Designteka

wydarzenia

Finał warsztatów Nowy Folk Design

26.11.2010

Warsztaty dla projektantów Nowy Folk Design zakończyły się pokazem prototypów mobilnej biżuterii, modernistycznej sukienki i modułowych mebli. Wszystkie trzy projekty zostaną wdrożone do produkcji przez firmy biorące udział w projekcie: Meble Vox (wyposażenie wnętrz), W.Kruk (biżuteria), Solar (odzież). Jury przyznało także nagrody w konkursie Nowy Folk Design: dla najwyżej ocenionego zespołu – biżuterii – zniżkę 50% dla wszystkich projektantów na studia Design Management na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, dla dwóch pozostałych zespołów – odzieży i mebli 30% zniżki na te studia. Nowy Folk Design to już druga edycja warsztatów, których organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, realizatorem Pro Design – instytucja non profit, której celem jest promocja designu i wspieranie biznesu w sektorach kreatywnych. Autorką projektu warsztatów zarówno pierwszej jak i drugiej edycji jest Anna Wróblewska (Designful Company). Przebieg warsztatów i jego efekty można oglądać na stronie www.nowyfolk.pl .

Werdykt jury konkursu Nowy Folk Design

Anna Wróblewska, autorka projektu warsztatów Nowy Folk Design, członkini jury konkursu – „Werdykt jury jest bardzo pomyślny dla wszystkich uczestników. Celem warsztatów było pokazanie metodologii pracy w multidyscycplinarnych zespołach, bo tak pracuje dziś większość świadomych wartości innowacji firm. Jesteśmy zgodni co do tego, że wszystkie zespoły sobie z tym założeniem doskonale poradziły i dzięki temu, w tak krótkim czasie powstałe tak dobre projekty. Prawdziwą nagrodą dla wszystkich uczestników warsztatów jest bezcenne doświadczenie jakie zdobyli podczas tych kilku dni zarówno umiejętność współpracy nad wspólnym projektem, jak i poznanie całego procesu powstawania produktu w firmie. Zgodnie z założeniem warsztatów, projekty zaprezentowane podczas finału zostaną wdrożone do produkcji przez firmy: Meble VOX, Solar i W.Kruk. Jury oceniało pracę uczestników wg następujących kryteriów: realizacja koncepcji na poziomie pierwszych modeli, zaangażowanie i kreatywność, umiejętność pracy w zespole, możliwość wdrożenia do produkcji, atrakcyjność rynkowa. Najwyższą notę otrzymała grupa biżuterii pod opieką Anny Orskiej. Doceniliśmy to, że cały zespół współpracował od początku nad jednym projektem. W widoczny sposób zostały zaadaptowane i połączone rozwiązania wypracowane przez poszczególne osoby. Dzięki temu projekt biżuterii nosi rysy indywidualne, ale jednocześnie tworzy spójna całość. Tym samym zespół biżuterii najpełniej zrealizował ideę warsztatów i stworzył satysfakcjonujący projekt.

Doceniając świetną pracę wszystkich grup, jury powiększyło wartość przyznawanych nagród:

50 % zniżki na studia Design Management w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa otrzymuje zespół biżuterii pod opieką Anny Orskiej w składzie : Justyna Szymczak, Karolina Pytlakowska, Kuba Stobiecki, Sara Gackowska, Michał Włodarczyk.

30% zniżki na studia Design Management w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa otrzymuje zespół odzieży pod opieką Moniki Jakubiak w składzie: Elżbieta Maksimiuk, Monika Jankowska, Martyna Montewska, Jakub Haber, Anna Nowakowska.

30% zniżki na studia Design Management w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa otrzymuje zespół mebli pod opieką Maartena Baptista w składzie: Katarzyna Bukowska-Wcisło, Katarzyna Hofman, Malgorzata Mozolewska, Aganieszka Bartosiewicz, Tomasz Pydo”.



Przebieg warsztatów: Uczestnicy pracowali w multidyscyplinarnych zespołach nad innowacyjnymi projektami produktów inspirowanych folkiem dla branży jubilerskiej, odzieżowej i wyposażenia wnętrz. Opiekunami kreatywnymi poszczególnych grup byli doświadczeni projektanci: Monika Jakubiak, Anna Orska oraz Maarten Baptist. W pierwszych dwóch dniach projektanci uczestniczyli w warsztatach innowacji i kreatywności prowadzone przez Annę Wróblewską (Designful Company) i Sylwię Hull-Wosiek. Odbyły się też prezentacje etnologów o tradycji projektowania odzieży, jubilerstwa oraz wyposażenia wnętrz – to niezbędna porcja wiedzy, którą projektanci wykorzystali w dalszej pracy nad innowacyjnymi produktami inspirowanymi folkiem. Wyzwaniem była wspólna praca zespołu nad jednym projektem – po indywidualnych poszukiwaniach koncepcji i ich prezentacji, projektanci połączyli najlepsze rozwiązania w jeden projekt, który rozwijali przez kolejne trzy dni warsztatów pracując w firmach pod okiem technologów i konstruktorów. W warsztatach wzięli udział studenci ASP z wydziałów wzornictwa, oraz projektanci, którzy zostali wybrani na podstawie przesłanych portfolio z prezentacjami ich projektów.

Ideą warsztatów Nowy Folk Design jest wymiana doświadczeń projektowych charakterystycznych dla trzech różnych branż – odzieżowej, jubilerskiej i wnętrzarskiej, wzajemne inspiracje i wykorzystanie ich w nowych projektach. Służy temu praca w multidyscyplinarnych zespołach. Połączenie folku ze współczesnym designem i technologią, to także próba ocalenia przed zapomnieniem osiągnięć polskiej sztuki i rzemiosła, a jednocześnie tworzenie nowej wartości w projektowaniu.

Patronami medialnymi warsztatów Nowy Folk Design są: Domosfera.pl, designteka.pl, Dobre Wnętrze, Elle Decoration, futu.pl, Re:design, Take Me .

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas