Designteka

wydarzenia

W Szczecinie powstało przedszkole dla dzieci ukraińskich imigrantów

16.12.2022

W lutym 2022 roku czas beztroski dla ukraińskich dzieci gwałtownie się zatrzymał. Wojna zaskoczyła wiele rodzin, które poszukując drugiego domu, znalazły schronienie w Polsce. Chociaż dziś ukraińskie rodziny mogą czuć się bezpiecznie, środowisko, w którym się znalazły jest dla nich zupełnie obce. Obrazy wojny i ucieczki pozostają w dziecięcej psychice na długo. Rysunki poległych na polu bitwy żołnierzy potwierdzają, że trauma związana z doświadczeniem wojny jest nieunikniona. Dla najmłodszych najważniejsze jest poznawanie świata, a do tego potrzebna jest bezpieczna i przyjazna przestrzeń. Nowopowstałe przedszkole Maleńka Kraina to inicjatywa, która choć częściowo, zwraca dzieciom utraconą beztroskę.

YOUkraine to fundacja, której założycielkami są siostry pochodzące z Ukrainy – Irina Lechowicz i Mariya Niewiarowska, a przedszkole Maleńka Kraina to ich najnowszy projekt. Ta bezpieczna przystań dla dzieci z Ukrainy znajduje się w Szczecinie i działa od 1 października 2022 roku. Jako inicjatywa oddolna, swoje funkcjonowanie zawdzięcza pracy wielu wolontariuszy i wsparciu darczyńców. Przedszkole stanowi dla dzieci zalążek utraconego domu. W Maleńkiej Krainie są otoczone rówieśnikami, którzy posługują się tym samym językiem, dzielą tradycje, zwyczaje, ale też przeżycia. Przedszkole to jednak nie tylko miejsce rozwoju i nauki dla najmłodszych, ale też źródło zatrudnienia osób dorosłych przybyłych z Ukrainy. Zajęcia prowadzone w Maleńkiej Krainie przygotowują najmłodszych do nowego życia w Polsce, realizując tutejszą podstawę programową pod okiem nauczycieli, a także przy wsparciu pedagogów specjalnych, psychologów czy logopedów.

Trudno w to uwierzyć, ale przedszkole Maleńka Kraina powstało zaledwie w przeciągu miesiąca. Sprawną realizację fundacja zawdzięcza wsparciu Prezesa P.B. Calbud Edwarda Osiny, który zaufał YOUkraine, udostępnił fundacji lokal oraz zorganizował ekipę budowlaną. W przeciągu tygodnia 650 m2 zostało dostosowane do wymogów sanitarnych i zmienione w przestrzeń odpowiednią dla rozwoju dzieci. Projekt nie doszedłby do skutku bez pomocy wolontariuszy, a także zaangażowania członków fundacji, którzy sprawnie zorganizowali materiały budowlane i złożyli niezbędne dokumenty. Dziś z przedszkola w Szczecinie korzysta nie tylko 75 małych podopiecznych, ale także ich rodziny i najbliższe otoczenie. Poza zajęciami dla dzieci, w Maleńkiej Krainie organizowane są spotkania integracyjne, warsztaty i szkolenia dla rodzin zarówno z Ukrainy, jak i z Polski. Łącznie z projektu korzysta już niemal 500 osób.

Fundacja YOUkraine odniosła już kilka sukcesów w rozwoju przedszkola. Najnowszymi nabytkami Maleńkiej Krainy są m.in. wykładzina i sufity akustyczne oraz ponad 150 roślin na terenie ośrodka. Ponadto nawiązano współprace z Pomorską Akademią Medyczną, Wydziałem Pedagogiki i Publicznym Przedszkolem nr 8. Organizacja cieszy się każdym zwycięstwem, ale bez dalszego wsparcia funkcjonowanie Maleńkiej Krainy może stanąć pod znakiem zapytania. Potrzebna jest między innymi przestrzeń sensoryczno-zabawowa z bezpiecznym wyposażeniem, tablice interaktywne i inne materiały dydaktyczne, a także wsparcie ze strony specjalistów logopedii, pedagogiki czy psychologii. W tym roku Polacy jako społeczeństwo udowodnili, że potrafią się jednoczyć i nieść ogromną pomoc potrzebującym. Udało nam się zapewnić bezpieczny dom dla wielu rodzin i dziś aż 8% społeczeństwa stanowią osoby z Ukrainy. Kolejnym krokiem jest organizowanie takich instytucji, jak szczecińskie przedszkole, które pozwolą na integrację i dostosowanie nowo przybyłych do życia w Polsce. „Nasi przyjaciele, architekci reprezentujący szczeciński oddział SARP, nie pozostali obojętni na los wschodnich sąsiadów. Cieszy mnie ogromny odzew i chęć poświęcenia dla tego projektu czasu, wiedzy ale także zasobów materialnych. Każda dodatkowa złotówka staje się nieocenionym gestem wsparcia i solidarności z Ukraińcami. Pomoc finansowa, niezbędna do sprawnego działania Przedszkola Maleńka Kraina, to inwestycja w przyszłość dzieci i ich rodzin, a także idealny prezent pod choinkę” – mówi Karol Nieradka, Prezes SARP Szczecin, założyciel biura projektowego Maxberg i współwłaściciel firmy Nowa Norma.

Wszyscy zainteresowani wsparciem pieniężnym fundacji mogę wpłacić środki na konto numer: 35 1140 2004 0000 3702 8266 4665. Zainteresowanych inną formą wsparcia zapraszamy do kontaktu: fundacjayoukraine@gmail.com, tel. 505 841 197.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas