Designteka

wydarzenia

Design Open: Tomek Rygalik

20.06.2016

Design Open: Tomek Rygalik zdradza jak z Noti zaprojektował swojego pierwszego Red Dota.

21 czerwca w Concordia Design – centrum designu w Poznaniu kolejne spotkanie z “super bohaterem” w ramach cyklu Design Open. Tym razem gościem cyklu będzie jeden z najbardziej rozpoznawalnych, polskich projektantów: Tomek Rygalik. Projektant zdradzi receptę na Red Dota i opowie o procesie projektowym nagrodzonego Red Dot Design Award fotela TULLI zrealizowanego dla NOTI. Jak zaprojektować kultowy mebel? Jak wykorzystać najnowsze technologie? Jak projektuje się dla NOTI – marki współpracującej z najlepszymi polskimi projektantami? Czy polski design ma szanse na sukces na arenie międzynarodowej? To tylko niektóre pytania czekające na odpowiedzi podczas spotkania.

Design Open w Concordia Design to cykl wykładów wokół tematów związanych z projektowaniem, architekturą, innowacjami i i trendami zainicjowany jesienią ubiegłego roku i odbywających się raz w miesiącu. Formuła jest otwarta. Zaproszeni goście przygotowują wykład, przedstawiają case study lub stawiają głównie na rozmowę z uczestnikami. Zawsze są to wyjątkowe spotkania z osobowościami polskiego designu cieszące się dużym zainteresowaniem. Do tej pory prelegentami byli m.in.: Pracownia Architektoniczna Modelina, Anna Vonhausen Sitag, Marta Siembab – senselierka, Zuzanna Skalska trendwatcherka, Karol Murlak. Wstęp na wykłady jest wolny, obowiązują zapisy info@concordiadesign.pl

Najbliższe spotkanie w ramach cyklu Design Open z Tomkiem Rygalikiem to podróż od idei projektu do Red Dota – jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Zaprojektowane przez Tomka Rygalika siedzisko TULLI zostało uhonorowane w kategorii Product Design/Living Room and Bedrooms/Seatings. Konkurowało z ponad 3 tysiącami produktów z 57 krajów. Tulli to projekt wyjątkowy. Wymagał zastosowania technologii rotomouldingu, z której firma nie korzysta na co dzień. Innowacyjność projektu skupia się na precyzyjnie wymodelowanej ergonomicznej formie. Elementem nośnym siedzisk, oparć i podłokietników jest tworzywo polietylenowe, które pozyskuje się z regranulatu LLDPE w wyniku formowania rotacyjnego. Forma Tulli jest efektowna, a zarazem nieskomplikowana. Jej charakterystycznym elementem są subtelnie rozchylone podłokietniki. Jest próbą zachowania ciągłości polskiej myśli projektowej w meblarstwie dyskretnie odnosząc się do fotela Tulipan projektu Teresy Kruszewskiej z 1973 roku. Tulli w wersji z tworzywa znajdzie zastosowanie głównie w przestrzeni publicznej, z kolei w wersji tapicerowanej w kombinacji z drewnianymi nóżkami lub aluminiową podstawą we wnętrzach mieszkalnych.

Red Dot Design Award to nagroda uważana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa. Przyznawana jest co roku przez Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen. Nagrodzone projekty prezentowane są w Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Product Design, Design Concept, Communication Design. Uroczysta gala wręczenia tegorocznych nagród przypominająca filmowe Oskary odbędzie się 4 lipca w Aalto-Theater w Essen.

TOMEK RYGALIK, ur. 1976. Studiował architekturę i Urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku (BA/Hons). Po kilku latach pracy dla firm projektowych w USA podjął studia na Royal College of Art w Londynie (MA), gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Dziś ma na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród i wdrożonych produktów. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi firmami, m.in. z MOROSO, PAGED i NOTI. Prowadzi pracownię projektowania na wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego projekty prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Berlinie, Londynie, Mediolanie, Monachium, Nowym Jorku, Tokyo, Walencji. Dla NOTI zaprojektował kolekcję siedzisk i stolików TERMO oraz nagrodzony nagrodą Red Dot Design Award 2016 fotel TULLI.

Więcej na:

https://www.facebook.com/mebleNOTI/

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas