wydarzenia
Wzornictwo szansą rozwoju Wielkopolski
Wiele regionów, które są dziś najważniejszymi ośrodkami designu w Europie oparły się w swoich strategiach rozwoju przede wszystkim o regionalny przemysł, myśl techniczną, kulturę i tradycję. Brabancja (Holandia), Lombardia (Włochy) czy Saint-Etienne (Francja) są znakomitymi przykładami skutecznego wykorzystania lokalnych zasobów oraz wzorami godnymi naśladowania. Także Wielkopolska podąża w tym kierunku i buduje swoją pozycję w oparciu o regionalne silne strony, do których należy przemysł meblarski ściśle związany z designem, prężnie działające uczelnie humanistyczne i artystyczne, projektanci, animatorzy kultury oraz instytucje samorządowe.
Rozpoczynający się w lutym 2011 „Regiodizajn – design jako element tożsamości regionalnej” ma na celu prezentację i promocję wielkopolskiego designu, ukazanie naszych rodzimych dokonań w kontekście innych, bardziej rozwiniętych europejskich regionów, porównanie osiągnięć projektantów, współpracę i dialog. Spróbuje też odpowiedzieć na pytania: Czy obecnie istnieje regionalny design? Co wyróżnia wielkopolski design? Czy we współczesnym świecie regionalizm jest siłą czy słabością?
„Regiodizajn – design jako element tożsamości regionalnej” składający się z otwartych prelekcji, wystaw i konferencji rozpocznie się cyklem bezpłatnych i otwartych prelekcji, które odbędą się 24, 25 i 26 lutego w Poznaniu w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Prelegentami będą uznane autorytety w dziedzinie designu: Josyane Franc, Zuzanna Skalska oraz Paweł Grobelny.
Do współpracy w ramach Regiodizajnu zostanie zaproszonych 10, wybranych w drodze konkursu, projektantów z Wielkopolski, którzy przygotują prototypy obiektów. Prace polskich designerów oraz 20 obiektów projektantów pochodzących z regionów: Brabancji (Holandia), Saint-Etienne (Francja), Badenii-Wirtembergii (Niemcy) oraz Lombardii (Włochy), zostaną zaprezentowane jesienią 2011 roku na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu oraz Łodzi.
Projekt zakończy konferencja poświęcona budowaniu tożsamości regionów poprzez design, roli designu w rozwoju społeczno-gospodarczym oraz trendom w designie. W konferencji wezmą udział znawcy designu z kraju i zagranicy, wykładowcy inaugurującej swą działalność wyższej szkoły projektowania School of Form w Poznaniu, Wydziału Wzornictwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Regiodizajn powstał z inicjatywy Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, która kształci przyszłe kadry menedżerskie w zakresie zarządzania designem, innowacją oraz designem przestrzeni publicznej, a ponadto jest aktywnym promotorem działań związanych z designem, kulturą i sztuką w Wielkopolsce
Regiodizajn jest realizowany w ramach projektu „Istota rzeczy – istota designu. Promocja wzornictwa z Wielkopolski jako czynnika stymulującego rozwój społeczno – gospodarczy regionu”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Dodatkowe informacje na temat projektu oraz formularz zgłoszeniowy na prelekcje można znaleźć na stronie www.regiodizajn.pl
Dodatkowe informacje: Joanna Łozińska, joanna.lozinska@prinfo.pl, tel: +48 660 41 41 02
“REGIODIZAJN – DESIGN JAKO ELEMENT TOŻSAMOŚCI REGIONALNEJ”
PRELEKCJE
Inaugurujące Regiodizajn prelekcje odbędą się w dniach 24, 25 i 26 lutego 2011 roku. Rejestracja uczestników odbywać się będzie za pośrednictwem strony www.regiodizajn.pl. Prelekcje są otwarte i bezpłatne. Podczas prelekcji zostaną szczegółowo opisane regiony Brabancji, Lombardii, Saint-Etienne, Badenii-Wirtembergii. Prelegenci spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje coś takiego jak regionalny wymiar designu.
PRELEKCJA I
24 lutego 2011, godz. 15.00
Cité du Design i Międzynarodowe Biennale Designu w Saint-Etienne
Prowadząca: Josyane Franc
Prelekcja stanowić będzie prezentację instytucji Cité du Design oraz opis historii Biennale Designu w Saint-Etienne, jednego z najważniejszych cyklicznych wydarzeń z zakresu designu w Europie.
Josyane Franc – dyrektor ds. kontaktów międzynarodowych Cité du Design i Ecole Supérieure d’art et de Design de Saint-Etienne, współtwórczyni Międzynarodowego Biennale Designu w Saint-Etienne, w roku 2008 organizator międzynarodowej konferencji Cumulus „Design and Research”, członek zespołu tworzącego Commerce Design Saint-Etienne w ramach współpracy partnerskiej z miastem Montreal, w roku 2004 organizatorka konferencji „Nowe miasta designu”. Przygotowywała także kandydaturę Saint-Etienne jako „Miasta Designu” w ramach sieci kreatywnych miast UNESCO.
PRELEKCJA II
25 lutego 2011, godz. 15.00
Rola designu w rozwoju Północnej Brabancji (Holandia) – jako klastra kreatywnego przemysłu w odniesieniu do Wielkopolski.
Prowadząca: Zuzanna Skalska
Opowieść o tym, jak przeżywający trudności region stał się europejską Doliną Krzemową. Ukaże jak design może wpłynąć na dynamiczny rozwój poprzemysłowego miasta i regionu na przykładzie Eindhoven w Północnej Brabancji, regionu Holandii.
Zuzanna Skalska studiowała wzornictwo w Design Academy w Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch w Holandii. Pracuje jako trendwatcher w VanBerlo Strategy & Design. Jej obecna praca polega na stałym monitorowaniu rynku większości branż przemysłu. Autorka serii książek o trendach “360˚Trend Reports”, nagrodzonych prestiżową nagrodą Red Dot Design Awards 2009 i nominacją Designpreis Deutschland 2011. Jest Członkiem Zarządu Dutch Design Week Eindhoven oraz wykładowcą na Politechnice TU/e na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego.
PRELEKCJA III
26 lutego 2011, godz. 15:00
„Regionalny aspekt designu
Prowadzący: Paweł Grobelny
Próba odpowiedzi na pytanie czy istnieje regionalny wymiar designu? Także w odniesieniu do współczesnych trendów i zrównoważonego rozwoju, który sprzyja regionalnym rozwiązaniom w dziedzinie projektowania. Zostanie przedstawiona analiza czterech wybranych regionów europejskich: Badenii-Wirtembergii (Niemcy), Północnej Brabancji (Holandia), Lombardii (Włochy) oraz aglomeracji Saint-Etienne (Francja).
Paweł Grobelny – designer i kurator wystaw designu, studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Laureat licznych konkursów projektowych między innymi „LVMH Louis Vuitton Moët Hennessy for Young Creators 2005/2006”, „Parckdesign 2008”, „Prodeco 2006 – Młody Projektant”, „Prodeco 2008”, „Machina Design Award 2009” oraz wyróżnienia honorowego w ramach konkursu „The new subjectivity in design” zorganizowanego przez Galerię Narodową Zachęta w Warszawie i British Council. Jego prace były prezentowane między innymi w Kopenhadze, Paryżu, Nowym Jorku, Seulu oraz podczas Tygodnia Designu w Tokio.