Designteka

Bolko Loft. Tak mieszka Przemo Łukasik

09.02.2024

„Mój dom jest piękny” – tak o swoim najważniejszym życiowym projekcie mówi jeden z czołowych polskich architektów – Przemo Łukasik, który już ponad 20 lat temu zaprojektował swój prywatny azyl na śląskiej ziemi – w Bytomiu, gdzie się urodził i dorastał, i gdzie przez ten czas dorosły jego dzieci.

Na Śląsku, w Bytomiu, w bliskim sąsiedztwie kopalni powstał Bolko Loft – rodzinny dom Przemo Łukasika – architekta, który pomimo międzynarodowej kariery i spektakularnych realizacji na całym świecie, pozostał wierny swej małej ojczyźnie. Sercem i duszą związany ze Śląskiem współwłaściciel pracowni Medusa Group, zaadoptował prawie 200-metrową przestrzeń industrialną na mieszkanie dla swojej rodziny. Modernizacja loftu zakończyła się̨ w 2003 roku, a rozpoczęła się̨ zupełnie nowa historia – architektoniczna opowieść o rewalidacji, recyklingu, odzyskiwaniu materiałów i ujarzmianiu przemysłu.

Bolko Loft stoi w typowo śląskim otoczeniu, na terenie kopalni, a sąsiadami jego mieszkańców są̨ pracujący tu górnicy. Jego forma jest prosta, surowa, industrialna, tak jak cała architektura Śląska. Bolko Loft to bowiem prostopadłościan postawiony na żelbetowych słupach osiem metrów nad ziemią. Do domu prowadzi zewnętrzna klatka schodowa, która liczy sobie niemal 40 stopni. Poniżej urządzono zaś w pełni wyposażoną letnią kuchnię, w centrum której ustawiony jest outdoorowy stół i krzesła. otoczona przepiękną̨ zieloną przestrzenią, To miejsce idealne do spędzania czasu z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi.

- Klatka schodowa, którą przywlokłem za 1 zł z budowy w Gliwicach, balkon, który był wcześniej rusztowaniem, goły beton na suficie i na posadzce, kuchnia z MDF i ogród z kuchnią w kontenerze z donica- mi i szachownicą z demobilu Parku Śląskiego, no i … ogrodzenie z korytek kablowych. To nasze otoczenie, nasz pomysł na budżet, nasze marzenia i czasami małe porażki – wspomina Przemo Łukasik.

Architekt z pełną świadomością̨ zachował pierwotny, industrialny charakter miejsca. Surowy beton i wiekowa cegła na ścianach, odsłonięte belki sufitowe eksponujące urok starzejącego się̨ drewna oraz postfabryczne elementy konstrukcyjne doskonale oddają̨ charakter otoczenia, ukochanego Bytomia i Śląska. Na 100-metrowej przestrzeni o imponującej wysokości 3 metrów znajduje się̨ kuchnia z jadalnią, a za lekkim szklanym przepierzeniem w neonowych kolorach – strefa dzienna. Wnętrza Bolko Loft z założenia miały bowiem sprawiać wrażenie surowych. Architekt pozostawił betonowe stropy, sufity i metalowe konstrukcje. Definiuje je jednak niesamowita energia, nasycone barwy i kształty, które dodają przestrzeni urokliwości. Całość dopełniają ikony designu: fotel z podnóżkiem Eames Lounge Chair, fotel Vitra Slow Chair, RM58 VZÓR czy stylowe oświetlenie.

Część dzienna wypełniona jest kolorem i meblami, które na dobre wpisały się̨ w historię światowego designu. Awangardową zielono – różową kuchnię tworzą system mebli modułowych USM. Zieleń ujęta w stalowe ramy kuchni koresponduje z żółtym kolorem wyspy, wnosząc sporą dawkę̨ energii na co dzień. Wyspa z kawiarką to jedno z ulubionych miejsc Przemo Łukasika. Tu architekt osobiście parzy kawę swoim gościom, spotyka się z przyjaciółmi i najbliższymi. O ich silnej więzi rodzinnej przekonuje zaś́ duży drewniany stół w części jadalnianej, przy którym swoje miejsce odnajdą̨ nie tylko członkowie rodziny, ale też przyjaciele, tak mile tu widziani.

Dom posiada dwie łazienki, mniejsza znajduje się̨ przy sypialni małżeńskiej, a większa przy części dziennej. W tej ostatniej uwagę̨ przyciąga ściana pokryta drewnem oraz podłoga wykonana w technologii przemysłowej z betonu zacieranego. Na tym tle doskonale prezentuje się̨ utrzymane w stylistyce loft – designerskie wyposażenie.

Nieco bardziej stonowane są̨ pomieszczenia prywatne – główna sypialnia Przemo Łukasika i jego żony Joanny oraz dwa pokoje dorosłych już̇ synów. Przeszklona sypialnia połączona z niewielką przestrzenią do pracy to najbardziej intymna cześć całego wnętrza. Industrialne elementy grają̨ tu pierwsze skrzypce przypominając o historii miejsca i jego okolicy. Wykonany z drewna zagłówek idealnie koresponduje ze starą cegłą ściany. Na tym tle została wyeksponowana przepiękna kolekcja krzyży Przemo Łukasika. To przestrzenie o bardziej intymnym, kameralnym charakterze, sprzyjające wypoczynkowi, ale też głębszej refleksji. Wypełnione ważnymi dla jego mieszkańców przedmiotami i pamiątkami, przypominają̨ o historii tego domu, a przede wszystkim snują opowieść o przeszłości, która łączy się z teraźniejszością.

- Mój dom może być szczerą odpowiedzią̨, bo poza tym, że przetrwał, utrzymał historię, stał się domem dla moich Synów. Nie wyburzyłem go, a ocaliłem – nie dla świata, ale dla mnie i moich Dzieci. Tu jestem szczerym Architektem, Inwestorem i Wykonawcą. Tu można mnie oceniać – wyznaje Przemo Łukasik.

Bolko Loft zachwyca współczenie, a oceniono i doceniono go już̇ rok po zakończeniu modernizacji, w 2004 r. projekt zosłat nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe, a w 2007 roku zdobył I miejsce w Leonardo Competition. To jednak nie jedyne prestiżowe nagrody, jakimi pochwalić się może Przemo Łukasik i jego pracownia Medusa Group. Co więcej, uznany architekt jest także jurorem w wielu konkursach architektonicznych. Do nich można zaliczyć trwającą właśnie III edycję konkursu Paradyż Designers 2023 po raz pierwszy przeprowadzaną z międzynarodowym gronem jury, która swój finał będzie miała pod koniec marca 2024 roku.

Konkurs Paradyż Designers to świetna okazja dla młodych, utalentowanych adeptów architektury i projektowania, aby skonfrontowali swoje koncepcje z projektami innych uczestników. Pula nagród wynosi ponad 40 000 euro. Laureaci będą mieli m.in. możliwość wyjazdu do Mediolanu na międzynarodowe targi designu Salone del Mobile. Inauguracja konkursu odbyła się 8 listopada 2023 roku podczas konferencji w ramach targów Warsaw Home & Contract. Zgłoszenia należy przesyłać do 29 lutego 2024 roku. Laureatów trzeciej edycji konkursu Paradyż Designers poznamy 28 marca 2024 roku.

Fot. Bartek Barczyk

Więcej informacji o konkursie na stronie www.paradyzdesigners.com

https://www.medusagroup.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas