Designteka

wydarzenia

Finał Programu Stypendialnego YES

10.05.2016

Finał Programu Stypendialnego YES za nami!

6 maja 2016 roku, na Placu Wolności w Poznaniu, jury, w którym zasiedli: Miśka Miller Lovegrove, Krzysztof Stróżyna, Tomek Rygalik oraz Projektantki YES: Kasia Bukowska i Magda Dąbrowska, wybrało zwycięzców Programu Stypendialnego YES.

Zakończyła się rywalizacja konkursowa młodych talentów w ramach Programu Stypendialnego YES, który realizowany był przy wsparciu Fundacji Uniwersytetu Artystycznego. Program miał wyłonić najzdolniejszych młodych projektantów. Dlatego ocenie podlegały nie tylko prace wytypowane do konkursu, ale całe portfolia projektantów. Najlepsi otrzymają wsparcie finansowe i promocyjne swojej twórczości. Prace półfinalistów biorą udział w wystawie w ramach Poznań Design Days.

Projekty przesłane przez półfinalistów, którzy znaleźli się w drugim etapie, nie dają się zamknąć w jednej szufladzie. Często są to pomysły zaskakujące, intrygujące, dające do myślenia.

YES razem z jury żywi nadzieję, że o wielu uczestnikach świat jeszcze usłyszy. To niezwykle utalentowani ludzie. Prezentują fantastyczną energię, mają mnóstwo pomysłów, ukierunkowanych na pragmatyczny design.

Czas na zwycięzców. Zamiast trójki, po pięciogodzinnych naradach, jury postanowiło nagrodzić nie trzy, ale cztery osoby! Oto najlepsi, zdaniem jurorów, uczestnicy Programu Stypendialnego YES 2016.

I miejsce i nagrodę główną, czyli roczne Stypendium YES, o łącznej wartości 12.000 złotych otrzymała para: Elena i Jan Lewczuk – za wspólną, wszechstronną twórczość. Podczas wystawy zaprezentowany został projekt “Rosiczka” – srebrne pierścionki, wykonane techniką odlewu.

II miejsce i nagrody w wysokości 3.000 złotych otrzymała dwójka uczestników:

Ewa Stepnowska – za projekty kostiumów kąpielowych i niezwykle dojrzałe podejście biznesowe. Ewa stworzyła spójny, świetnie przemyślany i zaprojektowany brand: Bodymaps.

Aleksandra Kawałko – projektantka mody, której aspiracją jest zmienianie ulic w galerię sztuki. Podczas wystawy zaprezentowała set męski: spodnie i bluzę “Take a rest”. Jury ujęła kreatywnym spojrzeniem na modę. Jej portfolio pełne jest zachwycających, oryginalnych looków.

III miejsce i nagrodę w wysokości 1.500 złotych zdobyła Beata Szczepaniak – autorka zmieniającej się w czasie i przestrzeni rzeźby, pt. “Porządek”. O swojej pracy mówi: “Porządek jest częściowo rzeźbą o rzeźbie, o mojej relacji z rzeźbą, w jaki sposób ją rozumiem i czym ona jest dla mnie. Jest to moja osobista definicja rzeźby”. Taka dojrzałość twórcza musiała zostać doceniona przez jurorów.

W ramach gali finałowej, odbyła się także dyskusja z udziałem jury Programu Stypendialnego YES. Poruszono kilka ważnych tematów związanych z rolą współczesnego projektanta. Kim jest, jaki wpływ wywiera na świat, czy globalne zjawiska mają wpływ na jego pracę. Pojawiła się niezwykle ważna kwestia roli designera w relacji producent-użytkownik.

Gratulujemy zwycięzcom i z wielką przyjemnością zapraszamy na Wystawę prac wszystkich półfinalistów podczas Poznań Design Days. Miejsce wystawy prac – Plac Wolności w Poznaniu. Wystawa czynna będzie do 14 maja 2016 roku.

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas