Designteka

wnętrza

Krzesło Normo nominowane do Dezeen Awards

30.08.2022

Dobry design w dzisiejszych czasach nie może ignorować takich kwestii, jak wpływ społeczny czy zrównoważony rozwój – tak brzmi kluczowa zasada organizatorów Dezeen Awards. Na liście nominacji (long list) w kategorii Sustainable Design znalazło się krzesło Normo marki Profim, zaprojektowane przez Maję Ganszyniec.

Nagrody przyznawane są przez Dezeen, najpopularniejszą i najbardziej wpływową witrynę internetową poświęconą architekturze i wzornictwu. W tym roku, podczas piątej edycji, wpłynęła rekordowa ilość 5400 zgłoszeń z ponad 90 krajów. Dlatego właśnie te nagrody uważa się obecnie za najbardziej „globalne”. Wśród 32 nominowanych do nagrody w kategorii Sustainable Design znalazło się krzesło Normo marki Profim, zaprojektowane przez Maję Ganszyniec.

Normo to przełomowy produkt polskiej marki Profim z 30-letnimi tradycjami w projektowaniu mebli do pracy i spotkań. To na pierwszy rzut oka niepozorne krzesło kryje potężną wiedzę i wyznacza nowe standardy w masowej produkcji mebli tapicerowanych. To nowa norma nie tylko dla marki Profim, ale dla wszystkich, którzy zechcą podążać drogą gospodarki cyrkularnej.

Normo jest wszechstronne, trwałe i zaprojektowane zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej. Konstrukcja siedziska i oparcia wykonana jest w 100% z tworzywa sztucznego pochodzącego z przetworzonych odpadów, a łączny udział materiałów pochodzących z recyklingu w Normo wynosi 50%. Po zakończeniu cyklu życia, krzesło można rozłożyć na części pierwsze i poddać recyklingowi aż w 94%. – Dezeen Awards są punktem odniesienia dla międzynarodowej doskonałości projektowej i najwyższym wyróżnieniem dla architektów i projektantów na całym świecie – czytamy w statucie nagród. Nie mamy wątpliwości, że zespół odpowiedzialny za projekt i wdrożenie krzesła Normo znalazł się w odpowiednim miejscu.

Profim
Od ponad 30 lat tworzymy przyjazne środowiska pracy. Niezależnie jak, gdzie i z kim pracujesz – osią są perfekcyjne siedziska. Dopracowane technologicznie i ergonomiczne, wspierają człowieka w codziennej, efektywnej pracy. Produkując na dużą skalę, czujemy się odpowiedzialni za globalny ekosystem. W masowej produkcji każdą drobną zmianę mnożymy przez tysiące egzemplarzy, dlatego zmieniamy stare nawyki na nowe standardy gospodarki cyrkularnej.

Cyrkularna gospodarka (gospodarka obiegu zamkniętego – GOZ)

Od czasów rewolucji industrialnej zasilamy łańcuch liniowej produkcji – wytwarzamy wszelkiego rodzaju dobra intensywnie zużywając surowce naturalne. Użyteczne przedmioty po zakończeniu cyklu życia stają się odpadami, dodatkowo obciążając nasz wspólny ekosystem. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przeszłość, ale jeszcze bardziej za to, co przed nami. W Profim zmieniamy standardy produkcji – z liniowej na cyrkularną. Redukujemy zużycie surowców naturalnych, wprowadzając materiały powstałe z przetworzonych odpadów. Nasze produkty mają być trwałe i służyć latami oraz jednocześnie być łatwe w demontażu i recyklingu po zakończeniu użytkowania.
Krok po kroku przechodzimy od modelu linearnego do zamkniętego obiegu produkcji. Zależy nam, żeby proponowane przez nas zrównoważone rozwiązania były przystępne cenowo i dzięki temu dotarły do wielu użytkowników.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas