Designteka

Najważniejsze trendy wnętrzarskie 2023

09.01.2023

Wielu zaprzyjaźnionych z BoConcept architektów wskazuje, że rok 2023 będzie rokiem zrównoważonego projektowania. Coraz częściej wybieramy opcje przyjazne dla środowiska i słusznie, ponieważ znaczenie odpowiedzialności za planetę i idące za tym świadome wybory wyposażenia, zaczynają zajmować centralne miejsce w dyskursie dotyczącym aranżacji wnętrz. Ludzie coraz częściej pytają „gdzie to jest robione” i „jak to jest zrobione”. Korzystanie z produktów codziennego użytku, mebli i materiałów powstałych z poszanowaniem zasobów natury, to gorące tematy w każdej dziedzinie życia, a trendy wystroju wnętrz na rok 2023 naturalnie za nimi podążają. O to, co będzie inspirujące w nadchodzącym, zapytaliśmy m.in. Kamila Maślankę, współwłaściciela polskich salonów BoConcept.

Wraz z rozwojem organicznego wzornictwa, projekty wnętrz zdają się odchodzić od wszystkiego, co wydaje się być zbyt sztuczne. Kolory stają się łagodniejsze i przyjemniejsze dla oka, a architekci płynnie miksują wnętrza z otoczeniem za oknem. Trendy roku 2023 przynoszą o wiele więcej połączeń outdoor-indoor, będąc przy okazji jak najbliżej kolorów ziemi. Kojący charakter mebli do salonu, sypialni, jadalni i ogrodu w takich odcieniach ​​przywołuje w naszych głowach uczucie spokoju i wypoczynku. Właściciele większych domów i apartamentów zaczynają poszukiwać dodatkowej przestrzeni na aktywności służące polepszeniu naszego dobrostanu psychicznego; pokoje do słuchania muzyki, jogi i medytacji.

W stronę wellness

„Przemyślany układ funkcjonalny zawsze ma pierwszoplanowe znaczenie we wnętrzach. Swoboda ruchu jest niezbędna w budowaniu pozytywnej atmosfery w domu. Preferujemy przestrzeń ponad „natłok wyposażenia” i dążymy do maksymalnie prostej i funkcjonalnej komunikacji. Kierujemy się ku przyjemnie zaoblonym i zapraszającym formom mebli”- wskazuje Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

„Dobrze zaplanowana przestrzeń to jeden z wielu trendów wnętrzarskich 2023 roku, na które wpływ ma estetyka skandynawska, japandi i feng shui. Stoliki kawowe Madrit, Venecia, Expose, stoły jadalniane o organicznych kształtach Granada, Kingstone, Ottawa, łukowe lampy Kuta czy Shelter marki BoConcept często traktowane jak dodatki, ale przecież wypełniają wnętrza, nadają im świeżość i charakter, a jednocześnie mają przystępne ceny- można zatem odmienić mieszkanie bez wydawania fortuny. Myślę, że to ciekawy pomysł, żeby wraz z początkiem roku przeprowadzić np. tylko delikatny retusz wnętrza, a nie generalną wymianę wyposażenia”- mówi Kamil Maślanka z BoConcept.

Przemyślane zakupy w zgodzie z naturą

W tym roku zaczniemy inwestować więcej w wyposażenie wnętrz wysokiej jakości, które wytrzyma próbę czasu. Zamiast kupować coś taniego, na chwilę, staniemy się bardziej selektywni w kwestii tego, co umieszczamy w naszych domach. Wszystko po to, by nie marnować domowego budżetu, wymieniając psujące się meble co kilka lat. „Wybierając sofę, kierujemy się już nie tylko formą, ale zwracamy uwagę na to, jak jest wykonana i dobieramy odpowiednią tkaninę. Wcześniej Polacy tego nie dostrzegali i kupowali gotowy mebel w taniej sieciówce, co nie jest ekologiczne. Kupowanie bezsensownych produktów ze względu na ich cenę jest w finale droższe, ponieważ ich przydatność jest krótka i zaśmieca naszą planetę. Dziś już to wiemy, te materiały nie posłużą długo, więc stawiamy na jakość, edukację i świadomość w tym kierunku. Zatem naszym zdaniem rok 2023 będzie czasem, w którym postawimy na ekologiczne produkty dobrej jakości” – dodają Ada Skwira i Małgorzata Liebhart, właścicielki pracowni WZ Studio. „Zaczynamy dostrzegać pozytywne efekty bycia bliżej natury, zwracając naszym klientom uwagę na trend  biofilny, który wprowadza do wnętrz część  świata przyrody i podążającego za nią codziennego komfortu przebywania we wnętrzu miłym dla oka. Wykorzystanie materiałów, takich jak nowozelandzka wełna Wellington, ceramika, fornir w kolorze naturalnego dębu, nadają przestrzeni pożądanej tekstury i charakteru”- mówi Kamil Maślanka.

Miękkie umeblowanie

Trend ubierania sof i foteli w tkaninę bouclé pojawił się na wnętrzarskim radarze w środku kwarantanny, od razu stając się synonimem bezpieczeństwa i przytulności. Jeden z ukochanych materiałów projektantów świat potraktował jako źródło komfortu w trudnych czasach. Wytrzymały materiał obiciowy, występujący najczęściej w odcieniach bieli i kremu, zaczął pojawiać się także w wielu bestsellerowych kolekcjach BoConcept. Od tego czasu jego popularność nie spadła, przechodząc od zastosowania na niewiekich fotelach Charlotte, do ogromnych zestawów sof modułowych, takich jak Amsterdam czy Ottawa. Specyficzna tekstura tkaniny wraz z formą mebli działają tu we wnętrzarskim tandemie, zapewniając ciepło i wygodę niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Są również bardzo uniwersalne, ponieważ bardzo dobrze komponują się z takimi materiałami jak naturalne drewno czy tkaniny w innych kolorach. Zmieszane ze złotymi akcentami, stanowią najbardziej pożądany ton w tym sezonie. Wyrafinowany złoty kolor, połączony z tkaniną bouclé nadaje każdej przestrzeni klimat zachęcający do pozostania w salonie i wypoczynku.

W warszawskich salonach BoConcept Woronicza i BoConcept Domoteka do 31 stycznia trwa wyprzedaż mebli i ekspozycji z rabatami do 50%. Można tu także skorzystać z atrakcyjnych 15% rabatów na nowe meble: sofy, fotele, podnóżki i pufy, stoły do jadalni, stoliki kawowe i łóżka.

Więcej na: www.boconcept.com/pl-pl/

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas