wydarzenia
5. urodziny Zamku!
29 stycznia 2010 roku Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie obchodzić będzie piąte urodziny. Z tej okazji pokazanych zostanie aż pięć wystaw, prezentujących głównie dokonania młodych polskich projektantów. Taka ilość ekspozycji otwieranych na zamku jednego dnia to rekord w 5-letniej historii instytucji.
Pomysł powołania do życia Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości zrodził się w Cieszynie przed 10 laty, jednak wcielić w życie udało się go dopiero w 2005 roku po modernizacji i rozbudowie dawnego Pałacyku Habsburgów, wspartej przez Unię Europejską. — Pomyśleliśmy, że wzornictwo powinno pomagać śląskim firmom zwiększać konkurencyjność, co przełoży się na zwiększanie konkurencyjności regionu w Polsce. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które będzie platformą spotkań, wymiany doświadczeń dla przedsiębiorców i projektantów. Uznaliśmy, że nie wolno nam zapomnieć o lokalnym dziedzictwie – rzemiośle, które również należy wykorzystać do zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu. Te plany w znakomitej większości udało się zrealizować — mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.
Od 2005 roku na zamku pokazano 120 wystaw. Niektóre („Najlepsze Projekty Dyplomowe”, „Dizajn w przestrzeni publicznej”, „Śląska Rzecz”, czy „Zaprojektuj święta”) stały się cykliczne i rozpoznawalne w kraju. Przypomniano klasyków projektowania. Zamek promował dizajn w całej Polsce, m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Krakowie i Katowicach oraz za granicą (St. Etienne, Budapeszt, Bruksela, Ludwigsburg). Mocnym akcentem były prezentacje i warsztaty z mistrzami projektowania ze Szwajcarii. Podkreślić należy, że dzięki współpracy zamku z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach powstał śląski krój pisma – czcionka Silesiana. W ramach zamkowego Klubu Przedsiębiorcy zrzeszającego 99 członków przyznano 63 paszporty przedsiębiorcy.
Dziś zamek jest miejscem, gdzie projektanci i producenci spotykają się, wymieniają doświadczeniami, zdobywają nowe doświadczenia i kontrahentów. — Zamek stał się bardzo ważnym ośrodkiem promocji designu w Europie. Bierzemy udział w międzynarodowych projektach związanych z wzornictwem przemysłowym, nowymi technologiami i transferem wiedzy. Pomimo, iż jesteśmy na peryferiach Polski, to ilość odwiedzających nas osób stale rośnie. Rośnie również umiejętność korzystania z doświadczeń zamku przez firmy i samorządy lokalne. Mimo konkurencji, która pojawiła się w przeciągu tych pięciu lat, wciąż jesteśmy pierwszym i jedynym regionalnym centrum designu w Polsce. Mamy już silną i ugruntowaną pozycję w kraju, wciąż też jesteśmy bardzo otwarci na współpracę — dodaje Ewa Gołębiowska. — A marzenia? Marzy mi się wykorzystanie nowoczesnego designu w przestrzeni publicznej Cieszyna – nie dla ekstrawagancji, ale dla poprawy jakości życia mieszkańców.
Czas na oceny i podsumowania pierwszej „pięciolatki” będzie 29 stycznia podczas 5. urodzin zamku (potrwają od godz. 11.00 do później nocy). Tego dnia na zamku zobaczymy aż pięć wystaw. Pierwsza z wystaw to „Najlepsze Projekty Dyplomowe 2008/2009” – coroczny przegląd prac dyplomowych wyższych szkół projektowych. Druga „Materiałowy Boom!”, to przegląd najnowszych, innowacyjnych materiałów oraz technologii. Kolejna ekspozycja „Od idei do obiektu. Od obiektu do produktu” to projekt łączący wartości dizajnu i ekonomii społecznej, zrealizowany przez studentów Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie i Holon Institute of Technology z Izraela dla Centrum Edukacji Socjalnej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna. Ponadto zobaczymy wystawę (pt. „Doskonałość Formy”) krzeseł Jana Kurzątkowskiego uważanych za przełomowe dla rozwoju polskiego meblarstwa powojennego. Będzie jeszcze wystawa „Reminiscencje”, przypominająca sukces młodych polskich projektantów, którzy pod szyldem Young Creative Poland podbili Londyn.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystaw:
Najlepsze Projekty Dyplomowe 29.01.2010 – 15.03.2010 / Oranżeria
Od idei do Obiektu. Od obiektu do produktu 29.01 – 19.02.2010 / sala wystawowa Zamku
Materiałowy Boom! 19.01 – 28.02.2010 / budynek Na Granicy
Doskonałość Formy 29.01 – 17.02.2010 / hol Oranżerii
Reminiscencje. Young Creative Poland na London Design Festival 2009 – 29.01 19.02.2010 / Basteja
Program urodzin:
Piątek, 29 stycznia 2010
11.00 Powitanie gości/Ewa Gołębiowska – Dyrektor Zamku, Zbigniew Cybulski – I zastępca Burmistrza Cieszyna
11.30 Najlepsze dyplomy, absolwenci i ich kariery – Czesława Frejlich, redakcja 2+3D
12.00 Finansowanie wzornictwa w ramach PO Innowacyjna Gospodarka – Izabela Banaś, PARP
12.30 Jak powstawały „Dobre Rzeczy“ – Michał Stefanowski, ASP w Warszawie
13.00 Otwarcie wystawy „Od idei do obiektu. Od obiektu do produktu.” – sala wystawowa Zamku
13.30 Rozmowy o młodym polskim (i nie tylko!) dizajnie z udzialem m.in. Weroniki Rochackiej (Design Council), Anny Pietrzyk – Simone (Young Creative Poland), Oskara Zięty
15.00 Otwarcie wystawy „Najlepsze projekty dyplomowe 08/09” – sala wystawowa w Oranżerii
15.30 Lunch w towarzystwie Cesarzowej Dizajnu, Różowego Jelenia i Dizajncolady
17.00 Podsumowanie 5 lat działalności Zamku,
w programie: wręczenie odznak Przyjaciela Zamku, film, tort i szampan!
20.00 Urodzinowe after party w Piwnicy „Stary Targ”
Sobota, 30 stycznia 2010
od 12.00 POPRAWINY czyli spotkania wokół dizajnu ze śląską HAJĄ i jej gośćmi. Udział zapowiedzieli m.in. Ewa Satalecka, Weronika Rochacka, Izabela Banaś i Tomek Rygalik
15.00 kulinarna niespodzianka serwowana przez kolektyw Haja!
Organizator:
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości
Sponsorzy:
Fops
Piwnica Stary Targ
Du Point
Wydarzenie objęte honorowym patronatem:
Elżbiety Bieńkowskiej – Minister Rozwoju Regionalnego
Patroni Medialni:
Rmf Classic
designteka.pl
Dom i Wnętrze
Dziennik Zachodni
Elle deco
2+3D
Radio Katowice
Telewizja Katowice