Designteka

wydarzenia, miejsca

Stara drukarnia z nową nazwą i logo

26.05.2011

Concordia Design – tak będzie nazywać się powstające centrum designu przy ulicy Zwierzynieckiej w Poznaniu. Specjalnie dla tego miejsca powstało też logo, które ma być jednocześnie znakiem rozpoznawczym dla wszystkich organizowanych tu wydarzeń. Concordia, będzie inkubatorem przedsiębiorczości dla młodych firm z sektora kreatywnego, mieścić będzie przestrzeń konferencyjno-wystawową oraz specjalistyczny park technologiczny. Obecnie trwa remont budynku, a oficjalne otwarcie nastąpi pod koniec listopada 2011 roku. Projekt Concordia Design jest realizowany przez spółkę Pro Design dzięki udziałowi własnemu i środkom unijnym.

- Tworząc nową nazwę nawiązaliśmy do oryginalnego imienia starej drukarni – Concordia (z języka łacińskiego oznacza zgodę, w mitologii rzymskiej to imię bogini zgody i harmonii) łącząc ją ze współczesnym terminem oznaczającym projektowanie – design. To symboliczne połączenie tradycji z nowoczesnością ma swoje uzasadnienie na kilku poziomach – nazwy, architektury budynku, a po części w planowanych działaniach. Logotyp, który został zaprojektowany dla Concordia Design w pełni wyraża ideę tego miejsca. Charakteryzuje się prostą graficznie formą, nowoczesną typografią i kolorystyką. Spinacz – część graficzna znaku – to metafora Concordii jako platformy pomiędzy biznesem i projektantami, a także nowej przestrzeni łączącej ludzi i działania. To także szczególne połączenie edukacji, designu, sztuki i biznesu. Chcemy, by logotyp spinał wszystkie inicjatywy organizowane w tym miejscu, był znakiem rozpoznawczym i gwarancją jakości proponowanych tu wydarzeń – mówi Ewa Voelkel – prezes Pro Design.

Remont Concordia Design

Zabytkowy budynek starej drukarni – Concordia Design jest w remoncie od 1 czerwca ubiegłego roku. Ukończona została wymiana okien, dachu i prace konserwatorskie fasady na zewnątrz budynku. Obecnie trwa modernizacja wnętrza. Wszystkie prace remontowe przebiegają wg zaplanowanego harmonogramu. Z uwagi na zabytkowy charakter budynku projekt był konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków. Bryła budynku nie została zmieniona, dzięki czemu Concordia Design zachowa swój charakter z przełomu XIX i początku XX wieku. Przetarg na wykonanie projektu architektonicznego wygrała Pracownia Projektowa Mariusz Wrzeszcz. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest Mostostal Warszawa oddział Poznań. Całkowity koszt projektu wyceniony jest na ponad 32,5 mln złotych, z tego 60% jest realizowanych z funduszy unijnych, reszta to wkład własny spółki Pro Design.

Rola Concordia Design

Concordia Design będzie pełniła rolę inkubatora przedsiębiorczości, ośrodka szkoleniowo-doradczego, wystawienniczego i parku technologicznego w jednym. Stanie się miejscem transferu technologii od nauki do biznesu. W inkubatorze przedsiębiorczości będą skupione firmy z sektora kreatywnego m.in.: studia architektoniczne, projektowe, fotograficzne, agencje reklamowe, architekci wnętrz, studia graficzne, pracownie wizerunku, realizatorzy filmów i animacji oraz inni przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Przystępując do inkubatora firmy otrzymają przestrzeń w idealnej lokalizacji dla prowadzenia działalności gospodarczej, dostęp do innowacyjnego sprzętu z parku technologicznego znajdującego się na najniższych kondygnacjach budynku m.in.: drukarni cyfrowej, rapid prototyping, kopiarek itp. oraz profesjonalne doradztwo w zakresie zarządzania designem. Dzięki działaniu inkubatora klienci – firmy przychodząc do Concordii otrzymają profesjonalną obsługę od rozwinięcia idei nowego produktu czy usługi poprzez system identyfikacji, po możliwość wystawy – prezentacji w nowoczesnym showroomie.

Zrealizowane projekty Pro Design

Przez ostatnie dwa lata budynek starej drukarni stał się już ważnym miejscem spotkań designu i sztuki w Poznaniu. Tutaj zrealizowany został wspólny projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Pro Design – warsztaty dla projektantów „Nowy Folk Design” z udziałem artystów i rzemieślników ludowych oraz konkurs na gadżet inspirowany folkiem „Pamiątka z Polski” pod honorowym patronatem Li Edelkoort. Odbywały się tu także wystawy dyplomów studentów ASP, liczne wydarzenia artystyczne – wystawy sztuki współczesnej w ramach Mediations Biennale, warsztaty muzyczne i koncerty w ramach projektu Korzenie Rytmu, wystawy fotografii młodych artystów, spektakle teatralne podczas Festiwalu Teatralnego Malta i inne.

Więcej o Pro Design i projektach: www.pro-design.com.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas