Designteka

wydarzenia

Moskwa-Warszawa-Berlin 1950

18.03.2014

Łódzka klubokawiarnia Owoce i Warzywa zaprasza na pierwszy z trzech otwartych wykładów dr Aleksandry Sumorok na temat socrealizmu w architekturze.

O wykładzie:

Prezentacja dotyczyć będzie najważniejszych realizacji stalinowskiego „empiru”, przekształceń programowych i formalnych w rosyjskiej architekturze i urbanistyce lat 1932-1956.

Warto przyjrzeć się tym założeniom, które pokazują, że architektura stalinowska nie stanowi monolitu. Podporządkowana pewnej własnej dynamice przemian (choć nie ewolucyjnych) wykazywała znaczne stylistyczne fluktuacje na przestrzeni ponad 20 lat.

Pamiętać też należy, że doktryna realizmu socjalistycznego odnosiła się do literatury i sztuk wizualnych, nie zaś stricte do architektury. Kodyfikacja zasad stalinowskiej architektury była bardziej rozłożona w czasie i wiązała się w kwestii formy z dziejami konkursu na Pałac Sowietów (supercentralny socwieżowiec), a w kwestiach urbanistyki z planami przebudowy Moskwy, co stanowić będzie punkt wyjścia wykładu.

O cyklu:

Cykl wykładów na temat architektury okresu realizmu socjalistycznego „Moskwa-Warszawa-Berlin 1950. Kierunek socrealizm” prowadzony będzie przez dr Aleksandrę Sumorok, historyczkę sztuki i wykładowczynię Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się w głównej mierze na złożonej problematyce powojennej architektury polskiej ze szczególnym uwzględnieniem architektury wnętrz lat 40. i 50.

Wykłady zwracać będą uwagę nie tylko na przypadki „wzorcowe”, ale także te mniej znane i rzadziej kojarzone z tzw. socrealizmem. Istotne stanie się pokazanie architektury rosyjskiej okresu stalinowskiego jako punktu odniesienia dla realizacji zaistniałych w tzw. Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1949-56. Celem prezentacji będzie również ukazanie kontekstu tworzenia architektury tych czasów, uwzględniające, w miarę możliwości, perspektywę polityczną, formalną, komparatystyczną.

Biografia: Aleksandra Sumorok

Historyczka sztuki, doktorat obroniła na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół architektury i wzornictwa polskiego XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego. Autorka książki pt. „Architektura i urbanistyka Łodzi okresu realizmu socjalistycznego” oraz artykułów dotyczących złożonej problematyki architektury polskiej lat 40. i 50. publikowanych w miesięcznikach i rocznikach. Obecnie realizuje grant badawczy NCN poświęcony tematyce polskiego wnętrza reprezentacyjnego z lat 1949-56. Przygotowuje również publikację dotyczącą podsumowania realizowanego przez nią projektu „Zaprojektować socrealizm. Architekci o architekturze”.

„Moskwa-Warszawa-Berlin 1950. Kierunek socrealizm”

1. Mania wielkości czy użyteczności? Architektura rosyjska w czasach stalinowskich.

środa | 26.03 | godz. 18:00

Owoce i Warzywa | Traugutta 9 | Łódź

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas