych wydatków na ogrzewanie domu. Trzeba jednak mieć świadomość, że rekuperacja i wentylacja grawitacyjna nie mogą pracować jednocześnie. Inaczej funkcjonalne działanie wentylacji z odzyskiwaniem ciepła byłoby uniemożliwione.

Konserwacja kanałów rekuperacji

Czyszczenie kanałów wentylacji brzmi jak spore wyzwanie. Jest to jednak dużo łatwiejsze niż się wydaje. Prace przy rekuperacji w twoim domu wykonuje ekipa specjalistów wyposażonych w odpowiednie szczotki i odkurzacz. W średniej wielkości budynku trwa to około dwóch godzin i powinno się odbywać po nie więcej niż 10 latach eksploatacji. Mniejsze wydatki na ogrzewanie w domu, stały dopływ świeżego powietrza, mniej smogu i alergenów to nieodzowne korzyści płynące z systemów wentylacji mechanicznej.

 Więcej informacji na stronie: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas