wydarzenia
Design Polskiej Prezydencji
1 lipca, w dniu Inauguracji Polskiej Prezydencji w Radzie UE, Fundacja Form i Kształtów w partnerstwie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym na osiem godzin zamieni warszawski Mariensztat w przestrzeń działań twórczych. Na Rynku Mariensztackim staną instalacje tworzące twarz EUgeniusza, który wspólnie z zaprzyjaźnionymi artystami – projektantami, grafikami, architektami i muzykami – odkryje tajemnicę pięciu, a nawet sześciu zmysłów. Będzie można wejść mu do NOSA i wspinać się po nim, uczesać jego WŁOSY i podkręcić mu WĄS, pomalować USTA i głęboko spojrzeć mu w OCZY, by po krótkim odpoczynku w jego DŁONIACH wpaść mu do UCHA posłuchać muzyki.
Instalacje, które będzie można eksplorować angażując nie tylko wzrok, ale także węch, słuch, dotyk i smak, zaprojektowane zostaną przez czołówkę polskich projektantów. Dzieci, z mapą w ręku, będą kolejno odkrywać coraz to nowe elementy twarzy EUgeniusza. W tym czasie towarzyszący im dorośli będą mieli możliwość zapoznania się z trendami obowiązującymi w świecie sztuki użytkowej. Specjalnie na tę okazję Anna Łoskiewicz i Zofia Strumiłło-Sukiennik ze studia Beza Projekt, laureatki wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. w konkursie na Przetwór Roku 2008, zaprojektują WŁOSY wykonane z miękkich, piankowych form. Małgorzata Jabłońska z Mothers of Design, której prace można znaleźć m.in. w Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, przygotuje OCZY, będące wielkoformatowymi grami planszowymi. Marta Niemywska, projektantka wystawiająca w Polsce (Łódź Design Festiwal, Warsaw Design Week) i zagranicą (m.in. Galeria RGB w Berlinie) wykona formę w postaci NOSA, z wnętrza której wydobywać się będą dźwięki zebrane i przetworzone przez Marcina Dymitra – muzyka i improwizatora, twórcę instalacji dźwiękowych, słuchowisk radiowych, muzyki do filmów oraz spektakli. WĄSY, które spełniać będą funkcję zadaszenia, zbudują Marlena i Marek Happach, których prace doceniono m.in. na międzynarodowym konkursie Europan 2010. Siedziska w kształcie DŁONI uszyje studio Mysikrólik – autorka przedmiotów użytkowych, wnętrz (foyer Teatru Dramatycznego w Warszawie) i zabawek (Polskie Radio). BESTIARIUM, czyli przestrzeń dla najmłodszych dzieci, która dzięki zróżnicowanym fakturom i kształtom pozwoli na bezpieczne siadanie, wspinanie się i leżenie, zaprojektuje architektka znana chociażby z instalacji pokazywanej na weneckim biennale (Emergency Exit stworzona wspólnie z Agnieszką Kurant) – Aleksandra Wasilkowska.
W UCHU EUgeniusza zagra muzyka. Usłyszymy Małe Instrumenty, które zbudowały dla EUgeniusza instrumenty jakich świat jeszcze nie widział. Pojawi się duet DVA z Czech grający muzykę nieistniejących narodów i projekt Oli Rzepki – Drekoty. Nie zabraknie składów występujących wspólnie z dziećmi czyli duńskiego projekt audiowizualnego Efterkids, w ramach którego dziecięcy sekstet smyczkowy pod batutą Bartka Bunio zagra na żywo z towarzyszeniem wyświetlanego na telebimie zespołu Efterklang i zespołu Snowman grającego razem z chórem dziecięcym Lumikulu. Finałowym koncertem będzie występ Asi Miny (Asia Bronisławska), która wspólnie z 40-osobową orkiestrą instrumentów dętych Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach, wykona utwory z premierowej płyty pt. „WYBIEGŁY!”.
Poza instalacjami i koncertami program EUgeniusza wypełnią interaktywne działania warsztatowe. Monika Wacławska z Fundacji Dzieci Dobrze Rockują odkryje przed dziećmi tajniki lomografii, Kajetan Luteracki – Mistrz Polski w hip hopie i electric boogie – nauczy je nowych kroków tanecznych. Zajęcia z malarstwa emocjonalnego poprowadzi Adam Plackowski, który wspólnie z dziećmi pomaluje zbudowane z wraków samochodów USTA EUgeniusza, a Sebastian Cichocki z warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej przygotuje słuchowisko poświęcone Największym Muzeum Galaktyki, podczas którego dzieci będą mogły lepić rzeźby z plasteliny. Będą też zbudowane z ekranów dotykowych gry kulinarne uczące podstaw zdrowego żywienia, których autorka – Justyna Marczewska – została wyróżniona m.in. przez kwartalnik 2+3D za projekt „Co w brzuchu burczy”.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Form i Kształtów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Wydarzenie jest częścią programu kulturalnego Inauguracji Przewodnictwa Polski w Radzie UE – całodniowego widowiska muzycznego, które rozegra się w Warszawie, na czterech scenach, dedykowanych różnym gatunkom muzycznym. Widowisko zainauguruje Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011.
Organizatorzy:
Fundacja Form i Kształtów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny
Współorganizator:
Miasto stołeczne Warszawa
Partner:
Stołeczna Estrada
Kuratorki:
Asia Bronisławska i Iza Rutkowska
Wydarzenie jest częścią Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011: www.uwaganakulture.pl
Informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych Polskiej Prezydencji można znaleźć na: www.culture.pl