Designteka

wydarzenia

Centrum designu w Kielcach

02.07.2012

Design CentrumKielce oficjalnie zaistniało na mapie polskich instytucji promujących design. 23 czerwca nowa międzynarodowa inicjatywa w Kielcach zaprosiła na wernisaże wystaw wzornictwa, wykłady, warsztaty, a przede wszystkim kreatywne spotkania łączące polski i zagraniczny design. Gościem specjalnym wydarzenia był sam Giulio Cappellini, który z okazji inauguracji instytucji wygłosił wykład oraz wziął udział w gorącej dyskusji.

23 czerwca, w słoneczną sobotę oficjalnie zaistniało Design Centrum Kielce – jedno z pierwszych centrów designu w Polsce. Wspólne święto rozpoczęło się od uroczystego otwarcia wystaw, w trakcie którego licznie przybyli goście celebrowali powstanie nowej instytucji. Cała przestrzeń budynku DCK, z okazji inauguracji została przekształcona w wystawę, obrazującą estetykę, funkcjonalność i wyobraźnię dzisiejszego designu. „Jednak okazało się, że otwarcie DCK jest ważnym wydarzeniem nie tylko w naszym mieście i w kraju, ale i za granicą. Przybyli do nas znakomici goście, reprezentujący design w wielu wymiarach, a których pozytywna reakcja na naszą inicjatywę była ogromną dawkę optymizmu. Kielce weszły na drogę szybkiej modernizacji śladem wzornictwa, co nas designerów szczególnie cieszy” – powiedział Marek Cecuła, Dyrektor Artystyczny Design Centrum Kielce.

Otwarcie Design Centrum Kielce uświetniła obecność gościa specjalnego Giulio Cappellini, projektanta, biznesmena, wykładowcy – jednego z najbardziej wpływowych znawców designu, którego autorska marka Cappellini jest czołowym „trendsetterem” w dziedzinie wyposażenia wnętrz. W trakcie spotkania publiczność miała okazję posłuchać wykładu pod tytułem „CAPPELLINI DREAM” oraz wziąć” udział w otwartej dyskusji. „Powstanie centrum designu to ważny krok nie tylko dla miasta, ale dla całego współczesnego wzornictwa. W tym miejscu widać energię, pasję i entuzjazm, które są niezwykle ważne w tej pracy” – powiedział Cappellini witając gości i dziękując za zaproszenie. Jego życie to przede wszystkim historia niezwykłych spotkań z ludźmi – w większości studentami, którzy teraz są już gwiazdami światowego wzornictwa, a którym Cappellini utorował drogę do sukcesu.

Giulio Cappellini przeprowadził również przegląd portfolio studentów wybranych przez polskie uczelnie artystyczne.

10 adeptów wzornictwa zaprezentowało swoje pomysły w trakcie kilkunastominutowego spotkania z włoskim projektantem. „Cappellini wyszukuje talenty, spotyka się z designerami, rozmawia i wyłania najlepsze idee, co niewątpliwie powodowało egzaminacyjny stres wśród polskich studentów czekających na spotkanie z gwiazdą” – podkreśla Henryk Stawicki, koordynator spotkania. Okazało się jednak, że skupienie, profesjonalizm i ogromna sympatia włoskiego znawcy designu ośmieliła wszystkich uczestników przeglądu do bardzo konstruktywnej i kreatywnej rozmowy.

„Zaprezentowaliśmy 3 wykłady o trzech różnych tematykach, dających jedynie namiastkę zagadnień, w których kryje się design – od Giulio Cappellini, prezentującego powstanie dużej marki meblowej, Michaela Edena projektanta brytyjskiego, eksperymentującego z drukiem 3D, starającego się zatrzymać spojrzenie odbiorcy oraz Matyldy Krzykowski reprezentującą organizację Depot Basel. Wszystkie te wykłady łączyła niesamowita energia, która bezwzględnie towarzyszy designowi” – podkreśla moderator spotkań Dorota Stępniak.

Wystawa inauguracyjna, którą można oglądać w Design Centrum Kielce jeszcze do sierpnia, jest inicjacją tematu DESIGN. To słowo i jego szerokie znaczenie jest nowym pojęciem w słowniku języka polskiego i nie jest jeszcze powszechnie poznane i rozumiane. Wystawa przedstawia to, czym design może być dla naszego życia codziennego. DCK prezentuje przekrojowy pogląd na produkt poprzez pryzmat nowych możliwości technologicznych, innowacyjnych technik produkcyjnych, a przede wszystkim twórczego i awangardowego myślenia. Po raz pierwszy w Kielcach, a nawet w Polsce, na wystawie goszczą premierowe obiekty międzynarodowych gwiazd. Równolegle z wystawą DESIGN=WZORNICTWO przedstawiamy kolekcję zebraną przez Hansa Maiera-Aichena, ukazującą najświeższe prace młodych designerów wciąż studiujących oraz rozpoczynających karierę, zaprojektowane zgodnie z ideą buntowniczego ducha. W Galerii Znaku, kielecki artysta Radosław Nowakowski prezentuje wystawę ‘ðe SIGN’, ukazującą ogromne pokłady niekonwencjonalności, kryjących się w przedmiocie jakim jest książka.

Dzień drugi w Design Centrum Kielce był okazją pokazania procesu tworzenia designu publiczności polskiej nie związanej z branżą, a która poprzez swoje artystyczne pasje chce poznawać wzornictwo i jego wpływ na nasze życie codzienne. Dzień Otwarty na Wzgórzu Zamkowym był niebywałą szansa na rozpoczęcie dialogu z mieszkańcami Kielc – dialogu między przyszłością, teraźniejszością oraz przeszłością. Bardzo nas cieszy, że zaproszenie do DCK spotkało się z zainteresowaniem przeszło 800 osób, a aktywny udział w przygotowanych wydarzeniach takich jak, warsztaty, wykłady, wystawy to wspólne tworzenie jutra bez zapominania o przeszłości.

W trakcie trwania dwudniowego święta na ulicy Zamkowej odbyły się warsztaty, liczne wykłady, a w szczególną Noc Świętojańską Wzgórze Zamkowe wypełniła cudowna muzyka grupy Osjan.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wsparcie naszej inicjatywy. Zapraszamy do Design Centrum Kielce!

Więcej na www.designcentrumkielce.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas