Designteka

wydarzenia

Trwa Nowy Folk Design

18.11.2010

Od 15 listopada trwają w Poznaniu warsztaty dla projektantów Nowy Folk Design.

Powstały już szkice mebli modułowych, prototypy sukienki i modele mobilnej biżuterii. Uczestnicy pracują w multidyscyplinarnych zespołach nad innowacyjnymi projektami produktów inspirowanych folkiem. Na stronie www.nowyfolk.pl przez cały czas trwania warsztatów internauci mogą oceniać powstające szkice, projekty, komentować przebieg prac.

Opiekunami kreatywnymi poszczególnych grup są doświadczeni projektanci: Monika Jakubiak, Anna Orska oraz Marteen Baptist.

Prezentację projektów i prototypów będzie można zobaczyć 19 listopada o godz. 16.00 w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Zwycięzców poznamy 22 listopada po obradach jury. Najlepsze produkty będą wdrożone w firmach biorących udział w projekcie: Meble Vox (wyposażenie wnętrz), W.Kruk (biżuteria), Solar (odzież). Dodatkowo najlepszy zespół projektantów otrzyma specjalną 50% zniżkę na studia Design Management prowadzone w WSNHiD.

W pierwszych dwóch dniach projektanci uczestniczyli w warsztatach innowacji i kreatywności prowadzone przez Annę Wróblewską (Designful Company) i Sylwię Hull-Wosiek. Odbyły się też prezentacje etnologów o tradycji projektowania odzieży, jubilerstwa oraz wyposażenia wnętrz – to niezbędna porcja wiedzy, którą projektanci wykorzystują w dalszej pracy nad innowacyjnymi produktami inspirowanymi folkiem. Wyzwaniem jest wspólna praca zespołu nad jednym projektem – po indywidualnych poszukiwaniach koncepcji i ich prezentacji, projektanci połączyli najlepsze rozwiązania w jeden projekt, który rozwijają. Do piątku uczestnicy warsztatów pracują w firmach Meble Vox, Solar i W.Kruk, pod okiem technologów, konstruktorów nad prototypami projektów.

Opinie liderów zespołów o wybranych projektach do realizacji:

Anna Orska – lider zespołu biżuterii

„Udało nam się połączyć idee całego zespołu. Biżuteria wykorzystująca inspirację pająkami, wykorzystanie łączeń, zapięć w kształcie ornamentu. W zapięciu pojawi się element ozdobny, który można dopasować do osobowości np. płatki róży, zasuszone liście, nam spodobał się element powstały z przekroju zwijanych taśm. Poprzez odpowiednie łączenia elementów można będzie budować biżuterię w zależności od potrzeby, wrażliwości, okoliczności. Ta mobilność biżuterii sprawi, że będzie ją mógł nosić każdy – młodzież, osoby starsze, mężczyźni, kobiety… Praca zespołowa sprawia, że przestajemy myśleć o sobie, tylko o projekcie, który ostatecznie powinien trafić do produkcji”.


Monika Jakubiak – lider zespołu odzieży

„Studenci mody nie są przyzwyczajeni do prac w grupie, stąd trudniej nam było połączyć wszystkie idee w jeden projekt. Grupa głosowała na najlepsze rysunki, które zostały wcześniej zaprezentowane. Szkice powstały w bardzo szybkim tempie – zaledwie w 35 minut! Na kryteria wyboru projektu wpłynęły opinie szefa marketingu i technologa i lidera zespołu. Po konsultacjach wybraliśmy projekt sukienki wykorzystujący techniki folkowe – marszczenia, opadającą formę chusty. Podczas dalszej części warsztatów będziemy na pewno testować różne techniki krawieckie. Cechy inspirowane folklorem widoczne w naszym projekcie sukienki to przede wszystkim prostota i charakterystyczne marszczenia”.


Maarten Baptist – lider zespołu meble/wyposażenie wnętrz

„Wybraliśmy jeden projekt, który promuje współpracę pomiędzy wszystkimi członkami zespołu projektowego. Stanowi on platformę modułową, w której każdy będzie mógł wyrazić swój pomysł, ale w ramach spójnej koncepcji. Projekt nawiązuje także do idei rodziny, w której każdy jest inny, choć razem tworzą jedność. Stworzymy mebel modułowy, które można przesuwać po całym domu. Użytkownik będzie mógł przekształcać, wykorzystywać go do różnych wnętrz. Obecnie istnieje silna potrzeba, żeby móc dostosować elementy do naszych potrzeb przy zachowaniu dostatecznie dużej swobody we wnętrzu, stąd np. komoda schowana pod wygodnym łóżkiem jest idealnym rozwiązaniem. To projekt o dużym potencjale do pokojów dziecięcych. Wykorzystamy różne elementy tapicerowane i sposoby łączenia tkanin, które pojawiły się w innych pomysłach”.


Więcej na www.nowyfolk.pl

Polecamy!

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas