Designteka

AI w zawodzie architekta

11.09.2023

Architektura to niezwykła dziedzina, która łączy wiedzę techniczną z wrażliwością humanistyczną i artystyczną. Projektanci wykorzystując te umiejętności, tworzą wyjątkowe i oryginalne bryły budynków oraz wnętrza. W ostatnim czasie, wraz z postępem technologicznym, okazało się, że nie tylko człowiek potrafi wykazać się wyobraźnią i kreatywnością. Sztuczna inteligencja to głośny temat, który budzi wiele kontrowersji i prowokuje do dyskusji, kwestionując tradycyjne wyobrażenia o zawodzie architekta.

Proces projektowy, począwszy od analiz i założeń, a kończąc na uzyskaniu ostatecznego pozwolenia na budowę, potrafi trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Przejście przez wszystkie etapy wymaga wielu godzin ciężkiej pracy i obliczeń. Technologia wspomaga architektów od wielu lat, a nowoczesne programy umożliwiają szybsze tworzenie dokumentacji i kalkulacje. Najnowsze narzędzie, jakim jest sztuczna inteligencja, oferuje nowe możliwości doskonałości architektonicznej. Błyskawicznie analizując ogromne zbiory danych, sztuczna inteligencja określa czynniki, które kształtują decyzje projektowe, pomagają dysponować zasobami i zwiększają wydajność projektu. AI bada mapy, czynniki środowiskowe, potencjalne zagrożenia, a nawet parametry konstrukcyjne.

Sztuczna inteligencja nie tylko redefiniuje „nudne” obowiązki architektów, ale też wspomaga ich w zwiększaniu kreatywności projektowej. Dzięki zdolności do generowania nowatorskich koncepcji, AI może być dla projektantów źródłem inspiracji. Komputerowo wygenerowane pomysły, później udoskonalane i personalizowane, tworzą unikalne połączenie ludzkiej wizji z możliwościami oferowanymi przez sztuczną inteligencję.

Chociaż rozwój AI niesie ze sobą duże nadzieje, wprowadza on też szereg pytań
i wątpliwości. W miarę korzystania w coraz większym stopniu przez architektów ze sztucznej inteligencji przy tworzeniu i podejmowaniu decyzji, uwidaczniają się obawy dotyczące zaniku pierwiastka ludzkiego i unikalności w projektach. Pojawia się ryzyko standaryzacji i utraty różnorodności w estetyce architektonicznej, co podważa wyjątkowość, jaką architekci wnoszą do swoich projektów.

Czy możliwa jest synergia sztucznej inteligencji z architekturą z równoczesnym wyeliminowaniem potencjalnych zagrożeń? Jak rozwój technologii wpłynie na zawód architekta? Czy AI pozbawi projektantów pracy?

Na te oraz inne pytania poznamy odpowiedź na bezpłatnym webinarze OKK! design „AI – jaki będzie miała wpływ na zawód architekta” już 13.09.2023 o godz. 12:00. Mecenasem wydarzenia jest marka Samsung, a Partnerem – Barlinek. O tym „Jak stworzyć inteligentny dom z urządzeniami Samsung?” opowiedzą Paweł Brzezicki, Tomasz Drężek, trenerzy Samsung. Firmę Barlinek reprezentuje Jacek Kula. Link do bezpłatnej rejestracji: https://tiny.pl/

Gościem specjalnym webinaru będzie dr hab. Jan Sikora prof. ASP, architekt oraz wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznych. Od dłuższego czasu interesuje się rozwojem AI, prowadząc liczne projekty. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o temacie sztucznej inteligencji i jej wpływie na przyszłość projektowania, serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!

AGENDA SPOTKANIA:

12.00 – powitanie widzów – Olga Kisiel-Konopka, OKK! PR

12.05 – prezentacja Mecenasa webinaru: Jak stworzyć inteligentny dom z urządzeniami Samsung? – Paweł Brzezicki, Tomasz Drężek

12.25 – prezentacja: Inteligentne podłogi Barlinek – Jacek Kula

12.40 – wystąpienie gościa specjalnego: AI – jaki będzie miała wpływ na zawód architekta?!   dr hab. Jan Sikora prof. ASP

13.10 – pytania na forum od widzów

Więcej informacji: https://www.facebook.com/okkdesignPL

Fot. Frank Kawka Architects (https://fkarchitects.co/work).

Pracownia jest fikcyjna i została w całości wygenerowana przez sztuczną inteligencję. To projekt / wirtualna instalacja studentów gdańskiej ASP.  Ani pracownia nie istnieje, ani realizacje i projekty nigdy nie powstały. Cała pracownia została wygenerowana przez AI i jest w pełni fikcyjna: od wizualizacji, przez opis i logotypy nagród. Celem instalacji jest poruszenie pytań o przyszłość zawodu projektanta oraz o rolę AI w twórczości XXI wieku.

Studenci Architektury Przestrzeni Kulturowych: Stefania Zhang, Dominika Gdaniec, Marta Olszewska, Aleksandra Dąbrowska i Weronika Gauda zmierzyli się z problemem związanym z AI a efektem prac była między innymi fikcyjna pracownia stworzona przez AI: https://fkarchitects.co – wirtualna instalacja, która powstała jako ważny głos w dyskusji o sztucznej inteligencji.

Dodatkowe informacje: www.okkdesign.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas