Designteka

wydarzenia

Re.produkt 2 – fotorelacja

14.06.2010

Od 12 czerwca w ramach Gdynia Design Days możemy oglądać wystawę Re.produkt 2.

Celem wystawy re.produkt 2 jest przedstawienie przykładów rozwiązań projektowych zmierzających do tworzenia zrównoważonych, przyjaznych środowisku produktów.

Wystawa zamiast udawać, że prezentowane na niej idee i projekty są ostatecznymi rozwiązaniami „zielonego problemu”, ma prowokować publiczną dyskusję na temat zrównoważonego rozwoju w świecie designu. Cykl życiowy każdego przedmiotu jest złożony i powiązany z wieloma towarzyszącymi mu procesami. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, które przedmioty są przyjazne środowisku. Te prezentowane na wystawie, oceniamy jako ciekawe próby zbliżenia się do realizacji produktu w pełni zrównoważonego. Jako kuratorki, przy wyborze produktów brałyśmy pod uwagę raczej kilka kluczowych zjawisk we współczesnym designie niż wyniki badań naukowych poświęconych tematyce równoważenia rozwoju.

Wystawa re.produkt 2 została oparta na KONCEPCJI 3R, na którą składają się trzy drogi prowadzące do opracowania zrównoważonego produktu // re-duce, re-use, recycle //.

3R odnosi się do całości modelu ekonomicznego uwzględniając zarówno etap produkcyjny, jak i etap użytkowania. Realizacja celów określonych przez KONCEPCJĘ 3R powinna więc przebiegać w różnych wymiarach: rządowym, edukacyjnym, technologicznym i finansowym. Szczególnie istotny jest wymiar edukacyjny, gdyż prowadzi on do budowania świadomości konsumenckiej i uwrażliwienia ludzi na potrzebę zrównoważonego wykorzystywania surowców.

Wystawa składa się z czterech uzupełniających się działów:

re.duce to produkty, przy których powstaniu istotne było zminimalizowanie zużycia surowców i energii oraz zmniejszenie ilości powstających odpadów. W tej grupie znajdują się produkty łączące w sobie najnowsze osiągnięcia technologiczne, jak również te opierające się na prostym zabiegu projektowym radykalnie zmniejszającym powstające odpady.

re.use to grupa produktów powstałych w wyniku powtórnego użycia przedmiotów, które straciły swoją funkcję. Strategia re.use jest bardzo powszechna wśród współczesnych projektantów. Można powiedzieć, że jest ona najprostszym narzędziem projektanta starającego się działać zgodnie z założeniami 3R.

re.cycle to kategoria przedstawiająca produkty wykorzystujące powtórnie przetworzone materiały. W wielu przypadkach są to materiały innowacyjne, takie jak biopolimery (zastępujące tradycyjny plastik), powstałe dzięki współpracy między naukowcami i projektantami. Znajdują się tu także przedmioty włączające się w naturalny recykling, czyli ulegające całkowitej biodegradacji.

strategie to kategoria w ramach której przedstawiamy firmy charakteryzujące się nowatorskim, zbliżającym się do realizacji idei zrównoważonego rozwoju, podejściem do produkcji oraz ciekawą polityką wewnętrzną.

Wystawa re.produkt 2 jest rozszerzeniem wystawy re.produkt zorganizowanej przez Fundację SPOT. w Poznaniu jesienią 2009 roku.

Prezentowane produkty i strategie zostały wybrane według tego samego klucza, którym posługiwałyśmy się przy pierwszej odsłonie wystawy. Część z nich prezentowana była w Poznaniu, pozostałe pokazywane są po raz pierwszy. Dodane zostały m.in. przedmioty będące przykładem designu krajów nadbałtyckich. Łącznie w ramach wystawy prezentujemy 35 przedmiotów, zaprojektowanych przez twórców z Europy, Azji i Ameryki Północnej oraz strategie 6 wybranych firm.

Kurator wystawy: KNOCKOUTDESIGN

Komisarz wystawy: Joanna Kaczorowska (Instytut Wzornictwa Przemysłowego)

Więcej na www.gdyniadesigndays.eu

Zdjęcia: redakcja designteka.pl

Widzieliśmy, polecamy!

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas