dodatki
Muka studio
Agnieszka Zielińska-Chmura, 40 lat, absolwentka Architektury na Politechnice Poznańskiej.
Właścicielka firmy projektowej muka studio (www.muka-studio.pl), projektantka mukaków (www.mukaki.pl) oraz sklepu z wyposażeniem dla dzieci (www.mukakiandfriends.pl). Zakochana w 6-letniej córce Mariannie, mężu i…filcu.
Z filcem wełnianym zetknęłam się na studiach i zakochałam. Eksperymentom nie było końca i ostatecznie po pufach i dywanach, powstały abażury. To dla mnie ważne że filc powstaje w sposób przyjazny dla środowiska, że nadaje się w 100% do odzysku. Wełniany filc to materiał wytwarzany z owczej wełny, jest jednym z najstarszych materiałów w historii cywilizacji. Dzięki ciepłej wodzie i tarciu powstaje jednorodny materiał tekstylny. W zależności od dalszej obróbki, filc wełniany może być miękki jak puch lub twardy jak kamień, dlatego pozostaje moją nieustającą inspiracją.
Impulsem dla powstania pierwszych mukaków była koleżanka, która nie mogła znaleźć niebanalnego dywanu do pokoju córki. Zaproponowałam dywan z filcu. Kupując materiał na dywan wpadłam napomysł lampy do niego nawiązującej (abażur w zwierzaczki). Pomału rodziła się kolekcja mukaki – dywan i lampy zostały uzupełnione o szydełkowe wełniane poduszki.
Uzupełnieniem poduszek w kolekcji mukaki stała się wełniana szydełkowa lampa. Tego pomysłu początkowo wystraszyła się nawet Pani Elżbieta, która pomagała mi robić poduszki. Gdy jednak zobaczyłam wełnianą lampę jako hit targów we Frankfurcie, natychmiast zabrałam się do realizacji pomysłu, żeby znowu ktoś mnie nie ubiegł. Wybierając włóczkę zakochałam się w hiszpańskiej wełnie z domieszką akrylu. Niestety nie 100% wełny, za to przepiękne kolory i większa wytrzymałość.
Podstawa lampy jest wykonana z drewna, pokochałam ten materiał obserwując jego obróbkę – miejsce w którym projektuję sąsiaduje z warsztatem stolarskim.
Mukaki to nie tylko elementy wyposażenia pokoi dziecięcych, to również inspiracja do zabawy.
Przekonałam się o tym podczas sesji zdjęciowej z mukakami – po krótkiej chwili dzieci zapomniały o obiektywie aparatu i szalały na poduszkach i jamniku.
Kolekcji dziecięcej mukaki poświęcona jest strona internetowa www.mukaki.pl. Nazwa kolekcji nawiązuje nie tylko do nazwy mojej firmy muka studio, ale również do małp makaków, które
chętnie zażywają rozgrzewających kąpieli w gorących źródłach. A przecież bez gorącej wody
nie byłoby filcu…
Więcej na: