Designteka

wydarzenia

3. PLASTER

11.04.2012

3. PLASTER Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii już od 23 do 26 maja w Toruniu.

Otwarcie Festiwalu: 23 maja 2012, godz. 19.00

godz. 20.00, Kino Centrum, spotkanie z Lechem Majewskim

godz. 21.00, Pokój z kuchnią, koncert białoruskiego duetu Pavel Ambiont & Solar Olga

DZIAŁANIA:

/ 4 wystawy: parter CSW, 3 pięto CSW, Taras Budynku CSW, Bulwar Sztuki CSW

/ Konferencja Dizajn Dialogu

/ Warsztaty typograficzne

3 Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster będzie dotyczyła zagadnień relacji kulturowych i twórczych pomiędzy polską i białoruską grafiką projektową. Pomimo bliskości geograficznej i silnych skojarzeń historycznych między oboma narodami temat wzajemnych odniesień na polu szeroko rozumianego designu wydaje się cały czas mało spenetrowany. Festiwal wywoła działania symetryczne – zobaczymy sztukę polskich i białoruskich projektantów w równych proporcjach.

Otwarciu festiwalu – 23 maja (godz. 19.00) towarzyszyć będą wernisaże czterech wystaw. Na parterze CSW zobaczymy ekspozycję wybitnego polskiego plakacisty Lecha Majewskiego, który w bardzo indywidualnym stylu pokazuje relację między formą graficzną i ręcznie preparowaną typografią. Po wernisażu w sali Kina Centrum o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie z artystą. Na Bulwarze Sztuki – przed budynkiem CSW – zostanie zainstalowana wystawa plenerowa, na której pojawią się wydrukowane w niecodziennej skali (150 x 200 cm) współczesne plakaty polskich i białoruskich artystów. Na 3 pietrze CSW zostaną zaprezentowane oryginalne prace kaligraficzne wybitnego białoruskiego artysty Pawła Semczanki. Te niepowtarzalne dzieła wykonane całkowicie ręcznie charakteryzują się niebywałą finezją. Indywidualna technika kaligraficzna, tzw. ostre pióro – unikatowa na skalę europejską – nadaję kompozycjom Semczanki bardzo indywidualnego, rozpoznawalnego stylu. Taras Budynku CSW stanie się miejscem ekspozycji ponad 80 prac białoruskiego projektu Litera Art. Te zróżnicowane pod względem stylistycznym kompozycje, oparte w głównej mierze na nowoczesnej typografii są ważnym głosem w sprawie kondycji współczesnej grafiki projektowej na Białorusi.

Podczas drugiego dnia Festiwalu zostanie zorganizowana konferencja pod tytułem Dizajn Dialogu. Jest ona konsekwencją projektu, który CSW stworzyło w Mińsku w 2011 roku. Do konferencji zostali zaproszeni artyści polscy i białoruscy tworząc dialogujące bieguny. Istotą tego przedsięwzięcia jest doszukanie się podobieństw i różnic pomiędzy polskim i białoruskim językiem grafiki projektowej. Prelegenci, to między innymi: Michał Aniempadystau, Lena Karpilova, Franciszek Otto, Nikodem Pręgowski, Paweł Semczanka, Dymitr Surski, Rene Wawrzkiewicz.

W czasie trwania festiwalu przeprowadzone zostaną warsztaty typograficzne. Pawel Semczanka wprowadzi uczestników w tajniki ręcznej kaligrafii, a Łukasz Dziedzic i Adam Twardoch zajmą się dziedziną projektowania liter. Wszystkie spotkania warsztatowe oparte będą na pracy manualnej bez wykorzystania komputera.

Multimedialnym akcentem festiwalu będzie koncert białoruskiego duetu Pavel Ambiont & Solar Olga. Po ceremonii otwarcia 23.05 w Pokoju z kuchnią o godz. 21.00 zobaczymy stworzone specjalnie na zamówienie CSW animacje połączone z muzyką oscylującą pomiędzy ambient a tech dub.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest bezpłatny.

Z powodu ograniczonej ilości miejsc na warsztaty typograficzne obowiązują zapisy. Kontakt w sprawie warsztatów: eduakcje@csw.torun.pl

Więcej na www.csw.torun.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas