dodatki
LIMO
LIMO to jednoosobowa damska inicjatywa na rzecz współczesnego rzemieślnictwa – powstało z miłości do grafiki, przedmiotu oraz sztuki.
Głównym celem Limo jest wspieranie idei lokalnego, niskonakładowego wytwarzania unikatowych przedmiotów codziennego użytku. Limo projektuje obiekty, którym nadaje charakter oraz niepowtarzalny kształt, teksturę, ornament i pattern.
Niewyczerpane źródło inspiracji Limo pochodzi z konsumowania codziennej informacji, z relacji damsko-męskich oraz z pasji do rzeczy ładnych. Limo projektuje oraz produkuje – zarówno przedmioty unikatowe, jak i małe serie.
Do najchętniej projektowanych należą: pufy, obrusy, poduszki, torby, tapety – nośniki grafiki i deseniu, który dla Limo jest zawsze najważniejszy.
LIMO – Monika Potorska ukończyła studia na wydziale architektury oraz Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych, w Gdańsku. Od kilku lat współpracuje, jako konsultant, projektant oraz stylista, z jednym z największych studiów projektowych Polsce zajmującym się architekturą oraz designem.
Monika Potorska pisze o sobie:
„Zawsze inspirowała mnie moda, grafika oraz sztuka. Ta ostatnia chyba najbardziej – szukam w moich przedmiotach nie tylko przedmiotu funkcjonalnego oraz estetycznego, szukam raczej historii, którą poprzez formę oraz grafikę jestem w stanie przekazać odbiorcy.
Przedmioty, które powstają pod moją marką są bardzo osobiste – dlatego często są to unikaty, a takie zawsze znajdują „unikatowego” odbiorcę. Design jest dla mnie środkiem wyrazu, który pozwala mi na przekazanie interpretowanego przeze mnie tematu – często cytuję popowe ikony, tj. w przypadku deseniu – torby ekoszyk lub poduszek El gato y el raton – przemycam koncept do świata przedmiotów użytkowych – każdy deseń, forma oraz kształt ma swój powód – zawsze stoi za nią inspiracja – nic nie bierze się z powietrza.
Aby móc nadal działać we wzornictwie również tekstylnym – założyłam własną markę – LIMO, która produkuje w niskich nakładach – produkty tekstylne – poduszki, obrusy, siatki, które stają się coraz bardziej rozpoznawalne jako charakterystyczny produkt LIMO.”
A oto tylko niektóre z niezwykłych projektów LIMO:
I. EL GATO Y EL RATON /2009/
Poduszki – kot i mysz – to para zwierzaków do zawieszenia na ścianie – nad materacem, nad ławką przy ścianie lub w każdym innym miejscu, w którym spełnią swoją funkcję umilania lub zmiękczania podłoża. Wykonane są z tkaniny – mieszaniny bawełny oraz akrylu – wypełnione solidną miękką konstrukcją – na pewno nie stracą swojego graficznego kształtu.
II. KÓŁKO I KRZYŻYK /2009/
Kółko i Krzyżyk…chińczyk, klasy, gra w gumę, kapsle, dwa ognie, państwa i miasta…
Na koloniach, na lekcji,na przerwie, na podwórku i szkolnej wycieczce…w chorobie i w zdrowiu.
Proste zasady i proste rozwiązania. Jednak w tym przypadku przedmiot służy niekoniecznie do grania…raczej do siadania.
III. BOW DOWN /2009/
Inspiracją była klasyczna kratka Burberry, która została przetworzona, trochę spatynowana i zniekształcona. Takiego klasyka, jednak nic nie jest w stanie zepsuć. Zgnieciona poduszka wypełniona jest puchem z pianki poliuretanowej – co pozwala poduszce na przybranie swojego pierwotnego kształtu w bardzo krótkim czasie. Zawsze świetnie wygląda!
IV. MONOFOBIA /2005/
Seria poduszek Monofobia, z nowym wypełnieniem – miękka i lekka z nadrukiem nagiego kobiecego ciała.
V. Lampa Collapse z serii przedmiotów „Death design” czyli wazon, lampa…
Lampa wykonana jest z betonu zalewowego Pagel VS, który stosowany jest głównie w budownictwie narażonym na duże wstrząsy oraz naprężenia, przeznaczony do zalewania spoin.
VI. Stół Scratchy-Skratch
Cytat niczym z Cronenberga…Stół jest przeobrażonym dachem auta /VW Santana 1978r/.
Samochód został pozbawiony dachu, który posłużył jako materiał do zbudowania stołu. Dach został przecięty na cztery części, zmniejszony, a słupki przedłużone tak aby wymiarowo dorównać klasycznemu stołu jadalnemu – czyli 75 cm wysokości. Blat stołu został graficznie zarysowany tak, aby jego rysy stanowiły ornament dla blatu.
Źródło i zdjęcia: www.limodesign.pl