Designteka

wydarzenia

Wystawa Statek Kosmiczny Ziemia

23.02.2011

4 marca, o godzinie 19.00 w toruńskim Centrum Sztuki otwarta zostanie wystawa STATEK KOSMICZNY ZIEMIA.

Wystawa inauguruje 4-letni program artystyczny nowej dyrektor programowej toruńskiego CSW, Dobrili Denegri. Wystawa z udziałem międzynarodowej grupy artystów bada związki między nauką, sztuką a zaawansowanymi technologiami.

Im bardziej zaawansowana staje się nauka, tym bliższa jest sztuce;
Im bardziej zaawansowana jest sztuka, tym bliżej jej do nauki.

Tak Richard Buckminster Fuller, jeden z najbardziej inspirujących architektów ubiegłego wieku, wynalazca, ekolog i filantrop, wyraził swoją wiarę w dialog między sztuką i nauką- dwiema głównymi dziedzinami, które obecnie bardziej niż kiedykolwiek tworzą nowe wizje przyszłości i poszerzają granice wiedzy. Podobne przekonanie wyrażali liczni artyści, którzy eksperymentowali z nowymi materiałami i sposobami ekspresji, tworząc zjawisko znane dziś pod nazwą „sztuki mediów”.

Nawiązując do historycznych postaci świata sztuki, które odegrały istotną rolę w przerzucaniu mostów między naukami humanistycznymi i przyrodniczymi, jak Piotr Kowalski, Vladimir Bonačić, Gianni Colombo i Aleksandar Srnec, wystawa ta odkrywa i ukazuje niektóre z najbardziej innowacyjnych prac badawczych, prowadzonych na przecięciu różnych dziedzin wiedzy. Dzięki współpracy między Victorią Vesną i James’em Gimzewskim, sztuka i nauka otwierają perspektywy, które skłaniają do ponownego przemyślenia zasad leżących u podstaw naszej relacji z otaczającym nas, materialnym światem.

Ten sam destabilizujący efekt osiągają artyści skupieni w Acconci Studio, założonym przez pioniera body-artu Vito Acconci’ego, tworzący jedne z najbardziej fantastycznych, nowatorskich projektów architektonicznych, czy Diller Scofidio + Renfro, autorzy “Blur”, słynnej realizacji w ramach architektury pozbawionej formy, masy, koloru i ciężaru.

Wspólnym motywem twórczości artystów prezentowanych w ramach wystawy jest potrzeba stworzenia nowych, uwzględniających ekologię wzorów społecznych i kulturowych, które stanowiłyby alternatywę dla tych obecnie dominujących. Wątek ten przewija się zarówno przez twórczość artystów o międzynarodowej sławie, jak Massimo Bartolini, Olafur Eliasson, Ernesto Neto czy Lucy + Jorge Orta, jak i tych należących do młodego pokolenia, których prace charakteryzuje prawdziwa innowacyjność.

Simon Thorogood, tworzący ubrania przy użyciu dźwięków, mierzy się z powszechnym pojęciem mody; Loris Cecchini buduje pływające miasta; Xárene Eskandar projektuje ruchome „body-architectures”, które zdają się żyć własnym życiem.

Prezentowane prace możemy odbierać jako nowatorskie, fantastyczne formy, które mogą stać się częścią nie tak dalekiej przyszłości naszej planety – tego wspaniałego “statku kosmicznego”, płynącego przez Wszechświat; statku o ograniczonych zasobach energetycznych, jak ostrzegał Buckminster Fuller już w 1969 roku. Jego wyjaśnienia dotyczące ”Instrukcji obsługi Statku kosmicznego Ziemia” rozbrzmiewają dziś szczególnie alarmującym echem, przypominając nam, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni i wzajemnie połączeni.

Alicja Kwade, Lucy, 2004 – 2006, foto: Matthias Kolb, dzięki uprzejmości Johann König, Berlin

Christiane Löhr, Löwenzahnkissen, 2009, nasiona słoneczników

Nicola Uzunovski, My sunshine

Xárene Eskandar, Tentative Architecture of Other Earth_Coastline Inhabitants, 2008 Foto: Christopher O'Leary

Wystawie towarzyszy katalog z tekstami autorstwa Dobrili Denegri, geografa Franco Farinelliego oraz atystki Xárene Eskandar. Będzie to pierwsza publikacja z nowej serii wydawniczej CSW, opracowanej graficznie przez Grzegorza Laszuka.

W ramach wystawy prezentowany będzie film dokumentalny o Richardzie Buckinster Fullerze, zrealizowany przez nagrodzonego Oskarem Roberta Snydera, a także formy filmowe Józefa Robakowskiego, poświęcone Geodetic dome Fullera – projektowi powstałemu na Expo ’67 w Montrealu. Zaprezentujemu również materiały dokumentalne o zjawisku “nowych tendencji” w Zagrzebiu i ich głównym protagoniście, Vladimirze Bonačic’u – pionierze sztuki komputerowej.

Otwarcie wystawy: 4 marca, piątek, 19.00, wstęp jak zawsze wolny

Konferencja prasowa i preview wystawy dla dziennikarzy: 4 marca, piątek, 12.00

Więcej na csw.torun.pl/wystawy/baza-wystaw/statek-kosmiczny-ziemia

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas