Designteka

wydarzenia

Kolekcja ceramiki GLËNA

09.04.2021

GLËNA to kolekcja ceramiki zaprojektowana i stworzona przez lokalnych artystów, do której realizacji zostaną wykorzystane nowoczesne technologie druku 3D. Celem projektu jest wsparcie działalności lokalnych artystów i popularyzacji ich twórczości, promocji regionu jednocześnie przyczyniając się do ochrony dóbr kultury.

Kolekcja ma przybliżyć odbiorcom sztukę kaszubską i regionu oraz jej założenia, które są kluczowe dla historii Gdyni i Pomorza. Każdy z artystów zaprojektuje swoją własną ceramikę inspirowaną motywami kaszubskimi w dowolnej i indywidualnej interpretacji. W finale powstanie spójna choć jednocześnie oryginalna kolekcja ceramiki. W działaniu weźmie udział kilkunastu lokalnych twórców i artystów z różnych dziedzin, będą to m.in.: rzeźbiarze, graficy, ilustratorzy, ceramicy, wzornicy i studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

GLËNA w zamierzeniu ma połączyć tradycyjne metody rzemieślnicze z nowymi technologiami. Na podstawie wydruków 3D powstanie gipsowa forma lejna do odlewu ceramiki, wszystkie prace zostaną wyprodukowane, wypalone, szkliwione. Stworzone tą techniką formy lejne dadzą możliwość wykonania wyrobu ceramicznego o cechach trudnych do osiągnięcia tradycyjną metodą.

GLËNA odbędzie w Pracowniach Prototypowych PROTO TYPY w gdyńskim Parku Naukowo – Technologicznym gdzie znajduje się świetnie wyposażona pracownia ceramiczna, która będzie głównym miejscem realizacji. Część technologiczna działań, czyli modelowanie, druk 3D i warsztaty odbędą się w TUBAZIE – interdyscyplinarnym miejscu funkcjonującym na styku sztuki, rzemiosła, edukacji oraz nowoczesnych technologii. Pomysłodawcami i organizatorami projektu jest Fundacja MOZI.

Zależy nam na edukacji i rozwoju kompetencji artystycznych lokalnych twórców i zaprezentowanie techniki ceramicznej, gdzie tradycyjne rzemiosło spotyka się z nową technologią. Jest to interdyscyplinarny i wyjątkowy projekt, który w innowacyjny sposób łączy tradycję z nowoczesnością – mówią organizatorzy, Monika Gradzik i Ziemowit Liszek z Fundacji MOZI.

W ramach projektu odbędą się:

- warsztaty z modelowania i druku 3D

- modelowanie i druk 3D

- praca przy użyciu tradycyjnych metod ceramicznych

- wykonywanie form lejnych, odlewy

- wypały i szkliwienie

- warsztaty ceramiczne

Wyniki działań warsztatowo – projektowych zostaną zaprezentowane na wystawie w gdyńskim PPNT i TUBAZIE na przełomie maja i czerwca 2021.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj:

https://www.facebook.com/Mozi.gdynia

 

Projekt identyfikacji : Agnieszka Jewasińska

* po kaszubsku glina

Organizatorzy : Fundacja MOZI, Miasto Gdynia

Partnerzy: TuBaza Gdynia, Pracownie Projektowe PROTO TYPY

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Gdynia, przyznanych w drodze otwartego konkursu na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w roku 2021.

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas