Designteka

Rok wielkich wyzwań i międzynarodowych sukcesów

25.01.2024

Spektakularny Dworzec Metropolitalny w Lublinie, kameralny Hotel Alberte w zabytkowej dzielnicy Paryża, ponad 200 m2 powstających mieszkań i nowe przedsięwzięcia w kilku europejskich miastach. Rok 2023 przyniósł pracowni architektonicznej Tremend finalizację wieloletnich, złożonych projektów oraz liczne nowe wyzwania – nie tylko w Polsce, ale też na Zachodzie, Południu i Północy Europy. Pozycję polskiej pracowni potwierdziły też kolejne, uznane międzynarodowe nagrody, jak choćby I miejsce na prestiżowym World Architecture Festival w Singapurze.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie i projekty infrastrukturalne

Pierwsze wielkie dla pracowni wydarzenia przyszły wraz z Nowym Rokiem. Już 12 stycznia dla pasażerów oficjalnie otworzył się nowy Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Ten złożony, wieloletni projekt Tremend to centralny element wieloetapowego, kompleksowego przedsięwzięcia, jakim jest Zintegrowane Centrum Komunikacyjne powstające w stolicy województwa lubelskiego. Zlokalizowany w centralnej części miasta, razem z towarzyszącą infrastrukturą będzie węzłem komunikacyjnym łączącym transport miejski, regionalny i ogólnokrajowy. Razem z gmachem Dworca Metropolitalnego powstały także zadaszone perony z przystankami dla miejskiej i regionalnej komunikacji kołowej, podziemny parking dla samochodów, miejsca postojowe dla taksówek oraz stojaki dla rowerów. Zastosowane w projekcie przyjazne środowisku oraz ograniczające emisyjność materiały i technologie czynią go jednym z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce.

„Obiekt jest supernowoczesny, energooszczędny i spełnia wszystkie wymagania, które przed budynkami użyteczności publicznej stawia XXI wiek” – powiedział podczas konferencji prasowej poprzedzając Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Z kolei na moment przed Nowym Rokiem, do innego spektakularnego wydarzenia infrastrukturalnego doszło w Łodzi. 15 grudnia miało miejsce przebicie przez tarczę drążącą ściany komory końcowej jednego z tuneli przy stacji Łódź Koziny. Tunel ten jest jednym z elementów realizacji Łódzkiego Węzła Kolejowego z podziemną trasą kolejową łączącą stacje Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec – tunelem średnicowym, nazywanym także „łódzkim metrem”. Przedsięwzięcie to posiada strategiczne znaczenie komunikacyjne nie tylko dla aglomeracji łódzkiej, ale także transportu kolejowego w całej Polsce. Pracownia Tremend jest odpowiedzialna za projekty instalacyjne, elektryczne i sanitarne w tunelach i na stacjach.

W 2023 r. oficjalnie zaprezentowany został też projekt koncepcyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ramach inwestycji zaplanowano powstanie terminala lotniczego i stacji kolejowej wraz z węzłem przesiadkowym. Pracownia Tremend, jako polski partner, została zaproszona do zespołu Master Architektów, na który składają się studia Foster + Partners, Buro Happold i Kuryłowicz & Associates. W pierwszym etapie Centralny Port Komunikacyjny będzie mógł obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. Projekt zakłada też inwestycje kolejowe, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie krótszym niż 2,5 godziny.

Hotele: Od stóp wieży Eiffla po wzgórza Beskidów

Miniony rok przyniósł pracowni także finalizację niezwykłych projektów przestrzeni hotelowych. W połowie 2023 r. użytkownikom został oddany kameralny, ekskluzywny Hotel Alberte w Paryżu. To projekt zrealizowany w XIX-wiecznej, zabytkowej kamienicy pochodzącej z czasów wizjonerskiej transformacji miasta przeprowadzonej przez G.E. Haussmanna. Wnętrza mieszczącego się niemalże u stóp wieży Eiffla hotelu to ukłon w stronę tradycji rodzinnej firmy właścicieli, którzy od pokoleń zajmują się produkcją koniaku. Stąd też kolorystyczne przełamania jasnego wystroju intensywnymi tonami koloru koniakowego, zastosowanie naturalnych, szlachetnych materiałów jak drewno czy miedź oraz stylowe meble służące ekspozycji butelek z domowej produkcji koniakiem. Architekci Tremend zachowali jak najwięcej oryginalnych elementów wnętrza, m.in. zabytkowe schody i balustrady. Dopełnieniem całości stały się obrazy polskiej artystki Magdaleny Głodek, których organiczne, linearne formy nawiązują do krajobrazów francuskich winnic.

Jesienią zaś otwarty został Meininger Kraków Centrum zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskiego Starego Miasta. Jest to pierwszy w Polsce obiekt należący do popularnej niemieckiej sieci Meininger, której placówki mieszczą się w prawie 30 najważniejszych europejskich metropoliach. Inspiracją dla zaprojektowanych przez pracownię Tremend wnętrz oraz motywem przewodnim jest hasło „Flow of creation”, które sięga do unikatowego, wielowiekowego i wielokulturowego dziedzictwa miasta oraz zabiera gości w swoistą estetyczną podróż, w której nie brak stylistycznych odniesień do historii Krakowa.

Miniony rok upłynął jednak pracowni Tremend nie tylko pod znakiem ukończenia już trwających projektów, ale też nowych wyzwań i przedsięwzięć – także poza granicami Polski. W ostatnich miesiącach zespół Magdy Federowicz-Boule, Anny Federowicz i Jarosława Gwóździa rozpoczął pracę nad kolejnymi realizacjami w segmencie hospitality na terenie Europy, m.in. w Barcelonie, Budapeszcie, Bukareszcie, Paryżu oraz Rydze. Pracownia Tremend kończy również dwa projekty w Ukrainie, gdzie odpowiada za projekty wnętrz Novotel i Tulip Residence we Lwowie. Natomiast już we wrześniu tego roku, zdala od zgiełku miast, pierwszych gości przyjmie Mercure Szczyrk Resort, wielofunkcyjny ośrodek wypoczynkowy z niepowtarzalnym widokiem na panoramę Beskidu Śląskiego. Ponadto architekci Tremend realizują projekty butikowych hoteli w zabytkowych kamienicach jak np. MGallery w Szczecinie czy Marriott Tribute Portfolio w Warszawie oraz w Katowicach (projekt wnętrz).

Potwierdzeniem pozycji pracowni nie tylko na rodzimym, ale też zagranicznym rynku są międzynarodowe wyróżnienia i docenienie pracy Tremend przez międzynarodową społeczność architektów i inwestorów. Ostatnie miesiące przyniosły polskiej pracowni prestiżowe nagrody jak European Property Award 2023, MUSE Design Award 2023, A’ Design Award 2023 oraz World Architecture Festival Award 2023 za projekt wnętrz Royal Tulip Warsaw Apartments. Złotym medalem MUSE Design Award 2023 wyróżniono także wnętrza Mercure Szklarska Poręba.

Realizacje na warszawskim rynku mieszkaniowym

Innym istotnym polem działalności pracowni Tremend są obiekty mieszkaniowe. Na samym terenie Warszawy na różnych etapach realizacji są osiedla i apartamenty projektu architektów Tremend o ponad 200 m2 łącznej powierzchni użytkowej mieszkalnej, które powstają dla czołowych na polskim rynku deweloperów. W ostatnich miesiącach na pulpicie architektów Tremend były takie projekty jak Aleje Praskie (Develia, 100 tys. m2 powierzchni użytkowej mieszkalnej), Metro Zachód (Dom Development, 60 tys. m2 powierzchni użytkowej mieszkalnej), Osiedle przy Ryżowej (Dom Development, 21 tys. m2 powierzchni użytkowej mieszalnej), osiedle Hemara (PROFIT Development, 20 tys. m2 powierzchni użytkowej mieszkalnej), Aura Mokotów (Mill-Yon, 10 tys. m2 powierzchni użytkowej mieszkalnej) czy kameralne apartamenty Galant Ząbkowska (Peninsula, 3,5 tys. m2 powierzchni użytkowej mieszkalnej).

„Projektowanie nowych powierzchni mieszkaniowych dla warszawiaków to jedno z tych zadań, do których jako Zarząd pracowni Tremend przykładamy szczególną wagę. Jako architekci zdajemy sobie sprawę z tego, jak palącym społecznym problemem i zarazem realną potrzebą jest deficyt mieszkaniowy w Polsce. Projektowane przez nas mieszkania i apartamenty są funkcjonalne, pełne zieleni i eleganckie. Wszystkie nasze realizacje spełniają też najwyższe aktualne standardy ekologiczne” – mówią reprezentanci Zarządu pracowni Tremend, Magdalena Federowicz-Boule, Anna Federowicz i Jarosław Gwóźdź.

Pracownia chętnie angażuje się też w realizacje o profilu kulturalnym i wystawienniczym. W 2023 r. oddano dla publiczności zaprojektowane przez Tremend dla Instytutu Pileckiego sale wystawiennicze w warszawskim Domu bez Kantów. Oficjalnie zakończono też proces projektowy i rozpoczęto prace budowlane na terenie Domu Turka w Augustowie, w którym powstanie Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas