Designteka

wydarzenia

Idea Bauhausu

14.11.2011

20 listopada 2011 roku o godzinie 14.00 w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy „Idea Bauhausu”. Wystawa prezentująca prace czołowych projektantów ujawnia fenomen Bauhausu jako szkoły, która funkcjonując zaledwie 14 lat – mimo dość krótkiego okresu działalności – wywarła tak silny wpływ na współczesne wzornictwo.

Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. archiwalne projekty i modele serwisu TAC prof. Waltera Gropiusa, pierwszego dyrektora szkoły, oraz współczesną wersję tego legendarnego zestawu z białej i czarnej porcelany. Prezentowane są również przedmioty użytkowe zaprojektowane przez Marianne Brandt, które nieprzerwanie produkowane są przez „włoską fabrykę designu” – Alessi. Nie zabraknie prac takich sław Bauhausu jak Henry van de Velde, Mies van der Rohe czy Wilhelm Wagenfeld, których projekty funkcjonują nadal w ofercie producentów o światowej renomie jak Fürstenberg, KPM czy Robbe&Berking. Ekspozycja ukaże zatem obiekty, które wskazują na fakt żywotności idei Bauhaus i pozwala widzieć ją jako szkołę, która niewątpliwie współtworzy historię współczesnego designu.

Wystawa przygotowana została przez Rosenthal i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ambasador Niemiec – Rüdiger Freiherr von Fritsch, który obecny będzie na otwarciu wystawy. Patronat medialny sprawuje magazyn Elle Decoration. Wystawa potrwa do 29 stycznia 2012 roku.

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny. 11 grudnia o godzinie 12.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie. Przewidziane zostały także warsztaty dla dzieci, które odbędą się 8 i 15 stycznia 2012 roku. Spotkanie w muzeum rozpocznie się zapoznaniem z wystawą, a następnie zadaniem uczestników będzie stworzenie własnej propozycji dekoracji dzbanka TAC. Spośród prac wyłonione zostaną trzy najciekawsze projekty. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 stycznia 2012 roku. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas