Designteka

dodatki

Książka z bajki / bajka z książki

30.05.2012

„Książka z bajki / bajka z książki” to wystawa książek Roberta Sabudy amerykańskiego autora i ilustratora, jednego z najlepszych na świecie twórców pop-upów. Czym są pop-upy? To książki „z ruchomymi elementami”, nazwane też przestrzennymi albo „rozkładankami”. To trójwymiarowe przestrzenne konstrukcje, wykorzystujące mechanizm otwierania zgiętej kartki papieru.

Ich twórca, Robert Sabuda, jest iluzjonistą i inżynierem w jednym, bo żeby tworzyć tak wyjątkowe pop-upy jak on, potrzebna jest wiedza i fantazja. Papierowe elementy w jego książkach wirują, unoszą się, obracają. Początkowo pracował jako projektant opakowań. Pod wpływem prac m.in. Vojtěcha Kubašty, czeskiego architekta i artysty, zaczął tworzyć „rozkładanki”. Na wystawie w Zamku będzie można zobaczyć m.in. „Alicję w Krainie Czarów”, „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, „Piotrusia Pana” i „Piękną i Bestię”.

„Dziecięcej” wystawie będą towarzyszyły spotkania „Co mówią litery? Warsztaty o projektowaniu, literach i uczuciach”. Najmłodsi będą zastanawiali się dlaczego litery wyglądają tak a nie inaczej, czy ich kształt lub kolor pomagają w komunikacji, a potem sami będą projektować własne znaki lub napisy. 3 czerwca zapraszamy na warsztaty całe rodziny (godz. 14.00 – 16.00). Zgłoszenia przyjmuje: Tomasz Majorek, tel: 338510821 w. 24, mail: tmajorek@zamekcieszyn.pl

Wystawa „Książka z bajki / bajka z książki”

1 czerwca do 1 lipca, Bastej Zamku

czynna codziennie godz. 10.00 – 17.00

Zdjęcia:

„Alicja w Krainie Czarów” według Roberta Sabudy fot. Sebastian Woźniak

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas