wydarzenia
Serdecznie zapraszamy na otwarcie Łódź Design Festival 2013 – 7. Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi, które odbędzie się 17.10 o godzinie 18:30 w Centrum Festiwalowym przy ul. Targowej 35.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest ‘It”s all about humanity’. Po raz pierwszy program podzielony jest na 3 bloki tematyczne: SPOŻYWANIE, ZAMIESZKIWANIE oraz EMPATIA.
1. Blok SPOŻYWANIE
Spożywanie pokarmu od początku cywilizacji stanowiło centralną część naszej codzienności. O jego formie najczęściej decydują za nas inni. Dlaczego wykształceni projektanci nie odgrywają w tym procesie żadnej roli? Czy nie powinno być wprost przeciwnie? Działania zawarte w programie pokażą, że jedzenie może być traktowane jako produkt, który należy zaprojektować, aby nadawał się do spożycia, ale też by był ergonomiczny czy funkcjonalny. Food design, bawiąc się tradycyjnymi recepturami i lokalnymi smakami, przeciwstawia się uświęconej roli jedzenia jako potężnego nośnika historii i tożsamości kulturowej. W wystawie Food | Design | Humanity kuratorzy Sonja Stummerer
i Martin Hablesreiter (duet Honey&Bunny) umieszczą na trzech długich stołach jadalne obiekty, zaaranżowane smakowicie i z poczuciem humoru w taki sposób, aby idea ich projektu była równie prosta do odczytania jak ich znaczenie i funkcja praktyczna.
Blok składa się z następujących części:
wystawa z Programu Głównego: Food I Design I Humanity oraz oprowadzanie kuratorskie (Sonja Stummerer i Martin Hablesreiter)
konferencja Food | Design | Humanity (Gabriele Sorgo, Beate Koller, Prof. Dr. Vijai K. S. Shukla, Eugenio Butelli, Marc Bretillot, Earlwyn Covington, Katarzyna Gliszczyńska, Peter Raspor, Joanna Mroczkowska, Peter Barham)
spotkanie autorskie: światowa premiera książki EAT DESIGN (Martin Hablesreiter & Sonja Strummerer)
wystawy towarzyszące: Art Food (Marek Cecuła), Wokół Stołu (ASP Gdańsk), The Wishing Table (Michael Vasku), Głodna Planeta â Co je świat (Peter Menzel, Faith D’Aluisio),
warsztaty: Smaki jesieni, czyli skąd się bierze dynia (Grzegorz Łapanowski), Green Food Design â Miejska Kuchnia Roślinna (Agata Bielska)
2. Blok ZAMIESZKIWANIE
Zamieszkiwanie, czyli rozważania o tym w jaki sposób organizowana jest przestrzeń mieszkalna i kto o tym decyduje. ZA-MIESZKANIE. Miasto-ogrodów, miasto-ogrodzeń to wystawa przygotowana przez Instytut Architektury. Projekt poświęcony jest zmianom, jakie zaszły we współczesnej architekturze mieszkalnej (a także urbanistyce i planistyce), ich związkom z tożsamością mieszkańców
i postępującymi zmianami w przestrzeni miasta oraz tworzącym się stopniowo rozwarstwieniem społecznym.
Blok składa się z następujących części:
wystawa z Programu Głównego: ZA-MIESZKANIE. Miasto-ogrodów, miasto-ogrodzeń oraz oprowadzanie kuratorskie (Instytut Architektury/ Kacper Kępiński, Dorota Leśniak-Rychlak)
wystawy towarzyszące: Nowoczesność – Tradycja – Proces â Kreacja (ASP ), Inne miasto (Iva S Tatermushova), Szkoła. Projektowanie kształcące pokolenia (Fundacja Bęc Zmiana), Designed to be individual (Grupa projektowa CSTM),
spotkanie: Jurgen Bey / In the perspective of nonsense and other senses that make no sense.
3. Blok EMPATIA
Empatia to jedna z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać projektant o głęboko humanistycznym podejściu do swojej pracy. Wsłuchując się w potrzeby ludzi, z którymi i dla których pracuje tworzy produkty, w naturalny sposób rozwiązujące prawdzie problemy – nawet te nieuświadomione. W efekcie powstają projekty, które istotnie podnoszą jakość życia. Na wystawie DEEP NEED | empatia i projektowanie kuratorki Agnieszka Szóstek i Magda Kochanowska pokażą obiekty i kompletne schematy procesów, które doprowadziły do ich powstania, będące kluczem do zrozumienia sposobu powstawania rozwiązań zorientowanych na użytkownika (User Centered Design).
Blok składa się z następujących części:
wystawa z Programu Głównego: DEEP NEED I empatia i projektowanie oraz oprowadzanie kuratorskie (Magda Kochanowska i Agnieszka Szóstek)
wystawy towarzyszące: Self indulgent design (David Carson), Operacja Książ (Monika Patuszyńska), Drzewo (Jarosław Hulbój), Współczesne improwizacje (Grupa TABANDA), Ostrożnie szkło (Flowers for Slovakia), Projektowanie tożsamości / Tożsamość Projektowania (OperaLab),
warsztaty: TACTILU – rzecz o dotykaniu, czyli miziajmy się na odległość (Jakub Koźniewski), Projektowanie interakcji metodyką Orange Labs: poznawanie i definiowanie potrzeb użytkownika (Łukasz Roth), Playful Interactions in public spaces (Rob Tieben)
spotkania i wykłady: David Carson / Self indulgent design,
Service Jam
PONADTO w ramach ŁDF 2013 m.in.:
Edukreacja: bawialnia, warsztaty (np. Nowy dom Misia Uszatka / SE-MA-FOR, Wędkowanie / Fundacja Form i Kształów), oprowadzanie spacery po wystawach, kalendarz
wystawa must have to prezentacja najciekawszych produktów pochodzących od polskich projektantów lub producentów
finał konkursu make me! połączony z wystawą â 17.10 wręczenie nagrody głównej w wysokości 20 000zł ufundowanej przez mecenasa festiwalu: Ceramikę Paradyż
Remade Market to kiermasz z wyjątkowymi przedmiotami, które można nabyć bezpośrednio od ich twórców
Service Design Jam – uczestnicy będą opracowywać metodą współtworzenia prototyp innowacyjnej usługi, poznają metody i techniki zespołowego projektowania oraz sprawdzą je w działaniu.
Strefa Projektanta – prezentacja narzędzi oraz rozwiązań przydatnych w pracy projektanta oraz architekta
konferencja BiznesUp! podczas której będzie można dowiedzieć się jakie korzyści może przynieść firmom współpraca z projektantami oraz ekspertami zarządzania designem oraz jak taka współpraca przyczyni się do podniesienia efektywności działania firmy a także do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku.
Czytelnia to możliwość bezpłatnego wypożyczenia publikacji poświęconych tematyce designu i dziedzin pokrewnych architekturze oraz projektowaniu.
Paradyżowa Kraina – cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci â zabawa, interaktywna edukacja i samodzielne projektowanie. Pomysłodawcą cyklu rozwijającego zdolności twórcze najmłodszych jest Ceramika Paradyż.
warsztaty, np. Jak zrobić notes (Fajne Chłopaki), Glasstour – jeżdżąca huta szkła (Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno)
Strefa Miasto to ponad 30 wystaw i kilkanaście wydarzeń towarzyszących w przestrzeni całej Łodzi. Wśród nich m.in.: Noc Otwartych Pracowni w Off Piotrkowska i Wi-Ma, Pecha Kucha, spotkania w Muzeum Sztuki, wystawa Polskie Red Doty, warsztaty rodzinne, Nenukko Pop Up Shop, imprezy w klubach
Więcej na lodzdesign.com