wydarzenia
WYSTAWA MAKE ME! 2010
make me! to nie tylko konkurs, ale jeden z fundamentów Łódź Design Festiwal i jego wizytówka. Celem organizatorów jest dotarcie do środowiska młodych projektantów również za granicą i uczynienie z make me! imprezy o zasięgu międzynarodowym. Konkurs ma na celu danie szansy młodym twórcom na zaprezentowanie, nierzadko po raz pierwszy, swoich pomysłów oraz poddanie ich fachowej ocenie i krytyce. Dwie dotychczasowe edycje make me! pokazały jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Ilość nadsyłanych zgłoszeń rośnie z każdym rokiem.
Tegoroczna edycja konkursu wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Spośród 243 zgłoszeń jury wybrało 19 projektów, które stworzą wystawę pokonkursową podczas Łódź Design Festiwal 2010.
Zakwalifikowani do wystawy make me! 2010:
Anna Dul (Polska) / Hand Vase
Projekt przedstawia torebki-wazony „HAND VASE”, wykonane z priplaku. Założeniem projektu było zaprojektowanie wazonu z niedrogiego i wytrzymałego materiału, który możemy nabyć wraz z zakupionym kwiatem. Spełnia on dwie funkcje – transport i ekspozycję kwiatów. Materiał, z którego wykonana jest torebka-wazon jest odporny na wodę, nie rozrywa się, dzięki temu możemy bezpiecznie przenieść kwiat, a następnie eksponować go.
Emmanuel Gardin (Belgia) / Recto Verso
Półka Recto Verso, będąca wynikiem badań nad elastycznością materiałów i siłą nośną oraz dążenia do budowania trójwymiarowych elementów z płaskich płyt, może być stosowana w nieskończonej liczbie kombinacji w celu utworzenia całych bibliotek naściennych. Półka ma nośność 30 kg, jest wytrzymała i estetyczna, a do tego rozwija kreatywność użytkowników, zachęcając ich do wprowadzania w swoim otoczeniu zmian i stymulując wyobraźnię.
Wiktoria Gołębiewicz (Polska) / Drop – nalewaczka dla osób starszych
Drop – to urządzenie wspomagające nalewanie płynów z butelek do innych naczyń służących do picia. jego działanie polega na przeniesieniu siły nacisku butelki oraz wsparciu jej w miejscu owalnego wycięcia, co pozwala uniknąć problemu rozlewania płynu oraz znacznie odciąża ręce. Butelka może stać na stałe oparta na stojaku bez obawy jej przewrócenia, a do ponownego nalania wystarczy tylko podnieść jej tył. Forma “nalewaczki” pozwala na umieszczenie dowolnego rozmiaru oraz wysokości szklanki, kubka lub filiżanki tak, aby płyn nalewany w nawet w szybkim tempie nie wylał się poza krawędzie naczynia.
Hofit Haham (Izrael) / Light Kiss
Lampa podłogowa zainspirowana pocałunkiem.
Włączenie lampy wymaga emocjonalnego zaangażowania użytkownika, co sprawia, że doświadczenie to jest ekscytujące i romantyczne. Kiedy obie części się „całują”, światło zostaje włączone. Rozciągliwy materiał lampy rozszerza powierzchnię świetlną i wielkość przedmiotu. Zastosowanie elastycznej listwy z zamontowanymi diodami typu LED sprawia, iż odnosimy wrażenie, że sam materiał jest źródłem światła. W materiale Lycra wykonane zostały niewielkie otwory w kształcie serca. Nie mają one wpływu na emitowane światło, lecz wystarczy raz je dostrzec, a zawsze będziemy o nich pamiętać.
Katalin Ivanka (Węgry) / Betonowy Nagrobek SeeYou
Grób nie tylko łączy tych, którzy odeszli z tego świata z tymi, którzy na nim pozostali, ale także sprawia, że rodziny mają poczucie wspólnoty. W proces tworzenia interakcji zaangażowane są zjawiska i siły natury. Wygląd nagrobka zmienia się wraz z upływem czasu. Pogoda odzwierciedla w nim świat zewnętrzny, a mech nadaje mu piękny wygląd, nawet jeśli jest on zaniedbany. Grób nie jest jeszcze gotowy – zaprojektujecie go razem z naturą.
Magdalena Jędrzejas (Polska) / Zegar „PIXELS”
Tarczowy, stojący zegar „Pixels” jest tanim, aczkolwiek wyjątkowym produktem. W projekcie wykorzystano fakt, że godzinę można odczytać uwzględniając tylko układ kątowy wskazówek. Cyferblat jest pokryty identycznymi, kwadratowymi punktami kojarzącymi się z pikselami. Formy wskazówek tworzą powielone piksele o takich samych wymiarach jak na tarczy.
Projekt zegara daje jednak możliwość zastosowania dowolnej kolorystyki, co pozwala klientowi na indywidualną ingerencję w projekt. Całość ma charakter minimalistyczny, syntetyczny. Zegar idealnie pasuje do pomieszczeń mieszkalnych, lub biurowych – charakteryzujących się nowoczesną aranżacją wnętrz.
Magdalena Karasińska (Polska) / Stolik Moso
Jest to stolik do samodzielnego montażu, który można złożyć bez użycia narzędzi. Mebel składa się jedynie z blatu i 3 nóg wykonanych z dwustronnie laminowanej płyty MDF. Mebel został zaprojektowany z myślą o młodych ludziach, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania i potrzebują przedmiotów, które będą tanie, łatwe do transportu i montażu.
Gabriela Kowalska (Polska) / Szklanki: „Przyłączenie”
Projekty tych szklanek powstały w wyniku obserwacji gestów i anatomii dłoni. Wiedza ta pozwoliła stworzyć przedmiot wygodny, funkcjonalny i pozostający w ciągłej współpracy z użytkownikiem podczas jego używania. Kształt szklanek pozwala ułożyć dłoń w dowolny sposób, swobodnie gestykulować, komfortowo przemieszczać się, lub wchodzić w interakcję z innym użytkownikiem.
Produkty te zostały wyprodukowane ręcznie przez niewielki zakład wytwórstwa szkła laboratoryjnego w Polsce, z europejskiego (czeskiego) szkła, tak więc jest to produkt odpowiadający wymogom zrównoważonego dizajnu.
Dominik Lisik (Polska) / My Love TV seat!
“Telewizor ogrodowy” w formie zadaszonego dwuosobowego siedziska, jest ironicznym komentarzem do nagminnego wykorzystywania kanapy, jako mebla zawsze ustawianego przed telewizorem. Siedzisko zapewnia komfortowy wypoczynek dla dwóch użytkowników z wygodnym i nie ograniczającym swobodę oparciem lędźwiowym, zaś zadaszenie chroni przed słońcem i deszczem.
Joanna Łyczek (Polska) / Miasto na Tapecie (Kraków)
„Miasto na tapecie” to projekt, przedmiotem którego jest tapeta z nadrukiem planu fragmentu miasta (w przypadku prezentowanego projektu jest to Kraków – docelowo kolekcja ma zawierać również plany Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Łodzi, a w przyszłości być może również innych miast). Plan miasta jest pokazany w uproszczonej, graficznej formie. Podstawowa wersja zawiera schematycznie zaznaczoną siatkę ulic (z uwzględnieniem nazw głównych arterii) oraz większe tereny zielone i wodę.
Moran Peleg (Izrael) / Aurelia
Oprawa lampy została wykonana metodą wydmuchiwania szkła. Kształt tej oprawy inspirowany jest kształtem ciała meduzy. Nazwa Aurelia pochodzi od nazwy gatunku meduzy występującego w Izraelu.
Długie, cienkie elementy stanowiące nogi oprawy są „wyciągnięte” z bryły klosza w pięciu miejscach, tak samo, jak delikatne „nogi” meduzy wysuwają się z jej szerokiego, okrągłego ciała. W nogach umieszczono pięć diod typu LED, stanowiących źródło światła. Delikatne przewody przypominają kapilary.
Aleksandra Pięta & Piotr Wiśniewski (Polska)
Roma Przyimka (Polska) / Trój-książka
Projekt składa się z trzech elementów: potrójnej książki „Trzy dzienniki” autorstwa reżysera Ingmara Bergmana, jego żony Ingrid i córki Marii, opakowania na książkę z uchwytami, wysuwanej z opakowania zakładki do książki. Jego główne cechy to – nietypowa, przyciągająca uwagę forma, będąca swoistą syntezą trzech książek, całościowy projekt produktu, jego peryferii (zakładka) oraz opakowania, jak również minimalistyczna grafika utrzymana w stylistyce charakterystycznej dla filmów Bergmana.
Anna Rosinke (Polska) / Polna kaplica w Chwaszczynie
Polna kaplica jest miejscem indywidualnej modlitwy i skupienia. Położona jest w pod lasem na nieużytkowanych polach, w odległości około 500m od kościoła i zabudowań Chwaszczyna. Kaplica została zaprojektowana przy użyciu naturalnych materiałów, które z czasem starzeją się łącząc obiekt z przyrodą i krajobrazem. Zastosowano drewno modrzewiowe. O każdej porze dnia i odmiennej pogodzie wnętrze przyjmuje inny odcień światła…
Forma budynku jest niezwykle prosta – koncentruje się na odczuwaniu przestrzeni, oddziaływaniu materiałów, zapachu drewna, „pustki” i dźwięków roznoszących się wokół.
Grupa Projektowa Mezzamela: Ida Dziedzic & Konrad Roślak (Polska)
Poliszdizajn: Kamila Niedzwiedzka i Nikodem Szpunar (Polska)
Filip Wcisło & Katarzyna Bukowska-Wcisło (Polska) / SpaghettiMonster
Jest to przybornik biurkowy na długopisy. Materiał z jakiego został wykonany jest w 100% materiałem odpadowym poprodukcyjnym. Do wyprodukowania SpaghettiMonstera potrzebne są niewielkie ilości energii i surowca, jest to produkt ekologiczny.
Każdy SpaghettiMonster jest niepowtarzalny. Jego kształt, kolor i forma nadawane są indywidualnie podczas produkcji. Nie ma dwóch takich samych Potworów. Właśnie dzięki materiałowi przyjemnemu w dotyku o lekko gumowatej aksamitnej strukturze nabiera on dodatkowych walorów, działając czasem jak odstresowująca gumowa piłeczka, w którą można wbijać kolejne długopisy, ołówki. Gdy SpaghettiMonster nie jest aktualnie naszpikowany żadnymi przyborami, można go swobodnie gnieść, rozciągać i skręcać a on zawsze wróci do formy w jakiej był przed zemstą właściciela.
Miriam Żink (Holandia) / light MI (2009)
Konstrukcja light MI nadaje zwykłym wieszakom nową funkcję i abstrakcyjny kształt – zamontowane wokół żarówki, przeobrażają się w niezwykły żyrandol. Pozbawiony oryginalnego kontekstu pojedynczy wieszak przestaje być dostrzegalny. Lampa nie tylko świeci – może być także wykorzystywana do wieszania na wieszakach lekkich przedmiotów, np. pocztówek czy ozdób.
Studio Projektowe Prodiż: Małgorzata Żółkiewska & Przemek Ostaszewski (Polska) / Robole
Robole to roboty z drewna, których wygląd zależy od wyobraźni posiadacza. Robola składa się z drewnianych części łączonych ze sobą magnesami. Elementy nie maja przypisanych funkcji, co sprawia, ze można je dowolnie interpretować, tworząc za każdym razem innego robola. Robole forma nawiązują do świata dawnych zabawek, które zostawiały dużo miejsca dla wyobraźni dziecka, tematyka zaś do współczesnych „transformersów”.
Nagrody w konkursie make me!:
20 000 zł – NAGRODA GŁÓWNA
Fundatorem jest Łódź Art Center.
Nagrody dodatkowe:
- zegarek wartości 8000 zł od firmy
- staż w Dziale Rozwoju Meble VOX – nagroda firmy
- staż w firmie Noti – nagroda firmy
- materiał poświęcony laureatowi w magazynie Elle Decoration – nagroda redakcji
- wywiad ze zwycięzcą na portalu domosfera.pl – nagroda
- kubki Rosenthal z kolekcji Ego Karla Lagerfelda – nagroda firmy.