Najlepsze iluminacje na 100. rocznicę odzyskania niepodległości
Światowe trendy pokazują, że iluminacja efektowa coraz częściej staje się nieodłącznym elementem budynków i atrakcji turystycznych. W setną rocznicę odzyskania niepodległości, obiekty na całym świecie zabłysły barwami Polski, dzięki właśnie tego typu instalacjom. W bieli i czerwieni prezentował się najwyższy budynek świata – Burj Khalifa zlokalizowany w Dubaju, a także reprezentacyjne obiekty architektoniczne zlokalizowane w wielu innych miastach m.in w Budapeszcie, Ostrawie, Pradze, Zagrzebiu, Helsinkach czy Santiago de Chile.
Iluminacja efektowa to instalacja oświetlenia zewnętrznego budynku zaprojektowana w celu wyeksponowania jego walorów, uczynienia wyjątkowym na mapie miasta, a jednocześnie umożliwiająca zmianę jego wyglądu poprzez zastosowanie barwy lub różnorodnych projekcji.
Nie tylko na specjalne okazje
Iluminacja może być przygotowana na konkretną okazję – jednorazowo, poprzez instalację przenośnych urządzeń oświetleniowych w okolicy budynku. Takie rozwiązanie sprawdzi się znakomicie jako oświetlenie okolicznościowe, jednak jeżeli właściciel czy zarządca budynku planuje wykorzystywać tego typu narzędzia częściej, znacznie bardziej opłacalne jest zainstalowanie tego typu systemu na stałe. Świetlna identyfikacja wizualna budynku jest w stanie generować w przypadku nieruchomości realne korzyści finansowe, a jak pokazują ostatnie badania, iluminacje są jednym z bardziej pożądanych elementów krajobrazu miasta. Większość słynnych obiektów jest wyposażona właśnie w stałą instalację tego typu, zapewniającą wyjątkowy wygląd na specjalne wydarzenia, np. na Nowy Rok, Boże Narodzenie, Święta Wielkanoc, święta państwowe, czy wydarzenia specjalne lub reklamę.
https://twitter.com/PremierRP/status/1062005221059190785
Okiem eksperta
W Polsce przykładem iluminacji efektowej którą mieliśmy okazję obserwować podczas 100. rocznicy odzyskania niepodległości, był system zainstalowany przez firmę Bright Lights do oświetlenia budynku Ministerstwa Infrastruktury, zlokalizowanego przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 4/6 w Warszawie. O realizacji opowiedział prezes zarządu Bright Lights – Radosław Zacheja.
-Rozwiązanie zastosowane w tym przypadku zapewniają oświetlenie fasady dowolną barwą z palety RGBW oraz wyświetlenie na fasadzie dowolnego wzoru: symbolu, logo, zdjęcia itp. za pomocą wielkoformatowego tzw. projektora gobo. Urządzenie wyposażone jest w szereg różnych przesłon i elementów optycznych, które umożliwiają tworzenie różnorodnych dynamicznych efektów, między innymi animacji. W przypadku obchodów Święta Niepodległości był to kontur białego orła na czerwonym tle – wyjaśnia ekspert.
Więcej na: http://brightlights.pl/