wydarzenia
Od idei do obiektu, od obiektu do produktu
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza na wystawę będącą wynikiem warsztatów polsko-izraelskich.
Warsztaty zorganizowane zostały w kwietniu 2009 roku przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w partnerstwie z Instytutem im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Politechniką w Holon.
Wernisaż wystawy zapowiedziano na 29 stycznia, o godzinie 13-tej. Natomiast wystawę można podziwiać do 19 lutego 2010 roku.
Najważniejszą ideą tej międzynarodowej i międzykulturowej współpracy był design społecznie odpowiedzialny, w którym projektant może wpływać na rozwiązywanie problemów społecznych. W założeniu powstać miały przedmioty, które wprowadzone do produkcji przez Fundację „Być Razem” z Cieszyna, zwiększą jej możliwości pomocy swoim podopiecznym. Mają one między innymi wspomóc pracujące w warsztatach osoby wykluczone społecznie, zagrożone marginalizacją w skutecznym powrocie do społeczeństwa, podnosząc ich poczucie własnej wartości poprzez pracę, edukację i zwiększanie przedsiębiorczości w założonym przez Fundację zakładzie produkcyjnym.
Działania warsztatowe zostały określone trzema hasłami – Projekt: MIĘDZYNARODOWY, SPOŁECZNY, RYNKOWY. Jego celem było zaprojektowanie obiektów budzących pożądanie, atrakcyjnych i intrygujących, wykonanych przy pomocy łatwo dostępnych środków i z prostych, dostępnych materiałów (w tym przypadku głównie drewna i metalu). Chodziło tu o mądre użycie materiałów, dostępnych komponentów i technologii, w efekcie mające doprowadzić do małoseryjnej produkcji specjalnych, atrakcyjnych przedmiotów.
Podstawowe założenia projektu to gra, humor oraz zabawa procesem projektowym. Próby i błędy towarzyszące procesowi projektowania, odkrywanie i innowacje poprzez eksperymentowanie. Minimum interwencji, maksymalny efekt. Dodawanie wartości poprzez design i odpowiednie stosowanie dostępnych środków. Tworzenie produktów atrakcyjnych i wzbudzających pożądanie.
Źródło i zdjęcia: www.zamekcieszyn.pl