wydarzenia
Polacy na Brussels Design September
Dizajn promujący dziedzictwo kulturowe, czyli nietypowa, plenerowa wystawa pt. Powiązania odkrywająca przed zwiedzającymi kulturalne i turystyczne atrakcje Małopolski i Krakowa zagości 21 września na brukselskim placu Mont des Arts.
W gąszczu falujących na wietrze sznurków, nawiązujących do lokalnych tradycji rzemieślniczych, kryją się stanowiska, które odsłaniają intrygujące oblicza regionu. Nieistniejące wioski łemkowskie, nurkowanie w mieście, kopalnia soli, oddech ziemi dźwięk drewna. Miejsca ważne dla dziedzictwa kulturowego, zabytki, skarby przyrody.
Dzięki zastosowanej narracji autorstwa Małopolskiego Instytutu Kultury i dynamicznej bryle będącej dziełem krakowskich projektantów z LATALAdesign, wystawa jest zabawą dziedzictwem i dizajnem. Dostrzegli to organizatorzy jednego z największych europejskich festiwali dizajnu, włączając Powiązania w tegoroczny program Brussels Design September, wydarzenia obejmującego ponad 100 przedsięwzięć kulturalnych i komercyjnych, będącego miejscem corocznych spotkań pasjonatów i projektantów.
Tytuł wystawy, organizowanej w ramach Dni Małopolski w Brukseli, inspiruje do poszukiwania powiązań pomiędzy historią przywołanych miejsc a nowoczesną formą jej prezentacji. Wystawa była już prezentowana w 2011 roku w Krakowie, zachęcając do osobistych interpretacji i zabawy.
Więcej: www.malopolskadays.eu, www.designseptember.be, www.lataladesign.com
LATALAdesign – studio projektowe Dagmary Latały i Jacka Paździora, absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i szkoły dizajnu Elisava przy Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie. LATALAdesign zajmuje się m.in. dizajnem tkanki miejskiej i przestrzeni publicznej.
Małopolski Instytut Kultury – instytucja kultury Województwa Małopolskiego. MIK zajmuje się badaniem i analizą kultury, prowadzi działalność edukacyjną i szkoleniową oraz promuje dziedzictwo kulturowe regionu w Polsce i za granicą.