Designteka

miejsca

Kronverk Cinema

02.09.2011

Robert Majkut zrealizował swój pierwszy projekt w Rosji dla jednego z liderów lokalnego rynku sieci kinowych – Kronverk Cinema.

Opracowana przez studio Robert Majkut Design koncepcja nowego standardu dla tej sieci kin została wdrożona w Kronverk Cinema Lefortovo. Jej celem było stworzenie wnętrza, które mogłoby podnieść kulturę multipleksu na wysoki poziom i jednocześnie było spójne z identyfikacją marki Kronverk.

Zastosowane w projekcie kolorystyka i przestrzenne formy geometryczne mają swoje źródło w charakterystycznym logo marki Kronverk. Każda z funkcjonalnych stref kina jest wyraźnie zdefiniowana, a jednocześnie zgodna z całościową ramą stylistyczną tego wnętrza, będącą połączeniem nowoczesności oraz tradycyjnej rosyjskie dekoracyjności. To rozwiązanie estetyczne sprawia, że Kronverk Cinema Lefortovo jest się jednym z najbardziej atrakcyjnych i spektakularnych obiektów kinowych w stolicy Rosji.

Kronverk Cinema znajduje się w ścisłej czołówce rosyjskich sieci kinowych. Należy do niej 15 obiektów kinowych w największych miastach Rosji (w tym aż 8 w Petersburgu) oraz jeden na Ukrainie.

Marka Kronverk, umacniając swoją pozycję rynkową i dbając o reputację wśród widzów, konsekwentnie realizuje strategię rozwoju poprzez poprawę jakości usług oraz wprowadzanie światowych standardów w należących do sieci obiektach kinowych. Był to powód, dla którego Kronverk zwrócił się do pracowni Robert Majkut Design z zadaniem stworzenia nowego modelowego standardu dla obiektów kinowych, który mógłby być wdrażany w należących do sieci obiektach i podnosiłby kulturę multipleksu na nieznany dotąd w Rosji, wysoki poziom.

Opracowana przez studio Robert Majkut Design koncepcja zrealizowana w jednym z kin w Moskwie stanowi dające się powtarzać zarówno w nowych, jak i istniejących kinach rozwiązanie spójnej i konsekwentnej organizacji przestrzennej i identyfikacji wizualnej. Jako całość koncepcja opracowana przez Robert Majkut Design jest dla tej marki wyrazistym rynkowym wyróżnikiem.

Punktem wyjścia dla tego projektu były ustabilizowane i rozpoznawalne elementy identyfikujące markę Kronverk – a mianowicie charakterystyczne logo oraz kolorystyka.

Koncepcja opracowana przez Robert Majkut Design stanowi płynne rozwinięcie obecnych w logotypie kształtów i równowagi barw. Wszystkie obecne w tym projekcie przestrzenne formy geometryczne są konsekwencją gry linii, która wynika ze znaku – przede wszystkim z zawartego w nim symbolu korony. Wyprowadzenie tych linii, ich multiplikacja i krzyżowanie stworzyło dla tej koncepcji elastyczną matrycę form, która daje się modyfikować, tworząc poszczególne moduły kolorystyczno-geometryczne. W ten sposób dla każdej ściany czy stropu istnieje wspólna matryca, można dla nich odnaleźć odpowiednik w poszczególnych elementach znaku.

Pomimo zastosowania spójnej kolorystyki i geometrii we wnętrzach kina Kronverk, każda ze stref charakteryzuje się wyraźnie skodyfikowaną i odrębną estetyką. Wejście do kina, nowoczesne i zgeometryzowane, prowadzi do strefy hallu – bardzo charakterystycznego, rozczłonowanego tunelu, podzielonego na przestrzenne moduły ze strefami siedzisk, na którego suficie rozgrywa się gra świetlnej koronki diodowej. Alkohol Bar, ze względu na skalę i nasycenie barw, ma wywoływać wrażenie przestronności. Całkowicie monochromatyczny, żółty VIP Bar daje poczucie zanurzenia w niezwykłej i energetyzującej przestrzeni, ozdobionej graficznymi motywami. W opozycji do tego Salonik VIP tworzy klimat intymności i wrażenie bycia incognito w pomieszczeniu wykończonym szlachetnymi materiałami, utrzymanym w odprężających tonach czerni i fioletu. Niezwykłym rozwiązaniem jest zastosowanie bieli w korytarzach, silnie kontrastującej z ciemnością kinowych sal. Każde pomieszczenie w tym kinie jest więc wyraźnie zdefiniowane, funkcjonalnie i estetycznie – w ramach wspólnego wzorca wyprowadzonego z logotypu.

Bazowe kolory marki Kronverk zastosowane we każdej ze stref, powtarzają się odmienione przez różne style i nastroje. Istotne w tym projekcie był wybór materiałów i technik wykończenia – estetycznych i jednocześnie ekonomicznych, dających się łatwo powtarzać w różnych konfiguracjach, co jest optymalnym rozwiązaniem w założeniach sieciowych. Funkcję dekoracyjną w tym wnętrzu odgrywa jednak nie tylko materiał, lecz forma i kolor, a przede wszystkim ciekawy i zaskakujący pomysł na połączenie pozornie odległych sobie estetyk.

Jest to projekt wnętrza, które w nowoczesny sposób nawiązuje do rosyjskiej dekoracyjności. Zastosowane wzory i formy stanowią współczesną interpretację motywów znanych z innych epok lub tradycyjnej ornamentyki, czego najlepszym przykładem jest sufit hallu z diodowych lampek ułożonych w subtelny, koronkowy wzór. Jest to wnętrze, którego siłę wyrazu stanowi przemyślany na nowo wschodni przepych, wyrażony nowoczesnymi środkami wyrazu i oparty o najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Dzięki tym środkom powstało jedno z najatrakcyjniejszych kin w całej Rosji, wnętrze w pełni spełniające oczekiwania klienta, docenione zarówno ze względu na funkcjonalność i nowoczesność rozwiązań, jak i za estetyczną konsekwencję i spójność z identyfikacją marki Kronverk.

Zdjęcia: Andrey Cordelianu

Więcej na www.design.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas