Designteka

Ergonomia – klucz do wygody w łazience

21.11.2023

Łazienka jest dziś pełnoprawnym wnętrzem domu. Pod względem zastosowanych materiałów, kolorów, wzorów i faktur nie ustępuje salonowi. Jednak nawet najpiękniejszy wystrój powinien być osnuty wokół dobrze przemyślanej bazy funkcjonalnej, której podstawą jest ergonomia.

Przede wszystkim komfort

Poranny szybki prysznic przed wyjściem do pracy lub szkoły, a także wieczorne rytuały pielęgnacyjne – w obu przypadkach ergonomicznie urządzona łazienka sprzyja komfortowi i przyjemności codziennego korzystania. Kabina prysznicowa to obecnie „must have” każdej łazienki. Dlatego, urządzając ją, w pierwszej kolejności należy wyznaczyć miejsce na strefę prysznica i, bez względu na dostępny metraż, zapewnić jej komfortowe użytkowanie. „Oczywiście większe łazienki dają więcej możliwości aranżacyjnych, ale także te małe czy niestandardowe można ergonomicznie urządzić” – radzi architektka Agnieszka Lesiuk z Art Design Studio. „Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom prysznic we wnęce czy pod skosami nie stanowi już problemu. Drzwi wnękowe lub skrojone na miarę kabiny typu walk-in idealnie wpisują się w tego typu przestrzeń. Z kolei kabiny półokrągłe, a nawet pięciokątne, doskonale wkomponują się w niedużą łazienkę, zapewniając przy tym swobodny dostęp” – dodaje.

Podstawowe zasady

Urządzanie małej łazienki zawsze wiąże się z wieloma kompromisami. Jednym z nich jest wybór między wanną, a prysznicem. Pamiętajmy, że montaż kabiny prysznicowej pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, zapewniając tym samym swobodne korzystanie z WC czy umywalki. „Zgodnie z zasadami ergonomii, urządzając każdą łazienkę, musimy zachować odpowiednie odległości między poszczególnymi strefami użytkowymi, aby zapewnić komfort i wygodę na co dzień. I tak optymalna odległość między umywalką czy miską WC a prysznicem wynosi 20–30 cm. Należy też zadbać o dostęp do samej kabiny prysznicowej. Przyjmuje się, że aby swobodnie z niej korzystać, powinniśmy zapewnić przestrzeń o minimalnych wymiarach 80 x 90 cm” – doradzają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Sprytne rozwiązania

W przypadku naprawdę niewielkich łazienek rozwiązaniem może być kabina typu bifold, która po złożeniu znika, uwalniając cenną przestrzeń.  - Do trudnych, nieustawnych łazienek można zamówić model w programie „Na Miarę”, oferujący szeroki wachlarz możliwości, w tym dopasowanie wysokości, szerokości oraz kształtu kabiny do niemal każdej sytuacji aranżacyjnej – komentuje Hanna Błaszak, ekspert Radaway. Czasami również drobne patenty mogą uczynić dużą różnicę. Należy do nich wieszak relingowy zamontowany na tafli, dzięki czemu ręcznik będzie zawsze pod ręką. Wreszcie, ergonomiczna łazienka to łazienka bez zagrożeń, a to zapewni przede wszystkim antypoślizgowa powierzchnia płytek czy brodzików wykonanych z konglomeratu marmurowego.

Podsumowując, ergonomicznie zaprojektowana łazienka, nawet o ograniczonym metrażu, może być zarówno funkcjonalna, jak i stylowa. Dzięki starannemu planowaniu i wykorzystaniu sprytnych rozwiązań, każda przestrzeń, bez względu na jej rozmiar, może stać się miejscem wygody i relaksu. www.radaway.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas