dodatki
Zmienność struktur świetlnych
Robert Gruszewski to student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Dyplom licencjacki obronił w 2010 roku w Pracowni Interpretacji Produktu. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym z zakresu architektury wnętrz. Poza projektowaniem wzornictwa, zajmuje się wnętrzami, architekturą , grafiką, malarstwem.
Robert Gruszewski mówi o swoim projektowaniu: ,, W projektowaniu skupiam się na poszukiwaniu własnej tożsamości jako twórcy. Jest to droga niekoniecznie stricte projektowa. Na efekt finalny produktu ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim obserwacja nie tylko tego, co się dzieje we współczesnym designie ale również w sztuce czy muzyce. Fascynujące jest to, jak zmienia się nasze otoczenie, to, jak my się zmieniamy pod wpływem bliżej nieokreślonej pędzącej machiny. Wszystko to, co nas po drodze spotyka, w pewien sposób nas kształtuje i określa kierunek w którym mamy podążać.’’
Inspiracją dla powstania projektu prezentowanej lampy była popularna gra komputerowa ”tetris”, w której występują zróżnicowane pod względem kształtu elementy, mogące się ze sobą łączyć w dowolny sposób. W tym wypadku mamy do czynienia z samodzielnym tworzeniem modułów z powtarzalnego motywu sześcianu. Cechuje je duża dowolność- możemy tworzyć kompozycje w różnych płaszczyznach, zarówno otwarte jak i zamknięte, a liczba wykorzystanych elementów zależy od nas. Projekt daje dużo możliwości, ale też oczekuje aktywności od odbiorcy. Umożliwia swobodne kreowanie przestrzeni, w której się znajduje. Lampa łączy w sobie funkcję użytkową z dekoracyjną, dodatkowo wprowadzając element zabawy.
Przy powstawaniu tego projektu w pierwszym etapie pracy projektant skupił się na poszukiwaniach dotyczących formy. Głównym celem było uzyskanie możliwości tworzenia wielu modułów, kompozycji. Kolejny etap pracy dotyczył rozważań na temat źródła światła, przekazywania energii między poszczególnymi elementami, jak i możliwości ich łączenia. Struktury zostały wykonane z tworzywa plexiglas opal. Oświetlenie to diody LED, natomiast do łączenia poszczególnych elementów wykorzystałem wtyczki jack jack.