wydarzenia
Sony na Milano Salone 2010
Po raz pierwszy w historii, w ramach wystawy wzornictwa Milano Salone Internationale del Mobile 2010 (14-19 kwietnia), będzie można zwiedzać stoisko Sony Design. Wystawa będzie okazją do wglądu w nieustannie ewoluujący świat wzornictwa firmy Sony.
Zalążkiem wystawy była linia Monolithic Design – nowa koncepcja wzornictwa telewizorów i domowego sprzętu rozrywkowego wprowadzona ostatnio przez firmę Sony. Projektanci tej linii chcieli zmienić nasze podejście do przestrzeni, w której mieszkamy. Niezwykłe wzornictwo telewizorów i innych domowych urządzeń rozrywkowych ma w założeniu zachęcać do zmiany przyzwyczajeń i stylu życia.
Wystawa w Mediolanie sprawia, że ta niezwykła koncepcja przenosi się na wyższy poziom; stanowi próbę odkrywania esencji wzornictwa skoncentrowanego na człowieku i jego potrzebach, koncepcji kształtujących nasz styl życia.
Specjalnie na tę wystawę zespół Sony Design zaprosił pracujących w Londynie projektantów Edwarda Barbera i Jaya Osgerby’ego (studio BarberOsgerby), aby we współpracy z projektantami Sony wypracowali koncepcję głębszej integracji produktów ze współczesnym stylem życia wyrażanym przez archetypy pojęciowe.
„Możliwość zaprezentowania naszych przyszłościowych wizji jest dla nas ogromną radością”, mówi Kaz Ichikawa z Sony Creative Centre, „zwłaszcza że możemy je pokazać w tak niezwykłym, twórczym otoczeniu. Na mediolańskiej wystawie prezentujemy zupełne nowości, to pokaz siły naszej twórczej energii.”
„Kiedy po raz pierwszy spotkałem się z Edwardem i Jayem, poczuliśmy jakąś wspólnotę wizji, podobieństwo twórczych idei”, kontynuuje Ichikawa. „Co więcej, od razu zdałem sobie sprawę, że ich etos projektowania jest zbieżny z filozofią Sony. To wybitni współcześni projektanci, którzy wnoszą do całego naszego doświadczenia nową interpretację indywidualizmu i stylu życia, a przy tym nie boją się eksperymentować.”
„Produkty firmy Sony zawsze reprezentowały wysoki poziom nowoczesnego wzornictwa”, mówi Edward Barber. „Wystarczy przypomnieć urządzenia będące dziś ikonami popkultury, takie jak Walkman. Dlatego też współpraca z projektantami Sony była dla nas fascynującym wyzwaniem, okazją do zaprezentowania innej strony naszej pracy. Rezultat tych działań to naprawdę niezwykły eksperyment.”
„Wystawa dała nam bezprecedensową okazję głębszego zrozumienia i poznania wzornictwa firmy Sony”, dodaje Jay Osgerby. „To było niezwykle inspirujące doświadczenie, które pozwoliło nam odkryć wiele archetypów składających się na świat nowoczesnego wzornictwa.”
Wystawę wzornictwa firmy Sony będzie można oglądać w efektownej przestrzeni wystawowej w budynku Officine Stendhal przy Via Stendhal 35, w dniach od 14 do 19 kwietnia 2010 r.
Informacja o Sony Design
Pierwsze centrum Sony Design powstało w Tokio w 1961 r. Od tego czasu projektanci Sony zawsze starali się opracowywać innowacyjne produkty zgodnie z filozofią „budowania zaawansowanych, łatwych w użyciu i pięknych urządzeń o wyraźnym, niepowtarzalnym charakterze Sony”. Wzornictwo Sony rozwijało się przez lata na całym świecie, zgodnie z ogólną strategią firmy. Dziś projektanci z całego świata i z najróżniejszych środowisk pracujący dla Sony skupieni są w centrach Sony Design zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Singapurze i Chinach.
Informacja o BarberOsgerby
Edward Barber i Jay Osgerby są założycielami firmy BarberOsgerby i Universal Design Studio. Obaj studiowali architekturę w londyńskim Royal College of Art. Studio BarberOsgerby powstało w 1996 r. jako pracownia projektowania mebli i innych produktów. W 2001 r. powstało także Universal Design Studio, czyli pracownia architektoniczna.
Portfolio Barbera i Osgerby’ego szybko zyskało wiele pozytywnych recenzji, a obaj projektanci zaczęli pracować dla znanych producentów na całym świecie. Liczne prace ich autorstwa znajdują się w stałych kolekcjach wielu muzeów, między innymi londyńskiego Victoria&Albert, nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, Design Museum w Londynie czy Art Institute of Chicago. W 2004 r. Jay i Edward otrzymali nagrodę Jerwood Prize for Applied Arts (nagroda dla twórców sztuki użytkowej). W 2007 r. zostali uhonorowani dożywotnim tytułem Royal Designers for Industry (królewskich projektantów przemysłowych) przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Sztuki i Rzemiosła.
Źródło: www.sony.pl