Designteka

wydarzenia

Ekspozycja polskiego street artu

17.10.2011

Dzięki inicjatywie łódzkiej klubokawiarni Owoce i Warzywa i fundacji Vlepvnet możemy w jednym miejscu obejrzeć prace 7 reprezentantów polskiej sztuki ulicy.

Powstawanie ekspozycji zakończył we wrześniu Sławek „Zbiok“ Czajkowski malując wielkoformatowy mural na ścianie przy Traugutta 9 w Łodzi. W kamienicy pod tym adresem mieści się klubokawiarnia Owoce i Warzywa, w której wiosną odbył się cykl spotkań Skrzyżowania niepodporządkowane organizowany we współpracy z fundacja Vlepvnet.

Po dyskusjach i czasowych wystawach pozostały też trwałe pamiątki. Interwencji malarskich w Owocach dokonali: Gregor Gonsior, Jote, Mariusz Libel z dawnego Twożywa, Darek Paczkowski z 3 Fali i łódzki graficiarz Chro. Swoją charakterystyczną ceramikę umieściła też Nespoon. Razem z zewnętrznym malowidłem Zbioka tworzą interesującą prezentację polskiego street artu, którą można oglądać 7 dni w tygodniu w godzinach funkcjonowania klubokawiarni. Prace artystów reprezentują różne, często skrajne style co daje bardzo szeroki ogląd na kierunki rozwoju street/ urban artu w Polsce.

Różnorodność była jednym z ważniejszych kryteriów doboru artystów, którym zajęli się Miesto z Vlepvnetu i właścieciele Owoców i Warzyw. Chodziło o skonfrontowanie różnych idei i wartości, stylów graficznych, i przekazu zwartego w twórczości. Gregor Gonsior, którego „barokowa“ forma wyrazu jest bogata w detale i symbole namalował w Owocach biało-złoty throw-up, który uzupełnił autorskimi wlepkami. Kontrastuje z nim uporządkowany geometryczny, inspirowany rzutami architektonicznymi tag Mateusza „Jote“. Szablony odsprejowali: Libel z Paczkowskim. „Antychryst będzie artyst“ Libla to jeden z pierwszych szablonów członków grupy Twożywo, z okresu kiedy tworzyli jeszcze pod nazwą Pinokio. Paczkowski z 3 fali tradycyjnie zaprezentował zaangażowane społecznie podejście – komentując aktualne problemy. Szablon w Owocach krytykuje plany budowy elektrowni atomowej w Polsce. Uważny odbiorca od razu po wejściu powinien zauważyć również ceramiczny medalion Nespoon, zainspirowany kornczarstwem.

Idąc ulicą Traugutta widać najświeższe dzieło Zbioka. Mural specjalnie dedykowany miastu Łódź. Choć namalowany w charakterystycznych dla Zbioka żywych kolorach porusza trudną sytuację miasta – degradacje śródmieścia i rozwarstwienie społeczne.

Obszerną relację z całego cyklu można znaleźć m.in. w lipcowym Arteonie, gdzie redaktorka Anna Nawrot poświęca duża miejsca analizie polskiej sztuki ulicy na podstawie dyskusji odbytych podczas Skrzyżowań Niepodporządkowanych.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas