Jak urządzić pastelową łazienkę
Pastelowe odcienie są niebywale delikatne i kojące. Wnętrza, w których się znajdują, nabierają subtelnego wdzięku, przyjemnie się w nich przebywa i relaksuje. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej goszczą w łazienkach…
Mianem pasteli określane są rozjaśnione białym pigmentem różne kolory z palety barw. Najczęściej spotykane to błękit, lawendowy, róż, brzoskwiniowy, beżowy i kremowy, a także miętowy, cytrynowy czy brąz, ale właściwie może być to każdy kolor zarówno ciepły, jak i chłodny. Popularność pastelowych odcieni to nie wymysł naszych czasów. Ich historia sięga aż epoki rococo, kiedy to madame de Pompadour wprowadziła do wnętrz sporo jasnych odcieni, ozdabiając nimi sufity i ściany w pałacowych i nadwornych rezydencjach.
Trele pastele
Pastele są przyjazne dla oczu, wprowadzają poczucie spokoju i relaksu. Przyjemnie przebywa się we wnętrzach, w których dominują, dlatego świetnie sprawdzą się w łazience. Można je wykorzystać zarówno na elementach stałych jak ściany, ceramika meble, jak i ruchomych dodatkach: ręcznikach, koszyczkach, ozdobach. W tym drugim przypadku podkreślą urok białych i szarych łazienek, ocieplając je i sprawiając, że staną się niezwykle przytulne.
Po pudrowe barwy chętnie sięgają projektanci wnętrz, przygotowując propozycje projektów dla swoich klientów. Projektantki z Butterfly Studio – Anna Baranowska oraz Joanna Felczuk, znane są z delikatnych, acz nietuzinkowych aranżacji, wyróżniających się stylistką i kolorami. To właśnie subtelne pastele zaproponowały w ostatnim swoim projekcie łazienki.
- Dążyłyśmy do stworzenia łazienki o ponadczasowej estetyce, która nie tylko będzie funkcjonalna, ale również wpisze się w kolorowe mieszkanie inwestorów.
Przy uwzględnieniu ograniczonej przestrzeni, którą miałyśmy do dyspozycji, naszym wyborem stały się delikatne beże zestawione z odcieniami pastelowymi.
W sposób harmonijny wpisała się w tej łazience szafka z umywalką Gloria 2.0, wyprodukowana przez markę Devo. Jej ryflowany front, łagodnie zaokrąglone brzegi i piękny kolor Fjord nadają łazience wyjątkowego charakteru, tworząc harmonijną kompozycję z rudą zabudową oraz stonowaną bazą. - mówią projektantki.
Jak urządzić łazienkę w pastelach?
Opracowanie koncepcji kolorystycznej łazienki, nie jest łatwym zadaniem, ale trzymając się pewnych zasad, możemy nawet sami podjąć się takiego wyzwania. Projektantki z Butterfly Studio – Anna Baranowska oraz Joanna Felczuk, proponują podążać za wskazówkami:
- Zastanów się nad rozmiarem i oświetleniem: Przed wyborem kolorów rozważ rozmiar swojej łazienki oraz ilość naturalnego i sztucznego oświetlenia. Jasne kolory mogą sprawić, że mała łazienka będzie wydawała się większa i bardziej przestronna, podczas gdy ciemne kolory mogą stworzyć przytulną i intymną atmosferę. Bądź świadomy wpływu światła na kolor w Twojej konkretnej przestrzeni.
- Stosuj kolory strategicznie. Nie musisz malować wszystkich ścian w łazience tym samym kolorem. Wręcz przeciwnie, strategiczne użycie kolorów może dodać przestrzeni głębi.
- Zrównoważ intensywne barwy z neutralnymi. Jeśli wybierzesz odważne kolory, zrównoważ je neutralnymi tonami. W tej łazience bazą są delikatne, beżowe płytki zestawione z rudym kolorem na wysokiej zabudowie oraz jasnym na szafce umywalkowej.
- Ciężkie, ciemniejsze barwy stosuj na wysokiej zabudowie, a lżejsze, jaśniejsze na elementach wiszących lub odwrotnie, zastosuj jasny kolor na większej powierzchni, a akcent kolorystyczny np. na szafce umywalkowej.
- Eksperymentuj ze wzorami, mogą wprowadzać kolor do projektu łazienki. Rozważ użycie płytek, tapet lub ozdobnych akcentów, które zawierają wybrane kolory.
- Stosuj kolory w dodatkach i armaturze. Wprowadź kolor za pomocą dodatków do łazienki, takich jak uchwyty na papier, klamki, wieszaki, półki na kosmetyki. Te elementy można łatwo wymieniać, co pozwala odświeżyć wygląd łazienki bez konieczności przeprowadzania głównego remontu.
- W każdym wnętrzu najważniejsze jest to, aby zachować balans. Przemyśl jak zestawić ze sobą ciemniejsze i jaśniejsze kolory, aby nie przytłoczyły Twojej przestrzeni, najważniejsza jest proporcja. Spraw, by elementy, które chcesz zaakcentować, stały się dominantą w przestrzeni.
Korzystając z powyższych rad i bazując na delikatnych kolorach ścian, możemy wprowadzić do łazienki pudrowy róż w kolekcji Cristal 2.0 projektu ASP Krzysztofa Chróścielewskiego. Kolekcja Cristal 2.0 pięknie wyróżni się na tle jasnych płytek, tworząc przyjemne miejsce relaksu. Proste formy szafek odnajdą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i bardziej romantycznych, wszystko zależy, jak zaaranżujemy przestrzeń dookoła.
Zastosowanie rozbielonych kolorów w łazience ma wiele zalet. Przede wszystkim jasne barwy powiększają optycznie pomieszczenie, dzięki czemu nawet ta najmniejsza łazienka wydaje się znacznie większa. Po drugie delikatne barwy rozjaśnią i rozświetlą wystrój, wprowadzając poczucie lekkości oraz świeżości, co dodatkowo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Zastosowane w łazience sprawiają, że wydaje się zawsze czysta i świeża.
Chcąc wprowadzić kolor do wnętrza, pastele są najlepszym wyborem, bo nie musimy się martwić, że nam się opatrzą.
Dodatkowe informacje: www.devo.pl