Designteka

wydarzenia

Podano do stołu!

03.06.2016

Kieliszek wina, jak korale, zawieszone na szyi. Ucho od szklanki wbite w soczysty miąższ jabłka. Kępki włosów wystające z talerza spod gęstego sosu. Wszystko po to, by sprowokować odbiorcę do reakcji i refleksji: czym jest dziś sztuka użytkowa? Na Wielkie Żarcie – wystawę, happening i eksperyment w jednym – zapraszają Sztuki Wizualne Europejskiej Stolicy Kultury. Tylko od 16 do 22 czerwca we wrocławskiej BarBarze. Wstęp wolny.

Jak najtrafniej ocenić, czy but jest wygodny? Włożyć na nogi i przejść chociaż kilka kroków. Zatem dlaczego rozmawiając o sztuce użytkowej nie posłużyć się podobnym rozumowaniem? Wielkie żarcie to próba konfrontacji sztuki użytkowej z jej nieodlączną cechą – funkcjonalnością. To także gra z widzem, zaproszenie do faktycznego wejścia w świat sztuki użytkowej i czynnego z nią dialogu.

W założeniu Wielkie żarcie jest prezentacją najnowszej sztuki użytkowej. Jednak główna idea nie dotyczy wyłącznie przedmiotów i dizajnu. To eksperyment semiotyczny. Wyprowadzenie sztuki z laboratoryjnie neutralnej przestrzeni galerii i umieszczenie w osnowie utylitarności.

WISZĄCE OGRODY SAŁAT I SZKLANE WIADRO Z WINEM

Bardzo ważnym aspektem tego doświadczenia jest forma wystawiennicza. Kuratorzy chcieliby symbolicznie zaprosić widzów na ucztę, której scenografią będą prezentowane przedmioty sztuki użytkowej: eklektyczne, wielowątkowe, niejednorodne, reprezentujące to, jak artyści dzisiaj pojmują dizajn. Tym sposobem pragną dać impuls do uczestnictwa, a poprzez to także i zrozumienia (również krytycznego) trendów w projektowaniu.

WIELKIE ŻARCIE, CZYLI STÓŁ Z POWYŁAMYWANYMI NOGAMI

WYSTAWA

16–22 czerwca 2016 roku

pon-nd: 8.00-20.00

Barbara, ul. Świdnicka 8c, Wrocław

wstęp wolny

HAPPENING

15.06.2016 roku

Barbara

udział w happeningu z zaproszeniami

możliwość obejrzenia happeningu od strony ul. Kazimierza Wielkiego w godzinach 20:00-21:30

Kolacja otwierająca wystawę jest dość nietypowym konceptem. Próbą sprowokowania refleksji w kontekście prezentowanych przedmiotów. Użycia w zgodzie (lub nie?) z ich funkcją, a dopiero następnie oceny, bez założeń a priori. Jest ona również swego rodzaju ostatnim, spontanicznym działaniem aranżującym przestrzeń wystawy. W pewien sposób, in situ, określi fizycznie miejsce dla wystawianych obiektów. Po happeningu ekspozycja się dopełni, stanie się żywym dowodem zaproponowanego pomysłu wystawienniczego, końcowym efektem, artefaktem.

Wydarzenie to będzie również testem na nawyki percepcyjne w sztuce. Na ile nasz odbiór definiuje stereotypowy, biały, ekspozycyjny kubik czy gablota? Czy obiekt umieszczony w szerszym, intensywnym kontekście konkretnej sytuacji nadal ma siłę oddziaływania? Czy potrafi się obronić wśród innych przedmiotów? Czy pozbawiony wykreowanej aury działa sztuki, a osadzony w realnym zdarzeniu, które nie faworyzuje żadnego z obiektów, nadal nim pozostanie?

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

wystawa MasterGlass

Barbara

15-22.06.2016

pon-nd: 8.00-20.00

wstęp wolny

W przestrzeni galerii infopunktu Barbara, równolegle z Wielkim żarciem (prezentowanym w sali Kultura) będzie można oglądać efekty nietypowych warsztatów organizowanych w ramach II Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (prof. Beata Mak Sobota) – MasterGlass. Prowadząca je asystentka Justyna Żak posługuje się formułą przynależną jednemu z programów telewizyjnych, lecz zamiast kucharzy występują studenci, a zamiast jedzenia, szkło z uczelnianego magazynu. Zajęcia uczą młodych adeptów sztuki projektowania szybkiej reakcji, spontaniczności twórczej, a powtarzane kilkukrotnie pozwalają im przewidywać zagrożenia i eliminować błędy.

konferencja w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

ASP Wrocław, ul. Traugutta 21

16.06.2016, godz.10:00

wstęp wolny

Wśród wydarzeń towarzyszących projektowi warto wymienić odbywającą się 16 czerwca 2016 roku konferencję naukową organizowaną w ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, odnoszącą się do dróg i postaw twórczych związanych z zagadnieniami artystycznego, a jednocześnie ergonomicznego projektowania.

Patyna Vintage Pop-Up Store

Barbara, ul. Świdnicka 8c, Wrocław; ASP im. E. Gepperta, ul. Traugutta 21, Wrocław

19.06.2016, 8.00-20.00

wstęp wolny

W niedzielę 19 czerwca 2016 roku w przestrzeni Barbary odbędą się targi dizajnu organizowane na zasadzie pop-up’u. Zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja przedmiotów vintage, odnosząca się do szeroko rozumianego tematu stołu i kultury jedzenia. Spodziewać się można klasyków polskiego dizajnu, porcelany, szkła, niebanalnych dodatków i dekoracji domowej jadalni. Wszystkie je będzie można kupić na miejscu.

Organizatorzy: BF Impart 2016, ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu

Koordynatorzy / Kuratorzy: Magdalena Serafińska, Krzysztof Kucharczyk

Współpraca: Agata Polak

Projekt finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

www.wroclaw2016.pl/szklookolo

www.wroclaw2016.pl/wielkie_zarcie

Sztuki wizualne w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 to wystawy, interwencje artystyczne w przestrzeni publicznej, międzypokoleniowe działania edukacyjne, warsztaty dla grup wykluczonych i samowykluczających się. To także współpraca środowiskowa we Wrocławiu, projekty artystów z całej Polski dedykowane przestrzeni publicznej stolicy Dolnego Śląska, a także dzieła największych międzynarodowych artystów prezentowane we współpracy z polskimi i europejskimi instytucjami kultury.

Kurator: Michał Bieniek

Więcej informacji: http://www.wroclaw2016.pl/dzialania-esk-sztuki-wizualne / www.facebook.com/esksztukiwizualne

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas