wydarzenia
Laboratorium Designu i Sztuki
III edycja Laboratorium Designu i Sztuki, czyli bezpłatne warsztaty dla każdego.
Już po raz trzeci nadodrzańskie CRZ Krzywy Komin dzięki współpracy z Fundacją OPEN MIND zamieni się w Laboratorium Designu i Sztuki! W siedmiu pracowniach, wrocławianie (niezależnie od wieku) będą pod okiem artystów, projektantów, specjalistów, rozwijać i zdobywać umiejętności z zakresu różnorodnych dziedzin. Co najważniejsze – wszystkie warsztaty, szkolenia oraz spotkania są zupełnie bezpłatne!
Laboratorium Designu i Sztuki to profesjonalna oferta edukacyjna, której spójnikiem jest design reprezentujący to, co współczesne, innowacyjne i otwarte na człowieka. Nie można jednak zapomnieć, że prowadzi on także dialog z tradycyjnymi rzemiosłami. Podczas składających się na projekt bezpłatnych warsztatów, szkoleń, spotkań oraz dyskusji uczestnicy wykorzystają dawne techniki rękodzielnicze, przy jednoczesnym doskonaleniu metod posługiwania się nowymi technologiami. Program Laboratorium obejmuje ok 60 bezpłatnych warsztatów i spotkań, całość zamknie podsumowująca wystawa prezentująca efekty wspólnej pracy projektantów, artystów, rzemieślników i uczestników w wieku od 5 do 100 lat.
Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w CRZ Krzywy Komin w ramach 7 pracowni:
Pracownia Mebla to nie tylko tapicerowanie, renowacja i redesign, ale również upcycling, czyli zamiana odpadów w zupełnie nowe przedmioty, a także warsztaty stolarskie. Dzięki zaproszonym specjalistom, każdy z uczestników będzie mógł w czasie szkoleń nauczyć się m.in. techniki wyrobu elementów składowych mebli wykonanych przede wszystkim z drewna, opanować metody obsługi specjalistycznych narzędzi czy dowiedzieć się jak odnowić i upiększyć stare obiekty tak, by ich nie zniszczyć.
W Pracowni Ubioru uczestnicy od podstaw poznają zasady powstawania różnych elementów garderoby. Na jej program składają się m.in. warsztaty znajomości materiałów i technik wykroju, kurs szycia ręcznego oraz maszynowego, a także rysunku modowego. Pracownia to to jednak nie tylko zajęcia krawieckie, stąd program pracowni dotyczy nie tylko szycia ubrań, ale tworzenia całej gamy akcesoriów i dodatków, wymagających poznania wielu, często bardzo zróżnicowanych technik.
Zakres merytoryczny Pracowni Książki rozciąga się od tradycyjnych technik drukarskich aż po nowoczesne projektowanie graficzne. Zajęcia poprowadzą zarówno przedstawiciele ginących zawodów rzemieślniczych, takich jak introligator, poligraf, typograf, drukarz, jak i specjaliści z dziedziny edytorstwa, projektowania opierającego się na nowoczesnych osiągnięciach technologicznych.
Szkolenia w Pracowni Animacji Graficznej to wyjątkowa okazja do zdobycia umiejętności niezbędnych osobom, które planują zawodowo związać się z projektowaniem graficznym czy animatorstwem. Na program składają się m.in. kursy obsługi programów Adobe Photoshop oraz Adobe Illustrator, a także warsztaty animacji komputerowej.
Oferta Pracowni Młodego Przedsiębiorcy skierowana jest zarówno do osób, które już prowadzą firmę, jak i tych, których biznes dopiero startuje – szczególnie twórców, projektantów, artystów, rzemieślników i innych osób działających w sektorach kreatywnych, które swoją pasję chcą przekuć w sposób na życie. Szkolenia prowadzone przez praktyków, będą okazją, by poznać praktyczne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej: od pozyskiwania kapitału i wyboru najkorzystniejszej formy prawnej po sposoby radzenia sobie w problematycznych sytuacjach, stanowiących codzienność każdego przedsiębiorcy.
Warsztaty w Pracowni Kids Design skierowane są do dzieci w wieku od 5 do 15 lat, mają na celu rozwój umiejętności manualnych związanych z projektowaniem już od najmłodszych lat. Szeroka oferta zajęć edukacyjnych pozwoli dzieciakom na zgłębianie tajników sztuki, designu i architektury. Warsztaty wyposażą je nie tylko w konkretną wiedzą, ale także umiejętności, których rozwój będą mogły kontynuować w domu.
Pracownia Senior Design adresowana jest do osób w wieku 60+, członków lokalnych klubów seniora czy słuchaczy dolnośląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Warsztaty mają na celu aktywizowanie i integrowanie seniorów. W programie m.in.: szkolenia z obsługi komputera, warsztaty fotograficzne, kulinarne, krawieckie, introligatorskie i rękodzielnicze – części z nich o charakterze międzypokoleniowym.
Więcej o programie: www.laboratoriumdesignuisztuki.pl
Projekt Laboratorium Designu i Sztuki jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Fundacja OPEN MIND
Współorganizatorzy: GRUPAKREATYWNI.PL, CRZ Krzywy Komin
CRZ Krzywy Komin
Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin tworzy przestrzeń dla rozwoju kapitału intelektualnego i materialnego w obszarze rzemiosła, designu, kultury i sztuki. 1200 m2 powierzchni, w pełni wyposażone pracownie i doświadczenie w realizowaniu projektów lokalnych oraz międzynarodowych.
Zlokalizowany na Nadodrzu, które posiada bogate tradycje rzemieślnicze, oraz szerokie perspektywy dla branży kreatywnej, Krzywy Komin realizuje misję łączenia biznesu, rzemiosła, sztuki i designu w celu tworzenia kapitału kulturowego i intelektualnego Wrocławia.
Fundacja OPEN MIND
Fundacja OPEN MIND to organizacja non-profit założona przez grono entuzjastów designu, rzemiosła, sztuki, edukacji społecznej i kulturowej. Działa społecznie, pro-ekologicznie, kulturotwórczo, międzynarodowo i międzypokoleniowo. Wspiera rozwój społeczeństwa kreatywnego, opartego na wiedzy, świadomie korzystającego z dostępnych innowacji i wspólnego europejskiego dorobku historyczno-kulturowego.
Zorganizowaliśmy m.in. FRESH DESIGN – Młoda Europa o designie, Aktywni i Kreatywni – Polacy w Europie, Drogowskazy. Dolnośląska Mapa Legend i Rzemiosła, KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń, Laboratorium Designu i Sztuki, Design Bez Barier.